Corona virüsü hakkında son bilgiler

BESİN DESTEKLERİ, ERKEK SAĞLIĞI, Genel, KADIN SAĞLIĞI Kas 08, 2022 Yorum Yok

Dünyanın gündemindeki Coronoa virüsü hakkındaki son gelişmeler ve bilgileri Dr. Selda Kömeç sunuyor. Çok konuşulan bu virüs nedir, hangi belirtileri vardır, nasıl korunabiliriz üzere sorulara uzman yanıtları sunuyor.

Hastane Derindere Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Selda Kömeç Coronavirüs hakkında merak edilenleri açıklıyor.

Coronavirüs nedir?

Coronovirusler memelilerde ve kuşlarda enfeksiyon yapabilen, birçok alt tipi bulunan virüslerdir. Birinci sefer 1960 yılında etken saptanmıştır ve nerden geldiği de saptanamamıştır. Beşerde enfeksiyon yaptığı bilinene 7 alt tipi bilinmektedir: HCoV-229E, HCoV-OC43, SARS-CoV, HCoV-NL63, Human coronavirus HKU1, MERS-CoV ve en son olarak Wuhan coronavirus (2019-nCoV). Ekseriyetle hafif gribal enfeksiyonlar yapar ve bizatihi düzgünleşir lakin ağır hastalık tablosu ile de karşımıza çıkmaktadır. Birçok kereler dünyanın çeşitli bölgelerinde salgınlara neden olmuştur.

Corona virüsü belirtileri nelerdir?

Genelde enfeksiyon, bulaştan 5 gün -2 hafta sonra belirti vermeye başlar. Bulaşma yolu öteki gribal enfeksiyonlar üzere öksürük, aksırık ve yakın temasla gerçekleşir. Hastada ateş, titreme, burun akıntısı, öksürük, boğaz ağrısı görülür. Bazen bulantı, kusma, ishal ve karın ağrısı üzere mide-bağırsak şikâyetlerine de neden olabilir.Hastalık ilerlerse dispne (solunum sıkıntısı) ve pnömoni (akciğer enfeksiyonu) oluşabilir. Daha ağır olaylarda çoklu organ yetmezliği ve mevt görülmektedir. Ağır olaylar daha çok, kalp ve akciğer hastalığı, bağışıklık sistem yetersizliği yahut yaşlı bireylerle ufak çocuklarda görülür.

Tanısı için testler var mı?

Tanıda virüs RNA’sını saptamaya yönelik testler vardır lakin bunlar rutinde uygulanabilir değildir. Zira hem değerli hem de sonuçlanma mühleti uzun olan testlerdir. Fakat salgın durumunda epidemiyolojik açıdan kullanılmaktadır.

Corona virüsün tedavisi var mı?

Coronavirus için kullanılabilecek spesifik bir antiviral tedavi yoktur. Antibiyotikler de tedavide etkisizdir. Şikâyetlere yönelik (ateş düşürücü, öksürük ve burun akıntısı ilaçları, vb) tedavi verilir. İstirahat, istikrarlı beslenmek ve meskende kalmak hastalığın kısa müddette geçmesinde tesirlidir. Teneffüs sorununda teneffüs dayanağı verilir, gerekirse yatarak tedavi edilmelidir. Aşısı mevcut değildir.

Virüsten korunmak için ne yapılmalı?

Vücudun bağışıklık sisteminin üst seviyede tutmak hastalık bulaşından korunmak için önceliklidir. İstikrarlı beslenme, tertipli uyku, gerilimden uzak durmak, idman yapmak, hijyen kurallarına uymak, sigara ve alkolden uzak durmak bu açıdan değerlidir. Maske takılması, ellerin sık sık yıkanması, öksürük ve hapşırık durumunda mendil kullanılması, yabancı yüzeylerle temastan sonra ellerin yüze, buruna, ağıza ve gözlere temas ettirilmemesi uygun olur. Hastalık hayvanlardan da bulaşabildiği için evcil ve yabani hayvanlardan uzak durulması tavsiye edilir. Hasta bireylerden ve kapalı yerlerden mümkün olduğunca uzak durulması gerek coronavirus gerekse öbür virüs enfeksiyonlarından korunmada tesirlidir.

Ülkemiz için tehlike yaratır mı?

Şu anda Çin’de salgın olarak ortaya çıkmıştır ve ölümlere de neden olmuştur. Bulaş yolunun çok kolay olduğu ve dünyanın ulaşım araçları ile ne derece küçük olduğu da düşünülürse maalesef tüm dünyaya yayılması ihtimal dahilindedir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir