Güneş lekeleri nasıl geçer?

BESİN DESTEKLERİ, FİZYOLOJİ, SAĞLIKLI YAŞAM Eki 26, 2022 Yorum Yok

Güneş lekeleri, cildin uzun müddet güneş ışınlara maruz kalması sonucu ortaya çıkar. Yazın cildinize yerleşen güneş lekelerinden kurtulmak için meskende doğal usullerden faydalanabilirsiniz. ‘Yüksek Topuklar’ grubu olarak sizler için güneş lekelerinden kurtulmanın doğal yollarını yazdık.

Güneş lekelerinden kurtulmak için meskende deneyebileceğiniz pek çok formül var. İşte, güneş lekeleri için doğal ve tesirli yöntemler…

Limon ile güneş lekelerini giderin!

Taze bir limonun suyunu sıkın. Pamuk yardımıyla lekeli bölgeye uygulayın. Yaklaşık 30 dakika bekledikten sonra soğuk suyla durulayın. Bu tekniği her gün uyguladığınız takdirde lekelerinizin açıldığını göreceksiniz.

Bir öbür alternatif; bir yemek kaşığı şeker ve bir yemek kaşığı limon suyunu karıştırın. Lekeli bölgeye peeling yapın. İki dakika kadar peeling yaptıktan sonra karışımı 10 dakika lekeli bölgede bekletin. Daha sonra soğuk suyla durulayın. Bu karışımı 2-3 günde bir uygulayabilirsiniz.

Aloe vera ile cildinizi yenileyin!

Aloe vera düzgünleştirici özelliği sayesinde, koyu bölgelerin rengini açar ve güneş hasarlarını onarır. Tıpkı vakitte, cildi yeniler. Aloe vera jelini lekeli bölgeye uygulayın ve yarım saat bekleyin. Akabinde durulayın. Bu usulü her gün uygulayabilirsiniz.

Elma sirkesi ile cilt sorunlarına son!

Elma sirkesi pek çok cilt sorununa âlâ gelir. Kararmış, hasar görmüş hücreleri soyar ve cildi onarır. 1 yemek kaşığı elma sirkesi, 1 yemek kaşığı su ve 1 çay kaşığı balı karıştırın. Lekeli bölgeye sürün. 10 dakika beklettikten sonra cildinizi durulayın. Bu tekniği günde 1 kez uygulayabilirsiniz.

Yeşil çay ile cildinizi güzelleştirin!

Yeşil çay, sadece metabolizmayı hızlandırmakla kalmıyor, içerdiği antioksidanlar sayesinde cilt sorunlarına âlâ geliyor ve cildi güzelleştiriyor. Yeşil çay poşetini 10 dakika kadar sıcak suda bekletin. Poşeti sudan aldıktan sonra soğutup lekeli bölgeye uygulayın. Bu usulü günde iki kere uygulayabilirsiniz.

Güneş lekeleri için kil maskesi! 

Kil, cilt rengini açar ve güneş lekelerini giderir. Kan sirkülasyonunu hızlandırır, gözenekleri arındırır, ciltteki meyyit hücreleri yok eder. 2 yemek kaşığı kil ve biraz gül suyunu macun kıvamına gelene kadar karıştırın. Akabinde bir ölçü aloe vera jeli ek edin ve tekrar karıştırın. Bu karışımı lekelerin üzerine sürüp 20 dakika kadar bekletin. Daha sonra soğuk suyla durulayın. Bu uygulamayı haftada 2-3 sefer uygulayabilirsiniz.

Nohut unu ile cilt tonunuzu eşitleyin!

2 yemek kaşığı nohut unu, biraz zerdeçal, 1 çay kaşığı limon suyu ve 1 çay kaşığı sütü macun kıvamına gelene kadar karıştırın. Karışımı cildinize sürüp 15 dakika bekleyin. Daha sonra soğuk suyla durulayın. Bu formülü haftada 2-3 sefer uyguladığınız takdirde, cilt tonunun eşitlendiğini ve lekelerin kaybolduğunu göreceksiniz.

Güneş lekeleri için salatalık

Salatalık, cilde rahatlık ve tazelik verir. Birebir vakitte, içerdiği C vitamini sayesinde güneş lekelerinin hafiflemesine yardımcı olur. Yarım salatalığı güzelce ezin ve lekeli bölgeye uygulayın. 5-10 dakika bekleyin. Sonrasında soğuk suyla cildinizi durulayın. Bu metodu her gün uygulayabilirsiniz.

Hindistan cevizi suyu ile cilt bakımı

Hindistan cevizi suyu cildin onarılmasına ve toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Beyazlatıcı özelliği sayesinde de güneş lekelerinin açılmasını sağlar. Hindistan cevizi suyunu lekeli bölgeye sürün ve kurumasını bekleyin. Akabinde soğuk suyla durulayın. Bu uygulamayı günde 1-2 defa uygulayabilirsiniz.

Güneş lekeleri için sandal ağacı tozu

2 yemek kaşığı sandal ağacı tozu, 1 yemek kaşığı limon suyu ve bir ölçü gül suyunu karıştırıp bir macun elde edin. Bu macunu lekelerin olduğu bölgeye sürüp 15 dakika kadar bekleyin. Akabinde soğuk suyla durulayın. Bu metodu haftada iki kere uygulayabilirsiniz.

Yoğurt ile lekelerden kurtulun!

Yoğurt, cildi yatıştırır ve lekeli görünümü ortadan kaldırır. 1 tatlı kaşığı yoğurdu biraz sulandırarak ayran haline getirin. Pamuk yardımıyla lekeli bölgeye sürün. Yaklaşık 10 dakika bekledikten sonra durulayın. Bu usulü günde iki defa uygulayabilirsiniz.

Güneş lekeleri nasıl geçer, öğrendiniz. Cilt bakımı hakkında başka yazılarımızı okuyun:

Kuru ciltler için nemlendirici önerileri

Dudak çatlamasına bitkisel çözümler

Yağlı ciltler için nemlendirici önerileri

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir