Koltuk altı bakımı için etkili yöntemler

BESİN DESTEKLERİ, FİZYOLOJİ, SAĞLIKLI YAŞAM Kas 07, 2022 Yorum Yok

Koltuk altı kararmaları, çok terleme moralinizi mi bozuyor? Üzülmeyin, bu problemlerden büsbütün kurtulmanız mümkün. ‘Yüksek Topuklar’ olarak size pratik, tesirli ve denenmiş yollar sunuyoruz. Koltuk altı bakımı için tekliflerimizi öğrenmek için özel haberimizi çabucak okumaya başlayın!

Günlük bakıma itina gösterin!

Günlük bakım olarak sabah ve akşam, banyo yapsak da yapmasak da su ve sabunla koltuk altı paklığı yapmak gerekiyor. Zira bakterilerin azaltılması ter kokusunu engelliyor.

Koltuk altı bakımı için deodorant kullanın! 

Koltuk altına banyodan sonra deodorant sürmek hoş bir kokuya sahip olmayı sağlıyor. Fakat asla terli vücuda deodorant sürmemek gerekiyor, çünkü “ter üzeri parfüm” daha berbat bir kokuya yol açabiliyor.

Yediklerinize dikkat edin!

Terlemeyi önlemek için yediğimiz besinlere da dikkat etmeliyiz. Aroması yüksek besinlerden uzak kalmak, ter kokusuna karşı hakikat bir tedbirdir. Pamuk ya da keten kumaştan yapılmış giysileri ve iç çamaşırlarını tercih etmek de ter kokusunun önüne geçmek için gerçek bir yoldur.

Koltuk altı bakımı için doğal usulleri deneyin!

Karbonat ya da mısır ununu koltuk altı bölgesi için kullanabilirsiniz. Her iki toz da nemi emme özelliğine sahip. Karbonat ortalama bir antiseptik ve koku giderici özelliği taşıyor.

Ter kokusunu adaçayı ile önleyin!

Adaçayının bir antiperspirant (koku önleyici) olduğu biliniyor. Adaçayı yağını ya da tentürünü koltuk altı bölgenize sürerek kullanabilirsiniz. Ayrıyeten çayını içmek ya da koltuk altını çay ile yıkmak da tesir gösterebilir.

Koltuk altı bakımı için tüylerden kurtulun!

Terlemeye karşı koltuk altı bakımında bilhassa tüyleri gaye almak gerekiyor; yani onlardan kurtulmak. Tüyleri uzaklaştırdığımızda bu bölgede bakteriler için besin kaynağı olabilecek protein ve tutunabilecekleri küçük sapları yok etmiş oluyoruz.

Koltuk altındaki tüyleri temizlemek, hem istenmeyen beden kokularının hem de berbat görünümün önlenmesi için gerekli. Koltuk altındaki istenmeyen tüylerden sir ağda, epilasyon aygıtları yahut tıraş bıçağı üzere çeşitli epilasyon sistemleriyle kurtulmak mümkün. 

Eğer jilet kullanıyorsanız, süreç öncesi koltuk altınızı sabunlamayı ve jilet uygulaması sonrası cildinizi temizlemeyi ihmal etmemelisiniz. Süreç bittikten sonra aloe vera içeren bir krem sürmeyi de unutmamalısınız. Zira uygulayacağınız krem, yanma hissi ve tahriş tesirini azaltarak cildinizi rahatlatacaktır.

Ağda ve epilasyon aygıtı uygulamaları öncesinde ise cildinizin pak, kremsiz ve kuru olması değerli.

Tüm epilasyon süreçlerinde kullandığınız materyal ve aygıtların kesinlikle kullanım öncesi ve sonrasında temizlenmesi, pak tutulması cilt sıhhatiniz için ihlal edilmemesi gereken bir kuraldır. 

Ağda, jilet ya da epilasyon aygıtı ile tüyleri temizledikten sonra koltuk altında kızarıklık oluşabilir. Bu kızarıklığın önemli bir tahrişe dönüşmemesi için epilasyon sonrası kızarıklık geçene kadar güneşlenmemek; koltuk altına epilasyon sonrasında en az dört gün alkol, parfüm vb. hususları değdirmemek de dikkat edilmesi gerekenler ortasındadır.

Koltuk altı kararması nasıl geçer?

  • Çoğumuzun en büyük kaygılarından biri koltuk altındaki renk yoğunlaşmasıdır. Koltuk altı yoğunlaşmasından kurtulmak için öncelikle çok dar kıyafetlerden kaçınmak gerekiyor. Çünkü koltuk altını sıkıca saran kıyafetler, koltuk altı cildinde sürtünmenin tesiriyle tahrişe neden oluyor.
  • Sentetik yerine mümkün olduğu kadar pamuklu kumaşlardan üretilen giysileri tercih etmek daha sağlıklı.
  • Epilasyon için jilet yerine ağda kullanmayı tercih etmek de ciltte kararma oluşumu riskini azaltıyor.
  • Deodorant ya da jel antiperspirantlar (koku giderici) yerine mum roll-on ya da antiperspirat kullanmayı da tercih edebilirsiniz.
  • Ciltte bir mantar oluşumu kelam mevzusuysa anti-fungal krem kullanımı gerekebilir. Bu nedenle bir dermatologa başvurmakta fayda var.
  • Koltuk altları havasız kaldığından ya da çok sıcak ağda nedeniyle derinin yanmasından ötürü lekelenebiliyor.
  • Koltuk altına, onu tahriş etmeden kese yapma ve sonra taze siyah üzüm suyunu sürüp, kuruyunca ovarak çıkartmanın, yoğunlaşma sıkıntısına uygun geldiği söyleniyor.
  • Banyo sırasında koltuk altlarını nazik bir biçimde limon dilimleriyle ovmanın ya da E vitamini yağı uygulamanın da koltuk altının beyazlatılmasında tesirli olma mümkünlüğü var.
  • Düzenli olarak bebek pudrası kullanmanın rengin vakitle açılmasına neden olduğu biliniyor.
  • Bir çay kaşığı vazelin, bir çay kaşığı elma suyu ve bir çay kaşığı limon suyu ile hazırlayacağınız karışımı evvelce temizlenmiş olan koltuk altınıza sürüp, kuruduktan sonra ılık su ile temizleyerek bebek pudrası ile cildinizi yumuşatmak da yoğunlaşma problemine karşı başvurulan tekniklerden.  

Koltuk altı bakımı için tesirli prosedürleri öğrendiniz.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir