California Cevizi sıhhate yararlarını anlatıyor!

BESİN DESTEKLERİ, ERKEK SAĞLIĞI, Genel, KADIN SAĞLIĞI Eki 27, 2022 Yorum Yok

California Cevizi, bu yıl ikincisi düzenlenen yıllık memleketler arası aktiflik, tüketicileri, cevizin eşsiz besin bileşenleri ve bir avuç cevizin insan sıhhatine çok yararlı olduğu konusunda aydınlatıyor.

California Walnut Commission, birincisi 2020’de gerçekleşmiş olan aktifliğin akabinde, bu yılki “3’ün Gücü” global tanıtım kampanyasını 3 Mart tarihinde duyurdu. 3 Mart’ta ABD, Almanya, Hindistan, Japonya, Güney Kore, İspanya, Türkiye, İngiltere ve Orta Doğu’dan iştiraklerle global çapta düzenlenmiş olan ‘3’ün Güc’ü etkinliğinde, günlük bir avuç ceviz tüketiminin kıymeti vurgulandı.

3’ün Gücü:

  1. Yılın 3. ayı, Mart’ta başladı.
  2. Zengin temel bitki bazlı cevizin omega-3 ALA içeriğini (2.5 gr / 28 gr) vurguluyor.
  3. Beslenme biçiminizi güzelleştirmenin kolay bir yolu olarak, haftada en az 3 avuç ceviz tüketmeyi (28-30 gr) teşvik ediyor.

Bu kampanya, güçlü bitki bazlı omega-3 ALA (2.5 gr / 28 gr) kaynağı olan California Cevizinin ana yararlarını göstermek için eğlenceli bir yol. ALA, insan bedeni tarafından sadece beslenme yoluyla sağlanabilen; kalp sıhhati, beyin sıhhati ve sağlıklı yaşlanma ile ilişkilendirilen temel bir besindir. 28 gramlık bir porsiyon ceviz; bitki bazlı protein (4 gr) ve lif (2 gr) içerir, ayrıyeten yeterli bir magnezyum kaynağıdır. Ceviz, tıpkı vakitte yeterli bir B6 vitamini (0.2 mg / 28 gr) ve harika bir bakır (0.45 mg / 28 gr) ve manganez (0.1mg / 28 gr) kaynağıdır. Bunların tümü, bağışıklık sisteminin problemsiz işlemesine katkıda bulunur.

California Walnut Commission Milletlerarası Kıdemli Marketing Yöneticisi Pamela Graviet, “Geçen yıl ‘3’ün Gücü’ kampanyası sebebiyle dünya çapında inanılmaz bir heyecan vardı ve bunu 2021’de daha da büyük bir ölçekte tekrar yapmaktan heyecan duyuyoruz” dedi ve ekledi: “Bu kampanya, tüketicilerin bir avuç cevizle genel beslenme tertiplerini ne kadar kolay iyileştirebileceklerini hatırlatıyor ve bunu kolaylaştırıyor.”

Kampanyada, tüm ülkelerde gösterilmiş bir görüntü da dahil olmak üzere, çeşitli bağlantı araçları kullanıldı. Her ülkedeki influencer’lar tarafından geliştirilmis tarifler, tüketicilere ilham vermek için dünya çapında paylaşılacak. Kampanyada dijital ve toplumsal medya, blog gönderileri, yarışlar, yemek tanımları için ipuçları ve püf noktaları, kolay yemek tanımları ve tanıtımlar yer aldı.

Bitki bazlı Omega-3 ALA gerisindeki bilim

Bütün omega-3’ler sıhhate faydalıdır, bu nedenle bu âlâ yağları çeşitli kaynaklardan alabilmek değerlidir. Omega-3 ALA (2.5 gr / 28 gr) içeriği değerli ölçüde yüksek olan tek kuruyemiş olarak, diyetinize daha fazla ALA almanın en kolay yollarından biri, ceviz tüketmeye başlamaktır.

ALA ve Kalp Sağlığı

Advances in Nutrition tarafından yapılan bir çalışma; birebir EPA ve DHA’ya odaklanan çalışmalarda görülene misal olarak, ALA’nın kalp sıhhatini düzgünleştirmeye yardımcı olabileceğini ortaya çıkardı. Literatür taraması, inme ve kalp krizi dahil olmak üzere kardiyovasküler hastalıkların birincil ve ikincil önlenmesinde ALA’nın potansiyel faydasını gösteren deliller sağladı. Journal of Nutrition’da yayınlanan klinik bir araştırmaya nazaran; ceviz üzere yiyecekler tüketilen omega-3 ALA zengini bir diyete sahip olmak, anti-inflamatuar tesirler yoluyla kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Ümit veren mevcut bilgiler göz önüne alındığında, ALA’nın kardiyovasküler hastalık riski üzerindeki tesirlerini açıklığa kavuşturmak ve kalp sıhhatine fayda sağlaması için tüketilmesi gereken ALA ölçüsünü belirlemek için, âlâ denetim edilmesi gereken klinik çalışmalara gereksinim vardır.

ALA ve Beyin Sağlığı

Progress in Lipid Research’te yapılan bir çalışma, ALA’dan oluşan omega-3 DHA’nın doku düzeylerini kıymetlendirdi, ve birkaç değerli bulgu bildirdiler. Birincisi; ALA’nın birtakım durumlarda EPA sentezine yol açması ve bilhassa beyindeki DHA düzeylerine katkıda bulunabilmesiydi. Çeşitli çalışmalardan elde edilen bulgular, diyet ALA’nın, daha yüksek ALA düzeyleri (en az 1.2 gr) tüketildiğinde insan bedeninin muhtaçlık duyduğu DHA’yı sağlayabildiğini göstermektedir. İnsanlarda ALA’dan EPA ve DHA sentezinin kıymetlendirilmesi, kan düzeyi ölçümleriyle sonludur. Bu çalışmadan elde edilen sonuç; dönüşüm süreci boyunca ALA’nın beyin üzere değerli dokulardaki DHA düzeylerinin korunmasında rol oynayabileceğidir. Bu sürecin insan bedenine olan tesirlerini büsbütün anlayabilmek için, daha fazla bilimsel araştırma ve çalışmaya muhtaçlık vardır.

ALA ve Sağlıklı Yaşlanma

American College of Cardiology’de (2020) yayınlanan bir çalışma, deniz yahut bitki bazlı omega-3’ler bakımından güçlü besinlerin sistemli tüketimi ile kalp krizi geçiren bireyler ortasındaki vefat riskini inceledi. Buna ek olarak, Akdeniz diyetinin yararlarını inceleyen en büyük klinik çalışmalardan birinde yapılan araştırmalar, yüksek kalp riski olan ve yüksek balık diyetini diyet ALA ile tamamlayan yaşlı İspanyol bireylerde, (55-80 yaş arası) tüm nedenlere bağlı vefat riskinin azaldığını göstermiştir. Bilhassa, ALA’dan günlük kalori alımının en az %0.7’sini tüketen iştirakçilerde, tüm nedenlere bağlı mevt riski %28 oranında azalmıştır.

+++

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir