Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

ERKEK SAĞLIĞI, Genel, KADIN SAĞLIĞI, SAĞLIKLI YAŞAM Eyl 15, 2022 Yorum Yok

Mide bulantısı; temel olarak midenin kabul etmeyi reddettiği, zararlı olarak algıladığı veya hazmedemediği bazı gıdaları bir an evvel vücuttan uzaklaşması için verdiği tepki olarak açıklanabilir. Bu tanım fiziksel olarak doğrudur ve birçok mide bulantısı problemlerinin ifade edilebilmesi için geçerli bir tanıdır.

Mide bulantısı, bazen yukarıda bahsedildiği gibi fiziksel bir sorun olmamasına rağmen karşılaşılan bir durumdur. Bu da o anki manevi durumumuzdan kaynaklanmaktadır. Yani düşünsel ve duygusal anlamda bir karmaşa içerisinde olduğumuzda psikolojimizin bedenimizi etkilemesi sonucu beynimizin ürettiği bulantı hissi ortaya çıkmaktadır.

Mide bulantısı sonucunda kusarak mide içeriğinin dışarıya çıkmasıyla bir rahatlama olabilir fakat, bir an evvel rahatlamak için genelde çok sık yapılan bir hata olan boğaza parmak atmak ve sonucunda kusmak doğru değildir.

Mide Bulantısının Nedenleri

Mide bulantısı, midedeki bir gastrit veya ülser hastalığından tutun da mide boşluğundaki herhangi bir probleme, bağırsakların herhangi bir alanında herhangi bir nedene bağlı ortaya çıkmış bir tıkanıklığa, safra kesesi veya mide ameliyatı olmuş hastalarda safranın geri reflüsüne bağlı oluşabilir.

Seyahat ederken oluşan korkular zamanla panik atağa dönüşür ve panik atak olmanız durumunda da mideniz bulanır. Uçak fobisi, otobüs tutması veya deniz tutması gibi nedenler bu sorun için verebileceğimiz örneklerdendir. Uçak fobiniz varsa uçağa binmeyi düşünmeniz bile kötü hissetmenize sebep olabilir.

Hamilelik döneminin ilk sürecinde oluşan ve vücudun döneme uyum sağlarken ortaya çıkan sorunlar, mide bulantısı ve kusma ile sonuçlanabilir.

Çeşitli ilaçlar da aynı şekilde bu soruna yol açabilir. Doktor tavsiyesi dışında ilaç kullanmamaya özen gösterilmelidir.

İdrar yolu enfeksiyonu, eklem ağrıları, gıda zehirlenmesi, çeşitli enfeksiyonlar, düşük besin tüketimi, aşırı besin tüketimi, bazı kokulara karşı oluşan aşırı hassasiyetlik durumu, aşırı stres, kalp krizi, baş bölgesinden alınan darbeler, psikolojik rahatsızlıklar, sigara ve alkol mide bulantısının sebepleri arasında ilk sıraları alırlar. Daha birçok sebepten dolayı mide bulantısı ve kusma sorunlarıyla karşılaşılabilinir.

Mide bulantınız uzun süredir var ise mutlaka bir uzmandan destek almalısınız.

Mide Bulantısı Nasıl Geçer?

Öncelikle mide bulantısının neden kaynaklandığını analiz ederek çıkan sonuca yönelik çözümler üretmek gerekiyor. Bu işlemleri maalesef evde gerçekleştiremeyiz. Uzun süren ve geçmeyen bir mide bulantınız varsa ciddi sağlık sorunlarınız veya herhangi bir zehirlenme durumunuz olabilir, mutlaka bir sağlık kuruluşuna gidip muayene olmanız faydanıza olacaktır.

Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

Mide Bulantısı Tedavisi İçin Evde Yapabileceklerimiz

Bulunduğunuz ortamı havalandırın ve odanızı serin tutun.

Taze nane bulabiliyorsanız bir avuç kadar taze nane tüketebilirsiniz. Alternatif olarak nane çayı da tercih edilebilir. Ayrıca papatya çayı da tercih edilebilir.

Geleneksel olarak üşütme problemlerimizde tükettiğimiz nane-limon çayı tabii ki tüketilebilinir. Uzmanlar nane-limonun bulantı hissini bastırdığını belirtmişlerdir.

Yağlı ve kızartılmış besinlerden birkaç gün uzak durmak yararınıza olacaktır.

Aynı şekilde kırmızı et gibi midenizi yoracak gıdalar tüketmemek ve daha çok çorba tarzında hafif gıdalarla her zamankinden daha az miktarda yemek yenilmelidir.

Bol miktarda su tüketmeye çalışın. Bu sayede eğer kusuyorsanız vücudunuzda oluşan su ihtiyacını da karşılamalısınız.

Mutlaka hareket edin. Uzun süre hareketsiz kalmayın. Hatta rahatsızlığınız geçtikten sonra da eskiye nazaran daha çok hareket etmeye çalışın ve etkisini görün. Sürekli bulantı şikayetiniz oluyorsa azalmaya başlayacaktır.

Araç tutması, deniz tutması gibi sorunlarda bileğinizden kolunuza doğru 3 parmak mesafedeki noktaya 2 taraftan da hafif baskı uygulayarak bir süre tutarsanız bulantıyı azaltabilirsiniz.

Aynı şekilde araçla seyahat halindeyken araç tutuyor ve mideniz bulanıyorsa; bu, vücudun dengesini sağlayan orta kulağın harekete aşırı duyarlı olmasından kaynaklı bir durumdur. Ne kadar çok seyahat ederseniz bu duyarlılık azalacak ve araç tutması sorununuz o derece azalacak ve bitecektir.

Araç tuttuğunda yolcu gibi davranmayın, o aracı siz kullanıyormuşsunuz gibi yolu izleyin, uzaklara bakın, sağı-solu izleyin ve bulantıdan eser kalmasın.

Hergün sürekli hafif mide bulantısı sorununuz oluyorsa bitkisel çaylardan destek alabilirsiniz. Günde 2-3 bardak zencefil çayı tüketmek buna güzel bir örnektir.

Bir uzmana danıştınız fakat fiziksel olarak bir rahatsızlığınızın olmadığı söylendi ama sürekli içinizde bir tedirginlik ve bununla birlikte bulantınız var ise daha çok hareket edin, imkanınız varsa bol bol seyahat edin, temiz hava alın. Karadeniz’e mutlaka gidin 🙂

Şimdi de psikolojik mide bulantısı hissinin çözümü için birkaç yöntem önerelim. Hatırlarsak bu bulantı türü aslında midemizdeki bir problemden dolayı meydana gelen bir bulantı değil içinde bulunduğumuz karmaşık ruh halinden dolayı beynimizin oluşturduğu bir bulantıydı. Bu yöntemlerde amacımız beynimizi farklı bir noktaya odaklayarak beynin oluşturduğu mide bulantısını yok etmeye çalışmak olacak.

Ilık su içebilirsiniz.

Birkaç dakika boyunca derin nefes alıp verin (burun ya da ağız farketmez istediğiniz yerinizden nefes alabilirsiniz :).

Taze nane bulabilirseniz bir avuç kadar nane tüketmek sizi ferahlatarak sakinleştirecektir.

Musluğu damlayacak kadar açın ve bir süre damlaları sayın.

Kısaca dikkatinizi başka bir uğraşa odaklayın, bulantıyı düşünmeyin.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir