Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

ERKEK SAĞLIĞI, Genel, KADIN SAĞLIĞI, SAĞLIKLI YAŞAM Eyl 15, 2022 Yorum Yok

Dişiniz mi ağrıyor? Hem de çok mu? Kendinizi yerden yere vurmak mı istiyorsunuz? Hatta hayattan soğuyup hayatın anlamını sorgulamaya başlamış da olabilirsiniz. Sizi çok iyi anlıyoruz. Bu belirtiler diş ağrısı çeken insanların ruh hallerinin en belirgin özellikleridir. Diş ağrısı çok büyük bir sağlık problemidir.

Diş Ağrısı Neden Olur?

Sağlıklı bir bireyde diş ağrısı problemleri yaşanmaz. Ancak dişlerini çok sıkan ya da diş gıcırdatma gibi alışkanlıklara sahip bireylerde diş sızlaması gibi problemlerle karşılaşılabilinir.

Diş sızlamasının en önemli sebepleri diş yüzeyinde ortaya çıkan çatlaklardır. Eğer diş çürüğünüz yoksa ve dişleriniz sızlıyorsa diş eti çekilmesinden kaynaklı problemler yaşıyor olabilirsiniz.

Diş ağrısının tamamen bir daha uğraşılmadan ortadan kalkabilmesi için diş yüzeyinde oluşmuş olan diş çürüğünün tedavi edilmesi ve eğer varsa diş taşı temizliğinin yapılması gerekir.

Diş taşı olan bir birey diş ağrısı problemi yaşıyorsa mutlaka diş eti enfeksiyonu ile karşı karşıyadır. Bunun ortadan kaldırılabilmesi için diş eti ve diş taşı temizliği mutlaka yapılmalıdır.

Diş ağrısına neden olan ve sık rastlanılan diğer sebepler ise aşağıdaki gibidir.

Diş ağrılarının en büyük sebebi diş çürükleridir.

Bunun yanı sıra 20 yaş dişleri dediğimiz dişlerin çıkma süreci genellikle sancılı geçer.

Yüksek yapılmış ağız ve çene yapısını zorlayan dolgular.

Diş dolgusunun düşmesi

Aynı şekilde yüksek yapılmış protezler.

Sıkı diş telleri

Diş sıkma, diş gıcırdatma takıntısı gibi ağız içi etkenler.

Sinüzit gibi ağız dışı etkenler de diş ağrısına neden olabilmektedir.

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Şu anda dişiniz gerçekten ağrıyorsa bundan sonra yazılan bilgileri de dikkatle takip etmelisiniz. Diş hekimlerinin de acil durumlarda kullandığı ve diş ağrısı için uygulanan en etkili yöntem olan bu uygulamayla diş ağrınızı 1 dakika gibi kısa bir sürede nasıl geçirebileceğinizi kısaca özetleyeceğiz.

Öncelikle yapmamız gereken şey, rahatsız dişimizin üzerindeki besin artıklarını o bölgeden uzaklaştırıp temizlemekle işe başlamak. Suyla ağzımızı çalkalamak temizlik işlemini büyük oranda sağlayacaktır. Ağzı tuzlu suyla çalkalamayı tercih ederseniz ağrının hafiflemesine fazladan bir katkı sağlamış olacaktır.

Sancılı olan diş bölgesini bahsedilen şekilde temizledikten sonra aktardan alabileceğiniz karanfil yağı bu sorunu çözecek sihirli formülün adı aslında.

Peki karanfil yağını nasıl kullanmalıyız? İnternette veya diğer bazı kaynaklarda gösterildiği gibi karanfil yağını direkt dişin üzerine damlatıp uygulamayacağız. Bu yöntem de kulllanılabilir belki ama etkisi daha kısa sürecektir. Biz etkisinin daha uzun süre devam etmesini istiyoruz. O yüzden de dişin daha uzun süre karanfil yağı ile temasta kalması gerekiyor.

Karanfil yağının diş ile daha uzun süre temasta kalmasını sağlamanın yolu da pamuk kullanmak olacaktır. Çok fazla değil yeterli olabilecek miktarda bir parça pamuk üzerine bol miktarda karanfil yağını döküp biraz önce temizlediğimiz dişimizin üzerine güzelce yerleştiriyoruz. Daha sonrasında ise dişlerimizi hafif sıkarak ağzımızın kapalı kalmasını sağlıyoruz.

Daha sonrasında 1 dakika kadar bekliyoruz. Zaten saniyeler geçtikçe ağrının hafiflediğini hissetmeye başlayacaksınız. Bu geçen 1 dakikanın sonunda diş ağrınız geçmiş olacak. Mutlu bir son 🙂

Diş Ağrısının Çözümüne Yönelik Evde Uygulanabilir Diğer Pratik Yöntemler

Ağzınızda bulunan çürük dişlerin arasına giren besin artıkları ağrı yapacağı için ilk işlem dişlerinizi fırçalamak olabilir. Ağrıya sebep olan yemek artıkları diş çürüğünden uzaklaşarak rahatlamanızı sağlayacaktır.

Alkole veya kolonyaya batırılmış bir kürdan çöpü veya pamuk yardımıyla çürük dişinizin üzerindeki besin artıklarını ve bakterileri temizleyerek ağrınızı hafifletebilirsiniz.

Tuzlu su veya sirkeli su ile ağzınızı gargara yapıp çalkalayabilirsiniz. Kısmen uyuşma ve bakterilerden temizleme özelliği ile rahatlama sağlayacaktır.

Soğuk su ile veya tam tersi sıcak su ile ağzınızı çalkalamak da geçici olarak ağrıyı hafifletebilir.

Diş ağrınız gece başlamışsa yatar durumda olmak ağrıyı artıracağı için yastığınızı yükselterek yatmak bir nebze de olsa rahatlamanızı sağlayabilir.

Dişe aspirin, alkol veya kolonya koymak yerine yukarıda da bahsettiğimiz gibi karanfil yağı uygulamayı tercih ederek hem enfeksiyonu az da olsa tedavi etmiş olacak hem de o bölgeyi uyuşturarak ağrınızı hafifleteceksiniz. Karanfil yağı bulamıyorsanız kuru karanfil de kullanabilirsiniiz fakat karanfil yağı kadar etkili olmayacaktır. Karanfil yüzyıllardır enfeksiyonu tedavi etmek için kullanılmaktadır.

Unutmayın; yukarıda bahsedilen çözümler ağrıda geçici bir rahatlama oluşturacaktır. Diş ağrısının kesin çözümü ve tamamen ortadan kaldırılabilmesi için mutlaka diş hekimi kontrolüne ve muayenesine gitmenizde fayda vardır. 

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir