Dr. Ümit Aktaş Corona virüsü için bilgilendiriyor!

BESİN DESTEKLERİ, ERKEK SAĞLIĞI, Genel, KADIN SAĞLIĞI Kas 08, 2022 Yorum Yok

Fitoterapi Uzmanı Dr. Ümit Aktaş, dünyayı etkileyen ve ülkemizde de olay tespit edilen Corona virüsü özelinde görüş ve tekliflerini paylaşıyor.

“Bu virüse karşı ferdî hijyen ve bağışıklık sistemi en kıymetli iki husus. Bağışıklık sisteminiz kuvvetli olursa ve hijyene dikkat ederseniz, korkmanıza gerek yok. En tesirli maske, kendi bağışıklık sisteminizdir” dedi.

Maalesef Corona Virüs her yere yayıldı ve ülkemizde de görüldü. Çoğunluk panik halinde. Öncelikle sakin olunması gerekir diyen Dr. Ümit Aktaş, “Corona virüsü bağışıklık sisteminiz güçlüyse sizi öldürecek bir virüs değildir. Herkes maske peşinde, maskeler karaborsaya düşmüş durumda. Unutmayın, bu virüse karşı en korucu maske, sizin kendi bağışıklık sisteminiz. Daha gözetici bir maske yok. Metro istasyonlarında satılan kâğıt maskeler sizi korumaz. Bağışıklık sisteminizi güçlendirmeniz en önemlisi” dedi.

Dr. Ümit Aktaş, Corona virüsünden korunmak için bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinin yollarını sıraladı.

İlk olarak ziyanlı besinleri hayatınızdan çıkarın. Beslenme son derece kıymetli. Beslenmeyi düzenlemek için hayatınızdan işlenmiş besinleri çıkarın. Karbonhidratı beslenmenizden çıkarın, her türlü pakete girmiş besinden uzaklaşın.

Ardından panik olmayın ve sakin olun. Gerilimli ve hüzünlü insanların bağışıklık sistemi zayıflar. Hayat seviniciniz, gücünüz yüksek olsun. Ömür sevinciniz yüksek olmadan korunamazsınız.

Üçüncü değerli mevzu; sigara üzere alkol üzere zararlıların hiç birine yaklaşmayın, bunlar bağışıklık sisteminizi zayıflatan en değerli faktörlerdir.

Bağışıklığınızı güçlendirmek için fermente besinlerinden faydalanın diyen Dr. Ümit Aktaş, “Ev yoğurdu, mesken sirkesi konut turşusu, şalgam suyu bol bol tüketin. Bunlar hem antiviraldir hem de bağışıklık sisteminin birinci savunma duvarı olan probiyotikleri bol bol içerir.

Etiniz kuzu eti, tavuğunuz köy tavuğu, balığınız deniz balığı olsun. Sebzelerin hepsini mevsiminde yiyin ve bol bol sakatat tüketin. Sakatatların hepsi, paça çorbası kemik suyu, bağışıklık sisteminizi güçlendirir. Sizi takviyeler. Unutmayın virüsten korunmak istiyorsanız ‘En güçlü maskeniz, kendi bağışıklık sisteminiz” dedi.

60 yaş üstündeyseniz mecbur kalmadıkça konuttan çıkmayın ve toplu taşıma kullanmaktan kaçının, toplu etkinliklere gitmeyin diye teklifte bulunan Dr. Aktaş, “Kişisel hijyeninize çok ehemmiyet gösterin. Ellerinizi sık sık beyaz sabunla tesirli bir biçimde yıkayın. Sıvı sabunlar sizi korumaz. Ellerinizi içerden ve dışardan parmak aralarınıza girerek en az 20 saniye günde 10-15 kez yıkayın.

“Bağışıklık sistemini zayıflatan en kıymetli hastalık diyabettir. Şeker hastalığınız varsa bağışıklığınız zayıftır. Bağışıklık sistemi kürlerini bol bol uygulamanız gerekir. Şeker hastalarının hepsinin karbonhidrattan, şekerden, tahıldan uzak durmaları gerekir. Birebir halde kalp damar hastaları, kanser hastaları bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar kullandıkları için zayıf bir bağışıklığa sahiplerdir. Bu hastaların kendilerini topluluktan tecrit etmesi gerekir. En kıymetli korunma yolu budur” dedi.

Fermente besinlerin yanı sıra sofranızda bol bol çiğ soğan ve sarımsak bulunsun diyen Dr. Aktaş, “Kuşburnu bağışıklığınızı destekleyen en değerli meyvelerimizden biridir ve C vitamini deposudur. Ceviz, bağışıklığınızı destekleyen virüslere karşı koruyan en kıymetli besinlerden biridir. Zerdeçal ve zencefil birebir biçimde antiviral besinlerdir. Brokolide bağışıklığı destekleyen besinler ortasındadır. Lakin brokoliyi çiğ tüketmek gerekir. Yanınızda kesinlikle karanfil taşıyın. Karanfil antibakteriyeldir” dedi.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir