Salep içmenin 7 şaşırtan yararı

BESİN DESTEKLERİ, ERKEK SAĞLIĞI, Genel, KADIN SAĞLIĞI Eki 27, 2022 Yorum Yok

Soğuk havalarda sıcak bir fincan salep içmek, bizleri memnun eder. Pekala, salebin yararları nelerdir? Bu lezzetli içeceğin, sıhhatimiz için şaşırtan faydalarını öğrenmeye hazır mısınız?

Söze başlarken, çok kıymetli bir noktaya değinmek istiyoruz: Marketlerde toz yahut sıvı halde hazır satılan saleplerin içinde şeker, nişasta ve hami kimyasal hususlar vardır. Bu sebeple salebin mucize yararlarından yararlanmak için aktardan katkısız toz salep almalı, meskende kendiniz pişirmelisiniz.

1. Salebin yararları öksürüğe şifa verir

Salebin yararlarından biri, kış aylarında sıkça karşılaşan grip, nezle, öksürük üzere hastalıklara doğal şifa kaynağıdır. Bilhassa, boğaz ağrısı ve öksürüğe uygun gelen salep, bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Ailede herkesin itimatla içebileceği salep, hastalıklara karşı tam muhafaza sağlıyor.

2. Tokluk hissi vererek iştahı dengeliyor

Aç kalmadan kilo vermek isteyenler, orta öğünlerinde bir fincan tarçınlı salep ve bir avuç içi kadar kuruyemiş yiyebilirler. Midede uzun mühlet kalarak tok hissetmeyi sağlıyor, kan şekerini düzenliyor ve tatlı isteğini doğal yoldan gideriyor. Bilhassa, tarçın ek edilen salebin, bu özelliği artıyor.

3. Kabızlığın güzelleşmesinde yardımcı olabilir

Suyla yahut sütle pişirildiğinde yoğunlaşıp ağır kıvam alan salep, adeta yumuşacık bir süngerle siliyormuş bağırsakları tertemiz yapıyor. Toksinleri, besin kalıntılarını temizliyor. Ayrıyeten, kabızlığa yeterli gelen besinlerden biri olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

4. Salep yemek sonrası şişkinliği önleyebilir

Yemeği fazla kaçırdığınızda yahut genel bir şişkinlik, gaz sorununuz olduğunuzda bir fincan tarçınlı salep içebilirsiniz. Zira salep, sindirim sistemi ve bağırsakları rahatlatır; fazla gazın bedenden atılmasına yardımcı olur.

5. Bedenin güç ve ısısını yükseltir

Soğuk ve karanlık kış günlerinde güç düşer, halsizlik olur. Salep, içerdiği yararlı özler sayesinde hem beden gücünü artırıp yorgunluk giderir hem de ruh halini olumlu etkileyip memnunluk verir.

6. Salep ortalama 120 kalori değerindedir

Bir bardak sütle pişirilen salep ortalama 120 kaloridir. Diyet yapanların bile günde 1500-2000 kalori alabileceğini göz önünde bulundurursak, salep tok tutma özelliğiyle de ülkü içeceklerden biridir. Orta öğünde bir fincan salep ve bir adet mevsim meyvesi yiyerek diyete uygun hale getirebilirsiniz.

7. Salebin sıhhate çeşitli yararları vardır

Adet düzensizliğine âlâ gelir. Cinsel gücü artırıcı özelliktedir. Kabızlık ve şişkinliği giderir. Hemeroidi rahatlatır. Sindirimi kolaylaştırır. Hafızayı ve zihni güçlendirir. Beden ısısını artırıp soğuktan korur.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir