Leblebi kilo aldırır mı? Hemen öğrenin!

BESİN DESTEKLERİ, ERKEK SAĞLIĞI, Genel, KADIN SAĞLIĞI Kas 08, 2022 Yorum Yok

Diyet yapıyorsunuz ve sıhhatle zayıflamak istiyorsunuz. Pekala, leblebi kilo aldırır mı? Yararları nelerdir, besin pahası ve diyetteki kıymeti nedir? Hepsi ve daha fazlasını özel haberimizden okuyabilirsiniz.

Bakliyat çeşitlerinden biri olan nohuttan elde edilen leblebi, kararında tüketildiği takdirde sağlıklı beslenme açısından yararlıdır.

Diyette leblebi ölçüsü ne kadar?

Yarım çay bardağı leblebi ortalama 100 kaloridir. Diyet yapanların günde ortalama 1500 kalori alabileceği bilgisini göz önünde bulundurursak, günde 100 kaloriyi leblebiden almak pek uygundur. Leblebinin yanında bir bardak su yahut bitki çayı içmek, sindirimi kolaylaştırır. Bu halde, orta öğünde leblebi yediğinizde kilo vermeye yardımcı olur. Fakat, fazla yerseniz kilo almaya sebep olabilir.

Leblebi ile zayıflamak mümkün mü?

Öncelikle, şunu göz önünde bulundurmak gerekir: Hiçbir besin, tek başına kilo vermeyi sağlamaz. Sağlıklı beslenme bir bütündür. Lakin, hoş haber var: Ölçüsünde dikkat ederseniz, leblebi kilo vermenize yardımcı olabilir.

Besin bedeli ve yararları nelerdir?

Özellikle, orta öğünlerde tüketmek üzere leblebi mükemmel bir seçimdir. Pak karbonhidrat, diyet lifleri, protein bulunduran leblebi, kilo vermeye yardımcı olur. Haftada birkaç gün, orta öğünlerde bir avuç içi leblebi yemek uygundur.

Leblebi kabız yapar mı?

Diyet lifleri içeren leblebi, bağırsak sıhhati için yararlıdır. Midede uzun mühlet kalıp tokluk hissi verir. Mide yanması yahut ekşimesine güzel gelir. Leblebinin kabız yapmasıyla ilgili kesin bir bilgi yoktur. Lakin, diyet lifleri içerdiği için kabızlığın giderilmesinde yararlı olabilir.

Leblebiyi nasıl yemek gerekir?

Leblebi, temelinde bir bakliyat olduğu için bağırsaklarda emilimi ve midede sindirimi kimi beşerler için zorlayıcı olabilir. Daha uzun mühlet tok hissetmek, zayıflamak için yararından yararlanmak ve kolay sindirim için leblebi yerken aşağıdakilerden birini içebilirsiniz.

  • Bitki çayı
  • Ayran
  • Kefir
  • Büyük bir bardak su
  • Sade yahut tarçınlı Türk kahvesi
  • Sütlü kahve
  • Siyah çay

Yanında içeceğiniz bu yararlı içecekler sayesinde, kabızlık, ishal, gaz, karın şişkinliği üzere sorunların oluşmasını önleyebilirsiniz.

Hangi leblebi daha yararlıdır?

Sarı ve beyaz leblebi, gördükleri süreç sonucu elde edilir. Nohut kabukları soyulup kavrulursa sarı leblebi, kabukları soyulmadan kavurulursa beyaz leblebi olur. Diyet ve sıhhat açısından değerlendirdiğimizde, daha az süreç görmüş olan beyaz leblebi daha yararlıdır. Elbette, sarı leblebiden de fayda görürsünüz.

Leblebinin sıhhate yararları nelerdir?

Leblebi, içerdiği amino asitler, triptofan ve serotonin ile harika bir besindir. Hem diyet hem beden sıhhati için yararlıdır. Daha çabuk uyumaya yardımcı olur, serotonin hormonu salımını artırıp memnun ve istikrarlı hissetmeye katkısı vardır.

Akşamüstü orta öğününde yahut akşam yemeğinden bir saat sonra bir avuç içi leblebi ve yanında bir bardak sıcak süt içerek hem daha kolay uyuyabilir hem de kilo vermek için sağlıklı bir adım atabilirsiniz.

Şeker hastaları leblebi yiyebilir mi?

Posa içeriği yüksek besinlerden biri olan leblebi, şeker hastaları ve insülin direnci olanlar için de yararlıdır. Pektin ve gam üzere çözünür diyet lifleri bulunduran leblebi, kandaki makûs kolesterolün düşmesine ve bir şeker çeşidi olan glikozun bağırsaktaki emiliminin azaltılmasına yardımcı olur. İşte, bu tesiriyle insülin yani kan şekerinin istikrarlı salımını ve emiliminde yararlıdır.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir