Cevizin gücü California Walnuts ile duyuruldu!

BESİN DESTEKLERİ, ERKEK SAĞLIĞI, Genel, KADIN SAĞLIĞI Eki 27, 2022 Yorum Yok

California Walnut Commission, Omega-3’ün yararlarına dair farkındalığı artırmak ve cevizin ne kadar seçkin bir bitki bazlı Omega-3 ALA (alfa-linolenik asit) kaynağı olduğunu vurgulamak için “3’ün Gücü” global tanıtım kampanyasını duyurdu. Ceviz basitçe temin edilebilen, yemeklerde ve atıştırmalıklarda kullanımı çok taraflı bir besin. Ayrıyeten beşerler için önerilen günlük bitki bazlı omega-3 ALA gereksinimini (erkekler için günde 1,6 g ve bayanlar için günde 1,1 g), lezzetli bir biçimde karşılamayı mümkün kılıyor.

Öte yandan, Omega-3 eksikliği tüm dünyada olduğu üzere Türkiye’de de yaygın bir sorun. Bilhassa kentlerdeki ağır hayat ve işlenmiş besinlerden oluşan beslenme programları düşünüldüğünde Omega-3 tüketimimizde bir eksiklik olduğu söylenebilir.

Ceviz, araştırmalarla kalp sıhhati, beyin sıhhati ve sağlıklı yaşlanmada rol oynayabileceği gösterilen değerli ölçüde bitki bazlı Omega-3 ALA (2.5g/oz) içeren tek ağaç yemişi.2,3,4 Balık ve yosun üzere deniz kaynaklarında yaygın olarak bulunan EPA ve DHA ile ceviz, keten, chia tohumları üzere besin kaynaklarında bulunabilen temel bir bitki bazlı yağ asidi olan ALA da dahil olmak üzere üç Omega-3 formu var. Araştırmalar, deniz kaynaklarının daha yaygın olarak bilinen yararlarından farklı olarak ALA’nın eşsiz yararlarını ortaya çıkarmaya devam ediyor.

Her gün yalnızca bir avuç ceviz, beden sıhhatini desteklemeye yardımcı olabilir.

Kampanya, dünyanın dört bir yanındaki insanların günlük yemeklerine ve atıştırmalıklarına bir avuç ceviz eklemesini kolaylaştırıyor. Mart ayı boyunca, global kampanya birden fazla kıtada birebir anda sürdürülecek ve perakende promosyonları, reklamları, yemek tanımlarını, görüntüleri ve daha fazlasını içerecek – böylelikle tüketiciler çok kültürlü yemek tecrübesini konutlarında kolaylıkla yaşayabilecekler.

California Walnut Commission Memleketler arası Pazarlama Yöneticisi Pam Graviet, “Geçtiğimiz iki yılda Power of 3 kampanyasıyla inanılmaz bir muvaffakiyet elde ettik ve bu kampanyayı 2022’de de başlatmak için heyecan duyuyoruz” dedi. Graviet, kelamlarına şöyle devam etti: “Daha fazla insanın bitki bazlı yeme alışkanlığını benimsemesiyle cevizlerin, bireylerin şahsî maksatlarına ulaşmada nasıl yardımcı olabileceğini paylaşmanın olağanüstü bir yolu oldu. Ceviz sevenlerin ferdî tecrübelerini nasıl paylaştığını görmek her vakit heyecan verici.”

Tüketiciler, #3’üngücü hashtag’ini kullanarak toplumsal medyada, her seferinde bir avuç ceviz ile sıhhatleri için nasıl daha fazla uğraş gösterdiklerini paylaşabilirler. Bitki bazlı omega-3 ALA ve California cevizleri ile lezzetli tanım fikirleri hakkında daha fazla bilgi için www.californiawalnut.com.tr web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Bitki Bazlı Omega-3 ALA’nın Ardındaki Bilim:

ALA ve Kalp Sağlığı

Advances in Nutrition’da yapılan bir araştırma, ALA’nın tıpkı EPA ve DHA’ya odaklanan çalışmalarda gördüğümüz üzere kalp sıhhatini güzelleştirmeye yardımcı olabileceğini ortaya koymuştur.3 Kaynak taraması, ALA’nın inme ile kalp krizi de dahil olmak üzere kardiyovasküler hastalığın birincil ve ikincil korunmasında potansiyel olarak faydalı rolünü gösteren deliller sağlamıştır. The Journal of Nutrition’da yayınlanan bir klinik araştırmaya nazaran, ceviz üzere besinlerden omega-3 ALA açısından güçlü bir beslenme tertibi, anti-inflamatuar tesirler yoluyla kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olabilir.5 Şu anki gelecek vaadeden bilgiler göz önüne alındığında, ALA’nın kardiyovasküler hastalık riski üzerindeki tesirlerini netleştirmek ve kalp sıhhati faydaları için tüketilmesi önerilen ALA ölçüsünü belirlemek için düzgün denetim edilen klinik çalışmalara gereksinim vardır.

ALA ve Beyin Sağlığı

ALA ve Sağlıklı Yaşlanma

Journal of the American College of Cardiology (2020) mecmuasında yayınlanan bir araştırma, deniz yahut bitki bazlı omega-3’ler açısından varlıklı besinlerin nizamlı tüketimine ve kalp krizi geçiren bireylerde mevt riskine baktı. 7 Ek olarak, Akdeniz diyetinin yararlarını inceleyen en büyük klinik çalışmalardan birinden yapılan araştırmalar, yüksek kardiyak riski olan ve besinsel ALA ile yüksek bir balık tüketimini destekleyen beslenme sistemi olan yaşlı İspanyol bireylerin (55-80 yaşları), tüm nedenlere bağlı vefat risklerinin azaldığını gördü. 8 Bilhassa, ALA’dan günlük kalori alımının en az %0,7’sini tüketen çalışma iştirakçilerinin, tüm nedenlere bağlı vefat riski %28 daha azdır.

1 Güç, karbonhidrat, lif, yağ, yağ asitleri, kolesterol, protein ve amino asitler için besinsel referans alımları (Makrobesinler) (2005) NAS. IOM. Besin ve Beslenme Şurası.

2Destekleyici lakin kesin olmayan araştırmalar, düşük doymuş yağ ve düşük kolesterol diyetinin bir kesimi olarak günde 1,5 ons ceviz yemenin ve fazladan kalori almamanın, koroner kalp hastalığı riskini azaltabileceğini göstermektedir. (FDA) Bir ons ceviz, 18 gr toplam yağ, 2.5 gr tekli doymamış yağ, 13 gr çoklu doymamış yağ, 2.5 gr alfa-linolenik asit – bitki bazlı omega-3 içerir.

3 Fleming JA, Kris-Etherton PM. α-linolenik asit ve kardiyovasküler hastalık yararları için ispatlar: eikosapentaenoik asit ve dokosaheksaenoik asit karşılaştırmaları. Advances in Nutrition 2014;5(6):863S-76S. doi: 10.3945/an.114.005850.

4Sala-Vila A, Valls-Pedret C, Rajaram S, Coll-Padrós N, Cofán M, Serra-Mir M, Pérez-Heras AM Roth I1, Freitas-Simoes TM1, Doménech M1, Calvo C, López-Illamola A, Bitok E, Buxton NK, Huey L, Arechiga A, Oda K, Lee GJ, Corella D, Vaqué-Alcázar L, Sala-Llonch R, Bartrés-Faz D, Sabaté J, Ros E. Effect of a 2-year diet intervention with walnuts on cognitive decline(Ceviz ile 2 yıllık diyet müdahalesinin bilişsel gerileme üzerine tesiri.) The Walnuts And Healthy Aging (WAHA) çalışması: randomize denetimli bir çalışma. Am J Clin Nut.2020;111(3): 590–600, https://doi.org/10.1093/ajcn/nqz328

5Zhao G, Etherton TD, Martin KR, Batı SG, Gillies PJ, Kris-Etherton PM. Besinsel alfa-linolenik asit, erkek ve bayanlarda hiperkolesterolemik inflamatuar ve lipid kardiyovasküler risk faktörlerini azaltır. J Nutr. (Journal of Nutrition) 2004; 134:2991-7. doi: 10.1093/jn/134.11.2991

6Barceló-Coblijn G, Murphy EJ. Alfa-linolenik asit ve daha uzun zincirli n3 yağ asitlerine dönüşümü: İnsan sıhhatine yararları, n-3 yağ dokusu asidi seviyelerini müdafaadaki rolü. Prog Lipid Res. 2009;48(6):355-74. doi: 10.1016 / j.plipres.2009.07.002.

7Lázaro I, Rueda F, Cediel G ve diğ. Akut Miyokard Enfarktüslü Hastalarda, dolanımdaki Omega-3 Yağ Asitleri ve advers tesirler. Amerikan Kardiyoloji Koleji Mecmuası. 2020 Ekim, 76 (18) 2089–2097. doi:10.1016/j.jacc.2020.08.073

8 Sala-Vila A, Guasch-Ferré M, Hu FB ve diğ. Besinsel α-linolenik asit, deniz ω-3 yağ asitleri ve yüksek balık tüketimi olan bir popülasyonda mevt oranı: PREvención con DIeta MEDiterránea (PREDIMED) çalışmasından elde edilen bulgular. Amerikan Kalp Derneği Mecmuası. 2016;5(1): e002543. doi: 10.1161/JAHA.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir