Hastalıklardan koruyan 11 besin

BESİN DESTEKLERİ, ERKEK SAĞLIĞI, Genel, KADIN SAĞLIĞI Kas 08, 2022 Yorum Yok

Hastalıklardan koruyan besinler, mutfağınızda sizi bekliyor! Beslenme planınıza ekleyeceğiniz şifalı yiyecekler ile bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz.

Sizler için hastalıklardan koruyan besinler ve kullanım teknikleri için tavsiyeler hazırladık. Grip, nezle üzere hastalıklara yakalanmadan evvel önlem alabilirsiniz.

1. Hastalıklardan koruyan besinler var

Bilinen, en güçlü koruyuculardan biri sarımsaktır. Bilhassa, kış mevsiminde sıkça tüketilmesi tavsiye edilir. Bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur. Sarımsaklı yoğurt, hastalık periyodunda süratli güzelleşmeyi sağlar.

2. Soğan yiyerek bağışıklığı güçlendirin

Sarımsak üzere soğan da antibakteriyel ve antiseptik özelliklere sahiptir. Güçlü bir antioksidandır. Virüslere karşı bedeni korur. Hücrelerin hasar almasına mani olur ve bağışıklığı güçlendirir.

3. Kefirle salgınlardan korunabilirsiniz

Kefir, beden direncini artıran probiyotik bir besindir. Üst teneffüs yolu enfeksiyonlarına, gribal enfeksiyonlara âlâ gelir. Probiyotik özelliğe sahip olduğu için sindirim sistemine yararlıdır. Bağırsak kanseri riskini azaltır. İştahsızlık, uykusuzluk, yüksek tansiyon, bronşit üzere daha birçok rahatsızlığa düzgün gelen ve her gün tüketilmesi gereken mucizevi bir besindir.

4. Nar en güçlü doğal dayanaklardan biridir

Nar, kış aylarında yaşanan gribal enfeksiyonlara karşı tesirli bir meyvedir. Kalbi korur ve damar tıkanıklıklarına mani olur. Yüksek tansiyona güzel gelir. Kansere karşı esirgeyici özelliğe sahiptir. Birebir vakitte C vitamini bakımından zengindir ve günde bir porsiyon nar tüketerek günlük almanız gereken C vitaminin yarısını alabilirsiniz.

5. Lahana bağışıklık sistemini güçlendirir

Lahana uygunlaştırıcı özelliğe sahip bir besindir. Bilhassa mide ve sindirim sorunlarında lahanayla yapılan bir çorba epeyce tesirli bir antibiyotiktir. Tıpkı vakitte bir antioksidan deposu olan lahana kronik hastalıklara düzgün gelir, damar sıhhatini korur.

6. Zencefil şifalı besinlerden biridir

Zencefil gribe, soğuk algınlığına  birçok yararı olan mucizevi bir besindir. Hazımsızlığa yeterli gelir, sindirimi kolaylaştırır. Mide rahatsızlıklarında tesirlidir. Ağrı kesici özelliğe sahiptir. Bilhassa kış aylarında sık yaşanan grip, nezle üzere rahatsızlıklar için zencefil, bal ve limon karışımı yaparak, bağışıklığınızı güçlendirebilirsiniz.

7. Zerdeçal çok güçlü müdafaa sağlar

Kefir yahut yoğurda ekleyip zerdeçal tüketebilirsiniz. Üzerinde yapılan bilimsel araştırmalar, hastalıklara karşı koruyan besinlerden biri olduğunu göstermektedir. Ayrıyeten, zerdeçal içeren besin desteği kullanabilirsiniz.

8. Kırmızı biber sıhhatinizi güçlendirir

Kırmızı biber, potasyum kaynağıdır. Kalp krizi riskini azaltır. C vitamini bakımından zengindir. Bu sayede bağışıklık sistemini güçlendirir. Ağrılara ve iltihaplara âlâ gelir. Midedeki mikropları yok ederek mide rahatsızlıklarının önüne geçer. Kırmızı bibere kurutulmuş yahut taze olarak kesinlikle sofralarınızda yer vermelisiniz.

9. Brokoli her vakit sofranızda olsun

Brokoli, antioksidan özelliğe sahip C ve E vitaminleri bakımından güçlü bir besindir. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Bilhassa sigaraya bağlı akciğerlerde yaşanan hasarların onarılmasında yardımcıdır.

10. Ispanak doğal şifa kaynağıdır

Kalsiyum, magnezyum, A, B, C ve E vitaminleri bakımından güçlü olan ıspanak bağışıklık için son derece yararlıdır. Bağışıklığı güçlendirerek enfeksiyonları önler. Kalbin dostudur, beyin sıhhatini korur. Ispanak, mevsimi geldiğinde mutfaklarınıza sık sık sokmanız gereken bir sebzedir.

11. Kivi yiyerek bedeninizi koruyabilirsiniz

Kivi, C vitaminin deposu ve güçlü bir antioksidandır. İçindeki pektin sayesinde bedeni toksinlerden arındırmaya yardımcıdır. Lifli yapısı sindirimi kolaylaştırır. Kan şekerini ve kolesterolü istikrarlar. Bilhassa küçük çocuklarda yaşanan öksürme, hapşırma, nefes darlığı üzere rahatsızlıklara âlâ geldiği görülmüştür.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir