Gebelikte Yenmemesi Gereken Besinler

Gebelikte Yenmemesi Gereken Besinler

ERKEK SAĞLIĞI, Genel, KADIN SAĞLIĞI, SAĞLIKLI YAŞAM Eyl 15, 2022 Yorum Yok

Gebelik süreci, bir kadının hayatındaki en özel zamanları oluşturur ve hamilelik boyunca bebeğinin sağlıklı bir şekilde dünyaya gelmesine katkıda bulunması o kadını inanılmaz özel kılmaktadır.

Bu süreç, çok kafa karıştırıcı bir hal alabilir. Özellikle de güvenli yiyeceklerin listelendiği ve hamilelikle ilgili tavsiyelerde bulunan yüzlerce makale bulunmaktadır.

Hamilelik sırasında vücutta oluşan hormonal değişiklikler çeşitli gıda isteklerine neden olur. Ancak, bir şey yemeden önce, doğacak bebeğinizin sağlığı ve güvenliği hakkında düşünmeniz gerekir. Hamilelik sırasında sağlıklı beslenebilmek için doktorunuza danışabilirsiniz ve hangi yiyeceklerden kaçınmanız gerektiğiyle ilgili bilgiler edinebilirsiniz.

İşte gebelik süresi boyunca tüm kadınların tüketmekten kesinlikle kaçınması gereken birkaç yiyecek.

Çiğ ya da Az Pişmiş Yumurta

Protein takviyesi almak için sabahları çiğ yumurta ya da çiğ yumurtalardan oluşan bir karışım tüketiyorsanız bu alışkanlığınızı hamileliğiniz boyunca es geçin.

Hamileler çiğ veya az pişmiş yumurta yemekten kaçınmalıdır. Çiğ yumurta tüketmek, salmonella enfeksiyonu için büyük bir risk oluşturur ve kusmaya ve ishale neden olabilir. Bu da bebeğin sağlığını etkiler.

Yumurtalar iyi bir protein, vitamin ve mineral kaynağıdır, bu nedenle hamilelik sırasında yumurta yemek çok mantıklıdır, fakat çiğ yumurtalar değil, piştiğinden emin olduktan sonra yumurta yemenizde sakınca yoktur.

Salmonella zehirlenmesi riskini azaltmak için sarısı ve beyazı sertleşene kadar pişirin. Ayrıca, salmonella genellikle kabukları üzerinde mevcut olduğundan, yumurtalara dokunduktan sonra ellerinizi yıkayın.

Ayrıca, ev yapımı mayonez, Sezar salatası sosu ve benzeri çiğ veya az pişmiş yumurtalarla yapılan yiyeceklerden uzak durun.

Alkol

Gebe kadınlar, gebelik üzerindeki olumsuz etkileri nedeniyle alkol almaktan kaçınmalıdır. Alkol, fetal alkol sendromu, gelişimsel bozukluklar ve düşükler için riski önemli ölçüde artırır.

İlk, ikinci ve son üç aylık dönemler farketmeksizin anne karnındaki bebek için çok zararlı olabileceği için, düşük yapma riskini artırır.

Hamilelik sırasında güvenli miktarda alkol almak gibi bir lüks yoktur. Emzirirken bile, alkol almamak gerekir.

Kahve

Hamilelik sırasında içtiğiniz kahve miktarını sınırlayın. Yüksek kafein içeriği bebeğinizin kalp atış hızını etkileyebilecek bir uyarıcı olarak çalışır.

Kafein ayrıca düşük yapma ve düşük doğum ağırlığı riskini artırır. Ayrıca fazla kafein dehidrasyona neden olabilir.

İlk üç aylık dönemde düşük yapma olasılığını azaltmak için kafeinden kaçının. İlk üç aydan sonra az miktarda kahve içilmesine izin verilebilir.

Ayrıca, kafein içerdiğini bildiğiniz veya şüphelendiğiniz bitkisel çaylar, yeşil çay, enerji içecekleri, alkolsüz içecekler, bitter çikolata gibi diğer kafein kaynaklarından uzak durun.

Gebe kadınlar günde 200 miligramdan fazla kafein tüketmemelidir. Bir fincan kahve ortalama 100 miligram kafein içerir.

Gebelikte Yenmemesi Gereken Besinler

Yüksek Miktarda Civa İçeren Balıklar

Balık sağlıklı bir omega-3 yağ asiti kaynağı olabilir, ancak yüksek seviyelerde cıvaya sahip olanlardan hamilelik süresince kaçının. Yüksek cıva, çocuğun beyninin ve sinir sisteminin normal gelişimine engelleyenilir.

Yüksek miktarda civa içeren bazı balık türleri, uskumru, kılıçbalığı, walleye gibi bazı levrekler, diş balığı, marlin, ispanyol uskumru ve köpek balığıdır.

Eğer balık seviyorsanız haftada 2 kez doğal yabani somon, tilapia (tatlı su çipurası), yayın balığı veya karides yiyebilirsiniz. Beyaz balık ve pişmiş kabuklu deniz ürünlerini de deneyebilirsiniz. Haftada 4 orta boy teneke veya 2 ton balıklı biftek ile sınırlı olmak üzere ton balığı da kabul edilebilir.

Çiğ veya az pişmiş balık veya kabuklu deniz hayvanlarının yanı sıra tütsülenmiş veya salamura edilmiş balıkları yemeyin.

Çiğ veya Az Pişmiş Et

Özellikle hamileyken çiğ et veya çiğ kümes hayvanı ürünleri yemeyiniz. Çiğ ve az pişmiş et, size ve bebeğinize zarar verebilecek bir parazitin neden olduğu bir enfeksiyon olan toksoplazmoza yakalanmanıza neden olur.

İyice pişirilmiş et yiyebilirsiniz. Bebeğinizin gelişimi için önemli bir besin olan protein içerir. Hamilelik boyunca eti evde pişirmek en iyisidir, bu sayede iyice piştiğinden emin olabilirsiniz. Dışarıda yemek yerken, et sipariş etmekten kaçının.

Buharlaşana kadar ısıtılmadığı sürece, jambon, hindi, hamburger ya da rosto gibi herhangi bir türden soğuk et yemeyin. Çiğ etleri yıkadıktan sonra ellerinizi yıkadığınızdan ve kuruduğundan emin olun.

Küflü veya Pastörize Edilmemiş Peynirler

Hamilelik sırasında küflü, pastörize edilmemiş ve cıvık hijyenik olduğundan emin olmadığınız peynirler tüketmekten kaçının.

Genellikle pastörize edilmemiş sütle yapılan yumuşak peynirler listeria gibi zararlı bir bakteri türü içerebilir. Listeria, düşük yapma, erken doğum, ölü doğum veya diğer ciddi sorunlara yol açabilir.

Ancak, yumuşak peynir, pastörize sütle yapılırsa yenebilir. “Pastörize sütle yapılmış” olduğundan emin olmak için yumuşak peynirlerden alırken her zaman etiketi kontrol edin. Daha güvenilir olması için kaşar, mozzarella veya beyaz peynir gibi daha katı peynirleri tercih edin.

Aynı şekilde, pastörize edilmemiş süt, doğmamış bebeğiniz için sağlık riski oluşturabilir. İnek, koyun veya keçi sütü dahil çiğ süt içmeyin.

İyi Yıkanmamış Sebze ve Meyveler

Sebze ve meyvelerinizi iyice temizlemek için sirkeli su kullanarak yıkayabilirsiniz. Normalde zararlı olmayan bakteriler, hamilelik dönemi gibi hassas dönemler için oldukça tehlikeli bir hal alabilir.

Bununla birlikte Brüksel lahanasını beslenme listenizde bulunduruyorsanız, listeden çıkarmanız gerekecek. Gebelik sırasında sağlığı olumsuz etkileyebilmektedir.

Ayrıca gebelikte sebzeleri kızarttıktan sonra tüketmekten de kaçınılmalı.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir