Soğuk havanın az bilinen 15 yararı

BESİN DESTEKLERİ, ERKEK SAĞLIĞI, Genel, KADIN SAĞLIĞI Eki 27, 2022 Yorum Yok

Yurt genelinde kar yağıyor, hava buz gibi! Bazılarımız şikayet ediyor, bazılarımız romantik buluyor. Pekala, siz soğuk havanın yararlarını biliyor musunuz? Özel haberimizi okuyun, çabucak öğrenin!

Kilo vermeye yardımcıdır

Soğuk havalarda beden ısımız düşer; yükseltmek içinse beden daha fazla kalori yani güç yakar. Bu sayede soğuk havalar kilo vermeye yardımcı olur.

Metabolizmayı güçlendirir

Soğuk odada uyumak, metabolizmayı güçlendirir ve sabahları daha dinç uyanmanıza yardım eder.

Odayı yavaş yavaş soğutun

Eğer daha yüksek ısılı odalarda uyumaya alıştıysanız, birinci başlarda soğuk odada uyumak sıkıntı gelebilir. Sıcaklığa alışmak için, yavaş yavaş ısıyı düşürün.

Verimliliği artırır

Bilimsel araştırmalara nazaran beynimiz, soğuk havalarda daha etkin çalışır.

Anında yeniler

Sıcak odada gevşemiş ve parmağınızı kıpırtadacak gücü bulamazken anında yenilenmek için çabucak soğuk havaya çıkın; farkı göreceksiniz.

Damarları güçlendirir

Soğuk hava, damarları ve kan akışını güçlendirir. Şayet daha etkin deveran sistemine sahip olmak istiyorsanız, soğuk havada yürüyün.

Daha çok çalıştırır

Hava hoş olduğunda aklımızda daima dışarı çıkmak, kıyıda olmak ve eğlenmek vardır fakat soğuk havalarda dışarı çıkmak bize ürkütücü gelir ve daha çok çalışmaya odaklanırız.

Bakış açısını değiştirir

“Kötü hava yoktur, hava berbat kıyafet vardır” kelamını aklımızda tutarak soğuktan korkmamayı öğreniriz. Bu tıpkı hayatımızdaki zorluklara emsal; halbuki güç olan çaba etmek değil donanımsız olmaktır.

Evde spor yapabiliriz

Dışarı çıkmak istemiyorsanız, spor aletini pencere kenarına getirip kar ya da yağmur yağışını izleyip keyifli mutlu spor yapabilirsiniz.

Kitap okuyabiliriz

Ne demiştik: kış mevsimi insanın kendine daha çok vakit ayırmasıdır. İşte, soğuk havaların bir diğer yararı da battaniyeyi üzerimize alıp kitap okumak ve yeni dünyaları keşfetmektir.

Depresyondan korunabiliriz

Kış mevsiminin devamlı ertelenen toplumsal aktiviteleri gerçekleştirmek için uygun olmadığını düşünmemek, mevsim kuralları ne olursa olsun planlanan aktiflikleri gerçekleştirmek zihni depresyondan koruyor.

Kar topu oynayabiliriz

Çocukluğumuza dönüp sağa sola koşturup kar topu oynayabiliriz; hem bu sayede hareket edip daha çok kalori yakarız.

Kayağa gidebiliriz

Havalı bir kış tatiline kim hayır diyebilir ki? Kartalkaya, Kartepe, Palandöken, Erciyes ya da yurtdışında kayak yapmak lakin soğuk havalarda mümkündür; toplumsal meydada yaratacağınız sükseyi düşünün!

Küçük dostlarımızı unutmayalım

Soğuk hava biz beşerler için yararlı olsa da kuşlar, kedi ve köpekler için değil… Lütfen, küçük dostlarımızı unutmayalım. Onlar için karton kutudan meskenler yapalım, mama yahut yemek bırakalım; yerimiz varsa konutumuza alalım. Hiçbirini yapamıyorsak, barınaklara bağışta bulunalım.

Evde keyifli vakit geçirebiliriz

Soğuk havalarda mesken kalıp kendimizle yahut arkadaşlarımızla keyifli vakit geçirebiliriz. Örneğin, tarot falı baktırabilir, baharatlı patlamış mısır yapıp en hoş aşk sinemaları izleyebiliriz.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir