Kafa Derisi Kaşıntısı Neden Olur, Ne İyi Gelir?

Kafa Derisi Kaşıntısı Neden Olur, Ne İyi Gelir?

ERKEK SAĞLIĞI, Genel, KADIN SAĞLIĞI, SAĞLIKLI YAŞAM Eyl 15, 2022 Yorum Yok

Kafa deriniz kaşınıyor ve sık sık kaşıyor musunuz? Bu istem toplum içindeyken oluyorsa can sıkıcı bir hâle gelebilir ve birçok rahatsızlığa ve hatta saç dökülmesine neden olabilir.

Saç Dipleri Neden Kaşınır?

Kafa derisi kaşıntısının en yaygın nedenlerinden bazıları kepek, kuru kafa derisi, yağlı tomurcuklar, aşırı stres, zayıf saç bakımı, mantar, viral enfeksiyonlar ve kötü beslenmedir.

Saç Kaşıntısı Nasıl Geçer?

Saç kaşıntısını çok para harcamaya gerek kalmadan tedavi edebilmenin birçok yolu vardır. Kaşıntılı saç derisini tedavi etmek için bazı mutfak malzemelerinizi kullanabilirsiniz.

Saç derisi kaşıntısını tedavi etmek için evinizde bulunan 10 etkili ilaç:

Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağı, güçlü doğal antifungal, anti-enflamasyon ve antibakteriyel özellikleriyle kaşıntılı saç derisini tedavi etmek için kullanılabilir. Çay ağacı yağını çeşitli şekillerde kullanabilirsiniz, örneğin:

Bir buçuk fincan bebek şampuanına 10 ila 20 damla çay ağacı yağı ekleyebilir ve kafa derinizin durumu düzelene kadar günlük olarak kullanabilirsiniz.

Diğer bir seçenek ise, iki veya üç damla çay ağacı yağını bir yemek kaşığı bitkisel yağda seyreltmek ve karışım ile kafa derisine masaj yapmaktır. Düzenli kullanımda, bu ilaç bir veya iki hafta içinde kuru ve kaşıntılı olan saç derisini iyileştirecektir.

Limon Suyu

Limon suyu, antiseptik özellikleri nedeniyle kaşıntılı ve kuru bir saç derisini tedavi etmede yardımcı olacaktır. Özellikle kepek ile mücadelede çok etkili olacaktır.

Taze limon suyunu kafa derinize uygulayabilirsiniz. Beş dakika bekletin ve saçlarınızı şampuanlayın. Saçlarınız kepekli değilse limon suyunu su ile seyreltin.

Alternatif olarak, limon suyunu yoğurtla karıştırabilir ve saçınızı hafif bir şampuanla yıkamak için birkaç dakika kafa derisine uygulayabilirsiniz. Kaşıntı ve kuruluk kayboluncaya kadar her gün tekrarlayın.

Karbonat

Kaşıntılı bir saç derisini rahatlatabilecek bir başka hazır çözüm ise karbonattır. Peeling yaparak ve aşırı aktif mantarların neden olduğu kepekleri kontrol ederek kafa derisini rahatlatmaya ve kaşıntıyı hafifletmeye yardımcı olur.

Kabartma tozu ve su ile bir macun yapın ve doğrudan kafa derisine uygulayın. En iyi sonuç için karbonatı uygulamadan önce saç derisine biraz zeytinyağı sürün.

Saç derisine 10-15 dakika kadar uygulayın ve su ile iyice durulayın.

Elma Sirkesi

Elma sirkesi, kaşıntılı kafa derisine sebep olabilen maya ve virüsü öldürmeye yardımcı ve güçlü anti-iltihabik özelliklere sahiptir. Ayrıca, elma sirkesi kafa derisinin pH seviyelerini dengeler, bu da kaşıntı ve kurulukların giderilmesine yardımcı olabilir.

Saçlarınızı ve kafa derinizi suyla durulayın ve kurumasını bekleyin.

Eşit miktarda elma sirkesi ve suyu karıştırın ve karışımı bir sprey şişesine doldurun. Saç derisine püskürtün. Karışımın bir kısmını da pamuk yardımıyla doğrudan kafa derisine uygulayın.

Birkaç dakika sonra şampuanlayın ve durulayın.

Bu tedaviyi haftada bir veya iki kez uygulayın.

Aloe Vera

Aloe vera jel, aşırı kuruluğu ve kaşıntıyı hafifleten nemlendirici özellikler içerir. Taze aloe vera bulunmuyorsa jel olarak da satın alabilirsiniz.

Parmaklarınızı kullanarak saç derisine biraz taze aloe vera jeli sürün.

10-15 dakika bekletin ve sonra saçınızı hafif bir şampuanla yıkayın.

Kafa Derisi Kaşıntısı Neden Olur, Ne İyi Gelir?

Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı, cildi nemlendirmeye yardımcı olan bir geçit oluşturur ve bu nedenle kaşıntılı saç derisini tedavi etmenin etkili bir yoludur.

Temiz olduğunda saçlarınızı yıkadıktan sonra az miktarda hindistan cevizi yağını kafa derisine sürün. En az yarım saat bekletin ve ardından parfüm içermeyen şampuanla yıkayın. Bu basit çözümü haftada üç kez uygulayın.

Bir başka seçenek de hindistan cevizi yağını hafifçe ısıtmak ve saçlarınızı bununla yıkamaktır.

Muz

Eğer muz yemeyi seviyorsanız, kaşıntılı saç derinizi tedavi etmek için de kullanılabileceğini bilmek sizi mutlu edecektir. Saçınızı şekillendirirken kaşıntılı saç derinizi de tedavi edecektir. Muzlardaki besleyici ve nemlendirici özellikler aynı zamanda pullanma, kepek ve iltihaplanmayı da azaltır.

Sadece iki muz ve bir olgun avokado püresini karıştırın.

Bu karışımı kafa derisine (ve isterseniz saçınıza) uygulayın.

Yarım saat bekletin ve sonra iyice durulayın.

Susam Tohumu Yağı

Susam yağı; çok besleyici, tedavi edici ve kayganlaştırıcıdır. Bu da kuru bir saç derisi için etkili bir tedavidir ve kaşıntıdan kurtulmanızı sağlar.

Bir miktar susam yağını hafif ısıtın.

Her gece yatmadan önce kafa derisine ılık yağla masaj yapın. En iyi sonuç için kafa derinize en az 10 dakika boyunca masaj yapın, başınızı sıcak bir havluya sarın ve yatmadan önce yaklaşık 10 dakika bekleyin. Bu yağ bütün gece kafa derisinde kaldığında en etkili nemlendirmeyi sağlar.

Sabah saçlarınızı ve kafa derinizi iyice şampuanlayın ve durulayın. Bu uygulamaya iyileşme görene kadar devam edin.

Cadı Fındığı

Cadı fındığı, saç derisindeki kaşıntıyı hafifletmeye yardımcı olabilecek doğal bir büzücüdür. Bu bitki, saç boyama veya günlük uygulanan fön makinesiyle saç kurutma işlemi nedeniyle kaşınan bir saç derisine sahipseniz etkilidir.

Bir birim cadı fındığını iki birim su ile karıştırın.

Karışımı kafa derisine dökün ve iyice masaj yapın. Birkaç dakika bekletin.

Saçlarınızı yıkayın ve durulayın ve derinizi iyice yıkayın.

Jojoba Yağı

Jojoba yağı, kuru ve kaşıntılı saç derisini hafifletmek için mükemmel bir doğal nemlendirici çözümüdür. Jojoba yağının moleküler yapısı, kendi doğal yağımıza veya sebumumuza en yakın olanıdır, bu da onu çok etkili bir gençleştirici ve nemlendirici tedavi haline getirir.

Yatmadan önce birkaç dakika boyunca kafa derisine az miktarda jojoba yağı sürün. Bir gece bırakın.

Sabahları, saçınızı hafif bir şampuanla yıkayın.

Bu tedaviyi haftada bir kez uygulayın.

Bu ilaçların herhangi biriyle en iyi sonuçları elde etmek ve problemi tamamen ortadan kaldırmak için bir süre aksatmaksızın bu yolları izleyin.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir