EKZEMA NEDİR?

BESİN DESTEKLERİ, ERKEK SAĞLIĞI, Genel, KADIN SAĞLIĞI Eki 27, 2022 Yorum Yok

Ekzema; alerji, gerilim, kimyasala maruz kalma sonrasında ciltte görülen bir deri hastalığıdır. En temel belirtiler ortasında ciltte ağır kuruluk bulunur. Bunun dışında kaşıntı, pul pul manzara, kabarcık, kızarıklık, saç derisinde kepek oluşumu üzere belirtiler de oluşabilmektedir. Egzama olarak bilinen cilt hastalıkları şunlardır;

 • Atopik Ekzema
 • Kseroitk Ekzema
 • Kontakt Ekzema
 • Numuler Ekzema
 • Allerjik Ekzema

EKZEMA TEDAVİSİ NASIL UYGULANIR?

Egzamanın oluşumunun nedeni tespit edilerek tedavi uygulanmaktadır. Kimyasallar nedeniyle oluşan ekzema için nizamlı kullanılan kimyasallar yerine cilt dostu ve organik eserlerin kullanılması önerilmektedir. Bilhassa sabun, dezenfektan, deterjan üzere kimyasallar cilt bariyerinde hasar oluşturmaktadır. Şayet egzamanın nedeni alerjik eserlerse bu eserler tespit edilmelidir. Egzama oluşumunda genetik etkenler de sebep olabilmektedir. Egzamadan korunmak ve tesirlerini en aza indirmek için dikkat edilmesi gereken kimi durumlar bulunmaktadır. Bunlar;

 • Ekzemanın olduğu bölgeler kaşınmamalıdır.
 • Mevsime nazaran mümkünse her gün ılık duş alınmalıdır. Egzamanın olduğu bölgeler tamponlama formuyla kurulanmalıdır.
 • Stres ve tasa oluşturan durumlardan kaçınılmalıdır.
 • Temizlik yaparken, kimyasala temas edilmemeli ve eldiven kullanılmalıdır.
 • Egzamanın olduğu kısımda doktor tarafından önerilen kaşıntı yahut nemlendirici kremler kullanılmalıdır.
 • Pamuklu giysiler giyilmeli yünlü yahut polar kıyafetler direkt cilde temas halinde olmamalıdır.
 • Günlük su tüketimine dikkat edilmeli ve en az su ölçüsü kadar tüketim yapılmalıdır.
 • Tüm bedenin duş sonrasında nemlendirilmesi gereklidir.
 • Beslenme ve diyet programı uygulanmalı ve alerjik materyallerden uzak durulmalıdır.
 • El ve saç paklığında kullanılan ziyanlı kimyasal içerikli eserler yerine doğal ve doktor tarafından önerilen eserlerin kullanımına ihtimam gösterilmelidir.
 • İçinde bulunulan ortam gün içerisinde epeyce sık havalandırılmalıdır.

EKZEMA TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Ekzema birçok nedenden kaynaklanabilen bir cilt rahatsızlığıdır. Tesirli tedavi prosedürünün belirlenebilmesi için temel neden araştırılmalıdır. Kronik bir rahatsızlık olduğundan direkt bir tedavisi bulunmamaktadır. Bu durum egzamanın kaynakladığı nedene nazaran değişebilmektedir. Ekzema tedavi yöntemleri çoklukla semptomları azaltmak yahut engellemek gayesiyle yapılmaktadır. Ciltteki kuruluk olarak karşılaşılan egzamanın tedavisinde alerjik tepki oluşturan unsurlar tespit edilmektedir. Akabinde kuruluğu önlemek için cildin yapısına uygun nemlendirici kremler kullanılmaktadır. Egzamanın durumuna ve hastanın yapısına uygun olacak formda hekim denetiminde kortikosteroidli ilaçlar ve merhemler önerilebilmektedir. Cildin yüzeyinde daha derin hasarlar oluşturmamak ve semptomların ağırlaşmaması hedefiyle kaşıntıyı önleyici merhemler de tavsiye edilmektedir. Bu hastalığa konulan teşhise nazaran beslenme sisteminde değişiklik yapmak gerekli olabilmektedir.

EKZEMA TEDAVİSİ FİYATLARI 2022

Ekzema tedavisi fiyatları 2022 yılı için belirleme yapmadan, öncelikli olarak ekzema teşhisinin konulması gereklidir. Alerji yahut cildiye uzmanı tarafından bu teşhis konulabilmektedir. Konulan teşhise uygun olacak biçimde tedavi metodu belirlenmektedir ve süreç fiyatları fakat bu halde belirlenebilmektedir. Uygulanan tedavi yolu için yalnızca merhem uygulaması olacaksa muayene fiyatı, gerekliyse test fiyatı ve ilaç fiyatı tedavi fiyatlarını oluşturmaktadır. Bu kapsamda hizmet alınan hekim ve hastane fiyatları de fiyatlar üzerinde değişiklik oluşturabilmektedir.

EKZEMA TEDAVİSİNDE UZMAN TABİBİN ÖNEMİ

Ekzema tedavisi için uzman bir doktor ile ilerlenmesi epey kıymetlidir. Cillte meydana gelebilecek derin hasarlardan korunmak ve faal bir düzgünleşme için yanlışsız tedaviyi uygulayabilecek uzman seçimine de dikkat edilmesi gereklidir. Cilt yüzeyinde uygulanan tüm süreçler direkt göründüğü için bu kapsam dikkatli olmakta yarar bulunmaktadır. Cildin güzelleşmesi için gerçekleştirilen her uygulama ciltte uzun vadeli yıkımlara da neden olabilmektedir. Alanında uzman Prof. Dr. Cihan SARIFAKIOĞLU alanında önde gelen sağlam tabipler ortasındadır. Uzmanlaştığı hususlar hakkında e ayrıntılı bilgi almak hedefiyle dermoankara.com isimli siteyi ziyaret edebilirsiniz.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir