Tampon nasıl yerleştirilir?

BESİN DESTEKLERİ, ERKEK SAĞLIĞI, Genel, KADIN SAĞLIĞI Kas 08, 2022 Yorum Yok

Arkadaşım His, adet periyodunda tampon kullanıyor ve bana tavsiye ediyordu. Ona birinci sorum, “Tampon nasıl yerleştirilir, tampon kullanımı rahat mı?” formunda oldu. Benim üzere merak edenler için tampon kullanımı hakkında bilgileri paylaşıyorum.

Tampon kullanımı için merak edilenleri anlatıyorum

Kolayca tampon yerleştirmeyi öğrendim. Adet dönemlerimde her zamankinden daha pak, rahat ve inançlı hissediyorum. Ben de sizlere, tampon kullanmayı öneriyorum.

1. Tampon nasıl yerleştirilir?

Tampon yerleştirmek için teknik var.

Tampon kullanımı için benim en rahat ettiğim durum çömelmek, bu sayede vajina girişi güzelce açılıyor ve tamponu basitçe içeriye yerleştirebiliyorum. İki cins tampon var: Birincisi şırınga üzere itilerek kullanılan, başkası ise klasik tampon elle içeri hakikat yerleştirilen. Ben daha çok klasik tampon kullanıyorum.

Tamponun dışındaki plastik kollayıcı bandı çıkarıyorum. Bacaklarımı düzgünce açarak çömeliyorum ve tamponu parmak ucumla içeri yanlışsız itiyorum. Tamponu hissetmeyecek kadar içeri yerleştirmek gerekiyor. İpinin dışarıda kaldığından emin olun.

2. Ben neden tampon kullanıyorum?

Tampon kullanmaktan çok mutluyum.

Biliyorum, tampon ülkemizde pek yaygın değil lakin bir kez deneme talihi verdiğinizde, ondan vazgeçmeyeceksiniz. Zira sızıntı yok, koku yok, kıyafetten muhakkak olmak yok, taşıması kolay, kaşıntı yahut tahriş olmak yok… Tampon kullanarak, adet periyodunda havuz yahut denize girmek, ağabeye elbise giymek hakikaten çok büyük rahatlık.

3. Tampon kullanmak ziyanlı mı?

Bazı püf noktalarına dikkat etmek gerekiyor.

İki saatte bir, eskisini çıkarıp yeni tampon yerleştirmek gerekiyor. Bu sayede vajina içi sıhhat ve paklığı koruyabiliriz. Yalnız, genital bölgede akıntı, mantar üzere hastalıklar varsa tampon kullanımı sizin için uygun olmayabilir.

4. Tampon kızlık zarını bozar mı?

Vajinal tampon bakirelere uygun değildir.

Tampon, vajina içine yerleştirildiği için kızlık zarını bozar. Bu sebeple, şayet bakireyseniz katiyen tampon kullanmayınız. Adet devirlerinde hijyenik ped kullanmak sizin için uygundur. Cinsel alaka yaşamaya başladıktan sonra tampon kullanabilirsiniz.

5. Tampon nasıl seçilir?

Size en uygun tamponu seçebilirsiniz.

Regl periyodunun yoğunluğuna ve vajina boyutuna nazaran size en uygun tamponu seçerek kullanmaya ve adet günlerinde tampon rahatlığını yaşamaya başlayabilirsiniz. Üstelik, tampon çantanızda az yer kaplar ve istediğiniz yere rahatlıkla götürebilirsiniz; çantanın ucundan köşesinden görünmez.

Tampon kullanmaya birinci başladığınız günlerde kendinizi biraz rahatsız hissedebilirsiniz, bu çok olağandır. Tamponu yanlışsız biçimde yerleştirip alıştığınızda, regl olduğunuzu bile unutacaksınız. Ağabeye elbise yahut beyaz pantolon giyeceğiniz vakitlerde “eyvah sanki ped kullandığım belirli olur mu?” üzere tasalar yaşamayacaksınız.

6. Tampon kullanmak sağlıklı mı?

Tampon yerleştirme halinde dikkat etmelisiniz.
  • Koku yapmaz, rahat edersiniz.
  • Sızıntı yapmaz, kıyafetleriniz kirlenmez.
  • Havuza, denize girebilirsiniz.
  • Alerji, kaşıntı, sivilce yapmaz.
  • Kirli kanı güçlü bir formda çeker.
  • Yanınızda taşıması ve çöpe atması kolaydır.
  • Abiye elbiselerden yahut açık renk kıyafetlerden belirli olmaz.
  • Adetliyken ağda yaptırmak isterseniz, tampon takıp yaptırabilirsiniz zira kan akışını durdurur.

Tampon hakkında en çok merak edilenler

Tampon kullanımı bence çok rahat hissettiriyor.

Tampon kullanımında sanılanın tersine idrara çıkmada düşünce yaşanmaz. Zira idrar deliği ve adet kanının geldiği yer farklıdır. Tampon kullanımı yüzme, dans ve kuvvetli spor aktifliklerine imkan sağlar.

Adet müddetince oluşan kokunun önüne geçmesiyle bayanların bu periyodu rahat geçirmesini sağlar. Adet periyodu dışında akıntı ya da rastgele bir fizyolojik neden sebebiyle muhakkak tampon kullanmayınız. Uzun vadeli kullanımlarda (6-8 saat), bilhassa sıcak havalarda toksik şok sendromuna sebep olabilir. Bunun için tamponunuzu müddet uzamadan çıkartın.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir