Doğum Kontrol Hapı Ne Zaman Korumaya Başlar?

BESİN DESTEKLERİ, ERKEK SAĞLIĞI, Genel, KADIN SAĞLIĞI Kas 08, 2022 Yorum Yok

Prof. Dr. Bülent TIRAŞ, doğum denetim haplarının ne vakit muhafazaya başladığı konusunda bilgi verdi.

Doğum Denetim Hapı Ne Vakit Müdafaaya Başlar?

Doğum denetim hapları, içerisinde hormon bulunan ve gebeliği engellemek yahut birtakım hastalıklarının tedavisini gerçekleştirmek için kullanılan haplardır. Doğum denetim hapları, sistemli olarak kullanıldığında gebeliğe karşı yüksek muhafaza sağlayan doğum denetim prosedürlerinden bir adedidir.

Doğum denetim haplarının farklı çeşitleri olduğu için hapların ne vakit müdafaaya başlayacağını anlamak ismine öncelikle haplar ortasındaki farklılıklara göz atmak gerekir.

Doğum Denetim Hapı Çeşitleri

Doğum denetim hapları, doğum denetim metotları ortasında en sık kullanılan prosedürlerden bir adedidir. Doğum denetim hapları, içerdikleri hormonlara nazaran farklı biçimde muhafaza sağladıkları için sizin için uygun olanını bulmak için hekiminize danışmanız kıymetlidir.

Doğum denetim haplarının temelde iki çeşit olduğu söylenebilir:

Kombine doğum denetim hapları: Bu haplarda östrojen ve progesteron hormonları bir ortada bulunur. Piyasada farklı markalar altında bulabileceğiniz kombine haplarından sizin için uygun olanını ne sıklıkta adet görmek istediğinize ve içerdikleri hormonlara nazaran hekiminizle birlikte seçebilirsiniz.

Mini haplar: Küçük haplar, sırf progesteron içeren haplardır. Bu hapların tüm paketinde birebir ölçüde progesteron vardır ve kombine hapların tersine inaktif ya da plasebo haplar bulunmamaktadır.

Kombine doğum denetim haplarında hem inaktif hem de etkin haplar bulunur. Kullandığınız paketteki inaktif ve etkin hapların sayısı, ne sıklıkta adet göreceğinize bağlı olarak değişiklik gösterecektir. Ülkemizde bulunan kombine doğum denetim hapı paketlerinde genelde 21 etkin ve 7 inaktif ya da 24 etkin ve 4 inaktif hap bulunmaktadır. Adet kanaması her ay inaktif hapların alındığı devirde gerçekleşecektir.

Kombine doğum denetim haplar, faal haplarda bulunan dozların birebir ya da farklı olmasına nazaran iki alt kümeye ayrılmaktadır:

Monofazik: Monofazik haplarda her bir etkin hap, birebir ölçüde östrojen ve progesteron içerir.

Multifazik: Mutlifazik haplarda her bir faal hap, farklı ölçülerde hormon içerir.

Doğum Denetim Hapları Nasıl Korur?

Gebeliğin gerçekleşmesi için yumurtalıklardan birinin yumurta bırakması ve sonrasında yumurtanın sperm tarafından döllenmesi gerekir. Döllenen yumurta, rahim içine tutunduğu vakit gebelik başlamış olur. Bayanın bedenindeki hormonlar yumurtlamayı gerçekleştirmekte ve bedeni döllenmiş yumurtanın tutunması için hazır hale getirmektedir.

Doğum denetim hapları, bedene sentetik östrojen ve progesteron hormonlarını vererek gebeliği çeşitli formlarda maniler. Bu haplar genelde yumurtlamayı engelleyerek çalışır. Lakin servikal mukusun yapısını değiştirerek spermin rahim ağzına ve yumurtaya ulaşmasını zorlaştırarak çalışan haplar da bulunmaktadır. Bu haplar birebir vakitte rahim içi tabakayı değiştirerek döllenmiş yumurtanın tutunmasını da zorlaştırarak gebeliğe karşı müdafaa sağlayabilmektedir.

Doğum Denetim Hapının Koruyuculuğu Ne Vakit Başlar?

Doğum denetim hapının ne vakit müdafaaya başlayacağı, kullandığınız hapın tipine nazaran farklılık gösterecektir. Doğum denetim hapı kullanmaya adet döngünüzün rastgele bir periyodunda başlayabilirsiniz. Bununla birlikte gebeliğe karşı korunmanın ne vakit başlayacağı, kullandığınız hapın cinsine nazaran farklılık gösterecektir.

Kombine doğum denetim hapları

Kombine doğum denetim hapları, östrojen ve progesteron içerir ve yumurtlamayı engelleyerek aktiflik gösterir. Kombine haplar kullanıyorsanız, birinci dozu adetiniz başladıktan sonra 5 gün içinde alırsanız, çabucak tesir görmeye başlarsanız. Fakat hapları adet döngünüzün farklı bir devrinde kullanmaya başlarsanız, tesir göstermesi için yaklaşık 7 gün beklemeniz gerekebilir.

Bebek sahibi olduktan sonra genelde birçok bayan doğum denetim hapını kullanmaya doğumdan sonraki 21. gün başlar. Haplar bu biçimde kullanılmaya başlandığı vakit çabucak tesir göstermeye başlamaktadır.

Doğum denetim hapı, gebelik kaybından ya da gebelik sonlandırıldıktan sonra 5 gün içinde alınmaya başlanırsa aktifliğini çabucak gösterecektir. Bu müddet içerisinde doğum denetim hapı kullanmaya başlamazsanız, hapın işe yaramaya başlaması için 7 gün bekleniz gerekebilir. Bununla birlikte gebeliği hangi evrede sonlandığı, hapın etkinliğinde farklılıklara neden olabileceği için hekiminize danışmanız en yeterlisi olacaktır.

Mini haplar

Yalnızca progesteron içeren küçük haplar kullanıyorsanız, bu hapları adet döngünüzün 1. ila 5. günleri ortasında almaya başladığınızda çabucak işe yaradıklarını görebilirsiniz. Yani gebeliğe karşı korunmaya başlamak için adetiniz başladıktan sonra beş gün içinde küçük hapları almaya başlamalısınız.

Bununla birlikte adet döngüleriniz kısaysa ya da hapları adet döngünüzün birinci 5 günü geçtikten sonra almaya başlarsanız, hapların işe yaraması için 2 gün beklemeniz gerekebilir.

Bebek sahibi olduktan sonra gebeliğe karşı korunmak için doğum denetim hapı kullanılacaksa doğumun üstünden 21 gün geçtikten sonra küçük hap alınarak korunma sağlanabilir.

Mini haplar, gebelik kaybı ya da gebeliğin sonlandırılmasından sonra kullanılacaksa birinci 5 gün içinde çabucak muhafazaya başlayacaklardır. Aksi takdirde hapların muhafazaya başlaması 2 günü bulacaktır.

Doğum Denetim Metotları Ne Vakit Müdafaaya Başlar?

Doğum denetim hapı dışındaki korunma sistemlerinin ne vakit müdafaaya başlayacağını merak ediyorsanız, bu formüllerin koruyuculuk müddetlerini aşağıda kısaca okuyabilirsiniz:

Deri altı çubuk

Adetiniz başladıktan sonra birinci 5 gün içerisinde taktıracağınız deri altı çubuk, gebeliğe karşı anında müdafaa sağlar. Adet döngüsünün diğer periyotlarında yerleştirilmesi halinde tesirli olması için bir hafta beklemek gerekebilir.

Doğum denetim iğnesi

Doğum denetim iğnesini, adet başladıktan sonra bir hafta içinde yaptırırsanız, gebeliğe karşı anında korunmaya başlarsınız. Düşük ya da kürtaj üzere durumlarda ise iğne birinci yedi gün içinde yapılırsa anında tesir göstermeye başlar. Öbür vakitlerde yapılacak iğnenin müdafaaya başlaması bir haftayı bulabilir.

Spiraller

Bakır spiraller, gebeliğe karşı anında müdafaaya başlar. Hormonlu spiraller ise adet başladıktan sonra birinci 7 gün içinde takılırsa çabucak tesir gösterecektir. Başka vakitlerde takılması durumunda ise koruyuculuğun başlaması bir haftayı bulabilir.

Doğum denetim bandı

Adet başladıktan sonra birinci 5 gün içinde kullanılan doğum denetim bandı, gebeliğe karşı anında müdafaa sağlayacaktır. Bant, adet döngüsünde öteki bir vakitte takılacaksa bandın koruyuculuğun başlaması bir haftayı bulabilir.

Doğum denetim halkası

Adet başladıktan sonra 5 gün içinde yerleştirilen halka anında muhafaza sağlayacaktır. Öteki vakitlerde ise koruyuculuğun başlaması içim bir hafta geçmesi gerekebilir.

Kondom, diyafram ve spermisit

Kondomlar, gerçek bir halde kullanıldıklarında gebeliğe ve cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı anında müdafaa sağlamaktadır. Diyafram da birebir formda gebeliğe karşı anında korur. Spermisit ise çabucak tesir göstermeyebileceği için münasebetten 10-15 dakika evvel uygulanmalıdır. Kimi spermisitlerin ise bir saat evvelden kullanılmaları gerekebilir.

Tüplerin bağlanması ve vazektomi

Tüpler bağlandıktan çabucak sonra gebeliğe karşı korunma başlar. Vazektominin tesirli olması ise 12 haftayı bulabilmektedir. Bu nedenle hekiminiz, ejakülasyonda sperm olmadığını onaylayana kadar kondom üzere bariyer metotlar kullanmaya devam etmeniz gerekir.

Kaynak: https://www.bulenttiras.com/dogum-kontrol-hapi-ne-zaman-korumaya-baslar

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir