Zayıflamak için spordan sonra ne yemeli?

BESİN DESTEKLERİ, ERKEK SAĞLIĞI, Genel, KADIN SAĞLIĞI Kas 08, 2022 Yorum Yok

Sağlıkla kilo vermek, kas kütlesini güçlendirmek için spordan sonra beslenmenin inceliklerini bilmeniz gerekiyor. Bu sayede, bedeninizin temel gereksinimlerini karşılarken, hayal ettiğiniz imgeye kararlı bir biçimde kavuşabilirsiniz.

Baştan sona kadar özel haberimizi okumanızı tavsiye ederiz. Zira, spordan sonra beslenme hakkında mümkün tüm sorulara yanıtlara sunuyoruz.

Spordan sonra ne vakit yemek yemeli?

Yürüyüş, koşu, pilates, yük idmanları üzere spor çeşitlerinden birini yapıyor olabilirsiniz. Her durumda, spor sonrası beslenme büyük kıymet taşıyor. Ülkü olarak, sporu tamamladıktan 15 dakika sonra yemek yiyebilirsiniz. Bu besinlerin neler olduğuna değineceğim ancak öncelikle değerli bir noktayı açıklığa kavuşturalım.

Sporu tamamlayınca su içmek gerekir mi?

Spor sırasında terleme ve teneffüs yoluyla su kaybedersiniz. Bedeninizin su muhtaçlığını kesinlikle karşılamanız gerekir. Aksi halde, susuz kalan bedenin yağlanma eğilimi artar, vakitsiz iştah atakları gelir, kilo vermek zorlaşır… Bu yüzden spordan sonra 2-3 bardak kadar suyu, aralıklarla ve yudum yudum içmeniz yararlı olacaktır. Artık gelelim, spor sonrası için uygun besinlere…

Spordan sonra hangi besinler yenmelidir?

Spor sırasında kaslar etkin biçimde çalışır ve sıhhatle büyümeye devam etmesi için proteine muhtaçlık duyar. Bu sebeple, sonrası bitkisel yahut hayvansal kaynaklı protein içeren besinler tüketmenizi tavsiye ederim. Çabucak, örneklerle açıklayayım:

Hangi besinler kas kütlesini artırmayı sağlar?

Spordan 15 dakika sonra 2 adet haşlanmış yumurta yiyip protein gereksiniminizi karşılayabilirsiniz. Bitkisel protein olarak bir avuç içi kadar ceviz, fındık, badem yahut fıstık yiyebilirsiniz.

Bitkisel protein kaynakları nelerdir?

Haşlanmış fasulye, barbunya, nohut üzere bakliyatlar hem protein hem sağlıklı karbonhidrat kaynağıdır. Spordan sonra beslenme için uygun besinlerdir. Bitkisel protein içeren kinoa, chia tohumu üzere besinler de faydalı ve ülkü besinlerdir.

Hangi hayvansal besinlerde protein vardır?

Bir su bardağı sıcak süt içmek, midede uzun mühlet kalarak tok hissetmenizi sağlarken protein ve karbonhidrat gereksiniminizi karşılar. Tavuğun en yağsız kısmı göğüs etidir. Spor sonrasında avuç içi kadar haşlanmış tavuk göğsü ile öğün yapabilirsiniz.

L Carnitine almak daha çok yağ yakar mı?

Doğal formda L Carnitine içeren sığır yahut kuzu eti, spor sonrası için uygundur. Izgara yahut haşlama olarak pişirmelisiniz. Elbette, kişinin kilosuna nazaran değişmekle birlikte bir avuç içi kadar büyüklükte kırmızı et uygundur.

Egzersiz bitince meyve yenir mi?

Meyve, bedende süratlice güce dönüştürülen karbonhidrat kaynaklarından biridir. Spora başlarken, kandaki glikojen düzeyini artırmak için spordan evvel meyve yemek daha uygundur. Spordan sonra meyve yemek yerine, öncesinde tercih edin. Bilhassa, muz içerdiği potasyum, karbonhidrat ve protein ile spor öncesi ve sonrası için eksiksiz bir besin kaynağıdır. Kas yıkımını önler, kan şekerini süratlice yükseltip güç düzeyini artırır.

Spor yaptıktan sonra yemek kilo aldırır mı?

Şimdi! Bu sorunun iki yanıtı var! Birtakım beşerler spordan sonra “nasılsa kalori yaktım!” deyip fazla fazla yiyorlar. Bu da elbette, kilo almaya sebep oluyor. Birtakım beşerler ise, “Çok kalori yaktım, aç kalayım da süratli kilo vereyim” deyip hiçbir şey yemiyorlar. Her iki durumda da bedenin yağlanması artabilir, kişi kilo olabilir. Genel yanlışlardan biri olan “Ya daima, ya hiç!” durumuna kendinizi düşürmeyin. Az önce üstte ayrıntılarıyla anlattığım spordan sonra beslenme kurallarını uygulayın. Böylelikle hem kilo verir hem sağlıklı kas kütlenizi korursunuz.

Spordan sonra yağ yakan karışımlar var mı?

Eğer, akşamları spor yapıyorsanız yağ yakıcı yoğurt kürünü deneyebilirsiniz. Yoğurt ile protein muhtaçlığı karşılanırken, baharatlar ile bedenin yağ yakım gücü artar.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir