Cilt Kuruluğu Neden Olur? Belirtileri ve Nedenleri Nedir?

BESİN DESTEKLERİ, FİZYOLOJİ, SAĞLIKLI YAŞAM Kas 08, 2022 Yorum Yok

Cilt kuruluğu en yaygın görülen cilt sorunlarının başında gelir. Genetik ve çevresel faktörler cildi kurutabilir ve cilt sıhhatini tehdit edebilir. Cildin muhtaçlık duyduğu neme sahip olmaması durumu olarak tanımlayabileceğimiz cilt kuruluğu, cildin yumuşaklığını da elastikiyetini de azaltabilir.

Sanıldığının tersine bu durum sırf bayanları etkilemez, her yaştan kişi cilt kuruluğu sorunu ile karşılaşabilir. Cilt kuruluğuna yanlışsız formda müdahale edilmediğinde ciltte kaşıntı, pullanma ve çatlama üzere çeşitli sorunlar ortaya çıkabilir. Tekrar de karamsarlığa kapılmak yerine gerçek bakım süreçleri ile cilt nemlendirilebilir. Değerli olan cilt tipinin yanlışsız belirlenmesi ve cilt kuruluğu giderici kaliteli eserlerin, uygun biçimde kullanılmasıdır. Bu yazımızda cilt kuruluğu için alınması gereken tedbirleri ve cilt kuruluğu hakkında en çok merak edilen soruları bulabilirsiniz.

Cilt Kuruluğu Neden Olur?

“Cilt kuruluğu neden olur?” sorusuna verilecek tek ve kesin bir cevap ne yazık ki yoktur. Günlük tüketilen su ölçüsünün azlığından yaşa, güneş ışınlarına maruziyetten günlük bakım süreçlerinin aksatılmasına dek çeşitli cilt kuruluğu nedenleri sayılabilir. Genel bir telaffuzda bulunmamız gerekirse cilt kuruluğuna neden olan faktörleri şu formda sıralayabiliriz;

  • Ortamda havayı ısıtıcı olarak tercih edilen kaynaklar, ortamdaki nemi azaltarak cildin kurumasına neden olabilir.
  • Cilt tipine uygun olmayan; alkol üzere kurutucu tesire sahip cilt bakım eserlerinin kullanılması cildi kurutur.
  • Soğuk, rüzgârlı ve düşük nem düzeyine sahip iklimler cildi kurutabilir.
  • Banyo yaparken uzun müddet sıcak su kullanılması cildin kurumasına yol açabilir.
  • Atopik dermatit (egzama) yahut sedef hastalığı üzere cilt rahatsızlıkları olan bireylerin kuru cilde sahip olma mümkünlüğü daha yüksektir.
  • Tıbbi tedaviler cilt kuruluğuna neden olabilir.

Cilt kuruluğuna yol açabilen çeşitli risk faktörleri de bulunmaktadır. Yaşın ilerlemesi, ellerin sık sık yıkanması, gereğince su içilmemesi, cildin tertipli olarak nemlendirilmemesi de cilt kuruluğu ile sonuçlanabilir.

Tüm bu çevresel ve davranışsal faktörlerin dışında cilt yapısı da cilt kuruluğunu beraberinde getirebilir. Kuru cilt tipine sahip olan şahısların kuru ciltler için günlük cilt bakımı süreçlerini aksatmaması gerekir. Kuru ve hassas cilt bakımı kesinlikle cildin gereksinimlerini eksiksiz karşılayacak halde yapılmalıdır.

Cilt Kuruluğunun Nedenleri Nelerdir?

Cilt kuruluğu, cildin çok fazla su ve yağ kaybetmesine bağlı olarak gelişebilir. Birtakım durumlarda ise kişinin cildi kuru ya da kurumaya meyilli bir yapıda olabilir. Yaş almaya bağlı olarak cilt incelip kurur. Bunun nedeni yaş almayla birlikte metabolizmanın değişmesi ve ciltteki yağ bezlerinin daha az çalışmaya başlamasıdır. Buna bağlı olarak cilt esnekliğini ve nemini kaybeder. Bu nedenle bilhassa 40’lı yaşlardan itibaren güzel bir nemlendirici kullanılması ihtiyacı oluşur.

Cilt Kuruluğunun Belirtileri

Cilt kuruluğu belirtileri ve cilt kuruluğu nedenleri, bu mevzudan şikayetçi olan şahısların en çok merak ettikleri noktaların başında gelir. Cilt kuruluğu sorunu yaşayan bireylerde; ciltte soyulma, pul pul olma, çatlama ve gri rengi bir görünüm alma üzere durumlar oluşabilir. Kuru cilt çatladığında cilde mikropların girmesi ve enfeksiyona neden olması mümkündür.

Cilt Kuruluğu Nasıl Geçer?

Cilt kuruluğu için cildin ihtiyaçlarını karşılayacak özellikte cilt bakım eserleri kullanılmalıdır. Nemlendirici krem de bu eserlerden biridir. Cilt kuruluğunun giderilmesinin en kıymetli adımı olan nemlendirici kremler cildin nem açığının giderilmesini sağlar. Cilt nemlendirmek için beden yağlarının da kullanılması mümkündür. Yağ, nemlendiriciden daha sağlam olduğu üzere cilt yüzeyindeki suyun buharlaşmasını da engelleyebilir. Cildin nem istikrarının optimize edilmesi için temizleme kremleri, yumuşak cilt temizleyicileri ve ek nemlendiricilere sahip duş jelleri kullanımı kıymetli avantajları beraberinde getirir.

Kuru Ciltler İçin Günlük Cilt Bakımı Tavsiyesi

“Kuru cilt bakımı nasıl yapılır?” sorusunun karşılığı birçok kişinin sağlıklı bir cilde sahip olmasının anahtarıdır. Kuru cilt bakımı da tüm cilt tiplerinde olduğu üzere eksiksiz ve sistemli yapılmalıdır.

Kuru ciltler için cilt bakımı ile kuru ve hassas cilt bakımı farklı özelliklerde cilt bakım eserleri kullanılarak gerçekleştirilmesi gereken süreçlerdir. Kuru ciltli bireyler cildi daha da kurutabilecek alkol, sabun ve parfüm içerikli yüz temizleyiciler yerine cilt tiplerine uygun yüz temizleyicileri tercih etmelidir. Tıpkı vakitte cildin daha çok nemlenmesinin sağlanması ve üzerine uygulanacak serumun ve nemlendiricinin tesirini artırmak için yeniden cilt tipine uygun tonikler kullanmalıdırlar. Kuru ciltlerin nemlendirilmesini sağlayan en tesirli unsurlardan biri olarak hyaluronik asit içerikli serumlar kullanılabilir. Hyaluronik asit içerikli eserler cilt altı dokularında suyun tutulmasını sağlar ve tıpkı vakitte cildin canlı bir görünüme kavuşmasına yardımcı olur.

Kuru ciltlerde meyyit deri katmanı daha fazla oluştuğundan cildi kurutmayacak peeling eserleri makul aralıklarla uygulanmalıdır. Ağır bir nemlendirme sağlamak için kağıt maskelerden de yararlanılabilir. Kuru ciltlerde nemsizlik nedeniyle ince çizgiler ve kırışıklıklar daha çok görülebildiğinden bilhassa hassas göz etrafı için çok güzel bir nemlendirici göz kremi satın alınmalıdır.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir