Sigarayı bırakmak için 5 değerli neden

BESİN DESTEKLERİ, ERKEK SAĞLIĞI, Genel, KADIN SAĞLIĞI Eki 27, 2022 Yorum Yok

Sigarayı bırakmak istiyor musunuz? Yanıtınız evet ise, Prof. Dr. Birol Saygı’nın sunduğu bilgiler, size yardımcı olabilir. Bu sayede bağımlılıktan kurtulabilir ve özgür bir hayata başlayabilirsiniz.

Sigarayı bırakmanın bir kişinin sıhhati, gücü ve zindeliği üzerinde epey olumlu bir tesiri olduğunu belirten Beykoz Üniversitesi Prof. Dr. Birol Hürmet, “Sigara içiyorsanız, bırakmak için asla geç değil. Sigarayı bıraktıktan çabucak sonra bedeniniz kendini onarmaya başlayabilir. Bilhassa kalp hastalığı üzere sigara ile ilgili hastalıklara yakalanma riskiniz hayli süratli bir formda düşer” diyor.

48 saat sonra nefes almak kolaylaşır

Sigarayı bırakmanın bir kişinin sıhhati, gücü ve zindeliği üzerinde hayli olumlu bir tesiri olduğunu belirten Hürmet, sigarayı bıraktıktan sonra yaşanacak değişikleri şöyle anlatıyor: “Sigara bıraktıktan sonra birinci iki yahut üç hafta, sigara içme belirtileri yaşanması ve güçlü sigara içme dürtüsü ile baş etmeyi öğrenilmesi nedeniyle birçok sigara içen için geçmesi çok güç bir süreç olabilir.

Bununla birlikte, 48 saat sonra akciğerler karbon monoksitten arınır, nefes almak daha kolay hale gelir, bronşiyal tüpler gevşemeye başlar ve bedenin güç düzeyleri artar. Sigarayı bıraktıktan sonra kan sirkülasyonunuz da güzelleşir. Kendiniz için yapabileceğiniz en düzgün seçenek; hem bedeninizde üretilen hür radikalleri azaltmak hem de bedeninizin antioksidan düzeyini arttırmak için sigarayı büsbütün bırakmaktır.

Sigaradan bir nefes bile çok tehlikelidir

Sigarayı içmeyi bir kenara bırakın; sigara dumanından ister pasif ister faal olarak bir nefes almak bile tehlikeli… Çünkü sigara dumanı, tüm iç organları riske atan zehirlerin ve kansere neden olan kimyasalların toksik bir karışımı. Prof. Dr. Birol Saygı’nın verdiği bilgiye nazaran; sigara dumanı, benzen, formaldehit, hidrojen siyanür, karbon monoksit ve arsenik ile hür radikaller üreten radyoaktif bileşenlere sahip olup zehirli, kansere neden olan ziyanlı kimyasalları içeriyor.

Sigara dumanı, hücresel hasara neden olabilecek bol ölçüde özgür radikal yaratıyor ve bedenimizdeki temel vitamin ve mineralleri tüketiyor. Hürmet, “Sigara içmek bedenin besin unsurlarını emme ve sürece yeteneğinde büyük rol oynar. Sigaradaki nikotin, bedenin sistemlerini ve bunların fonksiyonlarını olumsuz tarafta etkileyen güçlü bir kimyasaldır. Nikotinin etkilediği işlevlerden biri, bedenin uygun besin düzeyini muhafaza yeteneğini azaltmasıdır” diye konuşuyor.

Serbest radikal üretimini hızlandırıyor

Sigara içmek bedeninizdeki hür radikallerin üretimini de hızlandırıyor. Vitaminler ise özgür radikallere karşı savunma vazifesi görüyor. Bedenimizde hasarı önlemek yahut en aza indirmek için özgür radikalleri nötralize etmeye yardımcı oluyorlar. Sigara içmek bu kalkanları tüketerek hür radikallerin bedene ziyan vermesini kolaylaştırıyor. Bu da hastalık riskini artırıyor. “Sigara içmenin temel vitaminleri tüketerek, hür radikallerin bedenimizi hasara karşı nasıl savunmasız bıraktığını bilmek çok önemli” diyen Profesör Hürmet, şu açıklamayı yapıyor:

“Serbest radikaller, tek sayıda elektrona sahip olan atomlar yahut moleküllerdir. Moleküller bu durumda olmayı sevmezler (bir çift elektronları olduğunda çok daha keyifli olurlar), bu da onları çok kararsız hale getirir. Bu mutsuz hür radikaller, güçlerini stabilize edebilmeleri için bir elektron arayarak bedende dolaşırlar. Gereksinim duydukları elektronu nerede bulduklarına bağlı olarak, sağlıklı dokuya ziyan verebilirler.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir