Hamilelik lekeleri için bitkisel çözüm!

BESİN DESTEKLERİ, FİZYOLOJİ, SAĞLIKLI YAŞAM Eki 27, 2022 Yorum Yok

Hamilelik devrinde hormonlarda meydana gelen değişiklikler ciltte lekelenmelere neden olur. Bilhassa güneş ışığı, ciltteki pigmentasyonu arttırdığı için kalıcı hamilelik lekelerine yol açabilir. Pekala, hamilelik lekeleri ne vakit başlar ve nasıl geçer? Yüksek Topuklar grubu olarak, hamilelik lekeleri hakkında merak ettiklerinizi araştırdık, sizlerle paylaşıyoruz.

Hamilelik lekeleri ne vakit başlar?

Ciltte oluşan kahverengi lekeler, hamilelik devrinde görülen ortak sıkıntılardan biridir. Hamilelik lekeleri en çok yüz bölgesinde meydana gelir. En önemli nedenleri, güneş, östrojen ve progesteron hormonlarıdır. Hormonların yükselmesi, güneş görmeyen bölgelerde bile lekelenmelere yol açabilir.

Hamilelikte anne adayının gereğince D vitamini alabilmesi yani güneşten faydalanması değerlidir. Bunun için, her gün 20-30 dakika güneşe çıkmak uygundur. Her güneş kremi gebeler için uygun olmayabilir. Bu nedenle, hamilelik devrinde güneşten korunma konusunda kesinlikle hekiminize danışın ve onun önerdiği eserleri tercih edin. Bu siz ve bebeğiniz için en sağlıklısı olacaktır.

Boyun ve göğüslerde oluşan hamilelik lekeleri, güneş gören yerlere göre daha kolay geçmektedir. Zira, gün ışığı, ciltteki pigmentasyonu artırır ve hamilelik lekelerini kalıcı hale getirebilir. Bilhassa buğday ve açık derili bayanlarda hamilelik lekeleri daha fazla görülür. Aslında bu lekeler sadece hamilelik periyodunda meydana gelmez. Doğum denetim hapı kullanan, güneşe hassasiyeti olan ve ağda yaptıran bayanlar da benzeri sıkıntılar yaşayabilir.

Hamilelik lekeleri nasıl geçer?

Hamilelik lekelerinin rengi kış aylarında açılırken, yaz aylarında tekrar yoğunlaşır. Birçok bayan, lekelerin rengini açmak için kimyasal peeling, lazer üzere çeşitli tedavi usulleri denemektedir. Lakin bu teknikler kalıcı bir açılma sağlamaz. Cildi müdafaaya devam etmediğiniz takdirde, lekeler tekrar yoğunlaşır. Sizlere bu noktada bitkisel bir tahlil öneriyoruz. Maydanozla hazırlayacağınız maske sayesinde cilt lekelerinizi hafifletebilirsiniz.

Maydanoz suyu maskesi

Malzemeler;

  • 1 demet maydanoz
  • 1 çay kaşığı taze limon suyu
  • 2 çay kaşığı bal

Hazırlanışı;

Maydanozları uygunca yıkadıktan sonra robota alın. Limon suyunu ekleyin. Maydanozlar kıyılana kadar güzelce çekin. İçerisine balı da ek ettikten sonra iyice karıştırın. Hazırladığınız maskeyi lekelerin olduğu bölgelere sürün. Yaklaşık 15 dakika bekledikten sonra ılık su ile durulayın. Bu maskeyi haftada 1 kez yapmanız kâfi olacaktır. Düzenli uyguladığınız takdirde, maydanoz maskesinin cilt lekeleri ve kırışıklıklara tesirini kısa müddette görebilirsiniz.

Hamilelik lekelerine bitkisel çözümü öğrendiniz. Aşağıdaki bahis başlıkları da ilginizi çekebilir:

Hamilelikte mide yanmasına ne uygun gelir?

Hamilelikte şahsî bakım nasıl olmalı?

Hamilelikte yenmesi gereken mucize besinler

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir