Göğüs kanseri belirtileri

BESİN DESTEKLERİ, ERKEK SAĞLIĞI, Genel, KADIN SAĞLIĞI Eki 27, 2022 Yorum Yok

Meme kanseri, bayanlarda en çok görülen kanser tipidir. Göğüs kanseri, göğüs dokusunu oluşturan hücre kümelerinin denetimsiz bir biçimde çoğalmasıyla ortaya çıkar.

Meme kanseri belirtileri dikkate alınır ve göğüs kanserine erken teşhis konulursa tedavinin muvaffakiyet mümkünlüğü hayli yükselir.

Meme Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Meme kanseri belirtileri hakkında bilgi sahibi olmak, göğüs kanserini şimdi başlangıç evresindeyken tespit etmek ve tedavisine başlayabilmek açısından çok değerlidir. Ekseriyetle boyutu en az 1 cm olan kanser kitleleri el ile anlaşılabilir. Kanserli kitle göğüs dokusuna oranla daha serttir, sistemsiz bir yapıdadır ve göğüs dokusu içerisinde rahat bir formda oynatılamaz.

Meme kanserinin belirtileri ise genel olarak şunlardır:

  • Meme dokusunda elle hissedilebilir bir sertlik ya da kitlenin bulunması. (Bu kitle göğüs dokusu dışında koltuk altında da olabilir.)
  • Memeler ortasında sonradan gelişen bir simetri farkı olması
  • Meme ucunda ya da derisinde içe gerçek çekilme olması
  • Meme ucunda ve etrafında renk yahut form değişiklikleri görülmesi.
  • Süregelen, tanısı konulmuş dermatolojik hastalıklarınızın dışında göğüs yapısında kızarıklık, yara, egzama ve çatlama üzere deri sıkıntılarının oluşması.
  • Meme ucunun istikamet yahut hal değiştirmesi.
  • Meme ucunda genişleme, düzleşme ve içe çökme üzere olağan dışı değişikliklerin gözlemlenmesi.
  • Memede olağan dışı boyut artışının yahut şişliklerin gözlemlenmesi.
  • Memede farklı karakterlerde ve şiddetlerde ağrıların oluşması.
  • Nadir olarak gözlemlense de göğüs ucundan kanlı akıntı gelmesi.

Meme Kanseri Belirtileri, Kendi Kendini Muayene ve Nizamlı Taramalar

Meme kanseri belirtileri kendini birçok farklı formda gösterebilir. Göğüste birebir anda ağrı, kızarıklık ve gibisi birden çok belirtinin bulunabileceği üzere sadece kitle de bulunabilir. Bundan ötürü, tüm meme kanseri belirtilerini tanımak, göğüs kanserinin istenmeyen boyutlara ulaşmasına mahzur olabilmek için çok kıymetlidir. Hastaların neredeyse %70’i kadar kıymetli bir kısmı, göğüs kanserini kendi kendini muayene ederken fark eder. O yüzden 20 yaşını doldurmuş olan bayanların göğüsleriyle ilgili yaşadıkları sıkıntıları tertipli takip etmeleri ve kendi kendilerini muayene etmeleri erken teşhis açısından büyük kıymet arz ediyor. Kendi kendini muayene, adet bitiminden yaklaşık 1 hafta sonra kadar, adet görmeyen bayanlarda ise kendileri tarafından belirlenen tarihlerde yapılmalıdır. Kendi kendine muayene sırasında öncelikle ayna karşısında göğüs yapısı gözlemlenmeli, göğüs dokusu ve koltuk altları el ile denetim edilmelidir. Göğüs dokusunda değişiklik ya da sertlik üzere durumlar fark edildiğindeyse en kısa müddette doktora başvurulmalıdır.

Kendi kendine muayene dışında nizamlı taramaları da ihmal etmemek değerli. Özelilkle 40 yaş üstündeki bayanların her yıl bir kez mamografi çektirmeleri, risk kümesinde olanların ise tabiplerinin teklifiyle taramalara daha erken yaşta başlamaları gerekir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir