İyi Uyumak İçin 12 Altın Tavsiye

İyi Uyumak İçin 12 Altın Tavsiye

ERKEK SAĞLIĞI, Genel, KADIN SAĞLIĞI, SAĞLIKLI YAŞAM Eyl 15, 2022 Yorum Yok

Uyumak hayatımızın ayrılamaz bir parçası. Uyku sırasında vücut kendini onarır, spor esnasında yapılan hareketler kasa dönüşür, gün içinde yıpranan sinir hücreleri arasındaki sinapslarda meydana gelen iletişim yenilenir ve bu da sizi beyniniz açısından rahatlatır. Ayrıca kilo vermek için kaliteli bir uyku çekmek şarttır. İyi uyumanın faydaları tabii ki saymakla bitmez. Bunun yerine uykunun vücudumuz için kritik bir detay olduğunu unutmamamız yeterlidir. Yetişkinlerin günlük uyku ihtiyacına gelirsek, bunun yaklaşık sekiz saat civarı olduğunu söyleyebiliriz.

İnsanın yaşı arttıkça aldığı kaliteli uyku düzeni dengesizleşir, düzeyi de düşer. Çünkü yaşlandıkça deliksiz uyumayı sağlayan hormonların salgılanması azalır. Buna modern hayatın gürültülü ve yıpratıcı yönü de eklenince uykusuzluk her virajın sonrasında karşımıza çıkabilecek bir tehlike haline gelmekte. Yapıla bazı araştırmalara göre Amerika Birleşik Devletleri’nde insanların yüzde 20’si uykusunu yeterince almıyor.

Chicago Üniversitesi’nde 2009 yılında yapılan bir araştırmaya göre uyku düzeni bozulduktan sonra yemek yeme isteği kontrolsüz bir şekilde artıyor. Uyku ile uyanıklık arasındaki denge bozulunca yenilen yemeğin miktarından, dağılımına kadar bir düzensizlik baş gösteriyor ve bu da az uyumaktan kaynaklı fazla enerji tüketimini tetikliyor. Sonrası? Sonrası bu açığı yüksek kalorili yiyecekler ile kapatayım derken şişmanlamak. Özellikle erkekler uyku düzensizliği sonrasında abur cubur yemeye kadınlardan çok daha meyilli.

Kaliteli Uyku Alabilmeniz İçin 12 Tavsiye

Hal böyle olunca, uyumak sağlığımız için en önemli noktalardan biri haline geliyor. Biz de size daha keyifli ve sağlıklı uyuyabilmeniz için tam on iki tavsiye veriyoruz. Buyrun…

1. Akşam saat sekizden sonra alkol tüketmemeye özen gösterin. Normalde alkolün vücudu gevşeteceği ve daha rahat bir uyku sağlayacağı gibi yaygın bir görüş vardır. Düzenli bir şekilde gece geç saatlere kadar alkol alırsanız aslında durumun hiç de bu şekilde olmadığını görürsünüz. Alkol şeker açısından yoğun bir içecektir. Şeker ise bazal metabolizma hızında düzensizliğe neden olur ve kalitesiz uykuları başınıza dert eder.

2. Akşamları ille de bir şey yemeniz gerekiyorsa tercihinizi sebzelerden ve yüksek lifli meyvelerden yana kullanın. İçecek olarak papatya çayını deneyebilirsiniz.

3. Eğer rahat uyumak istiyorsanız öğlen saat 15’ten sonra kahve, siyah çay gibi uyarıcı etkisi yüksek olan içeceklerden uzak durun. Bunlar adı üzerinde uyarıcıdır. Sizi uyarırlar ve rahat uyumanıza engel olabilirler.

4. Çay ve kahve gibi stres de bir nevi uyarıcıdır. Stresten uzak durun ve zihninizi temizleyin.

İyi Uyumak İçin 12 Altın Tavsiye

5. Prize takılı elektrikli aletleri yatak odanızdan uzak tutmaya çalışın. Bilgisayar veya televizyon gibi cihazların orada işi yoktur. Bu cihazların yaydığı elektromanyetik dalgalar uyumanızı zorlaştırır. Zaten yatak odasında yapacağınız şeyler iki aktivite ile sınırlıdır. Bunlardan birisi uyumak.

6. Düzenli bir seks hayatı, düzenli bir uyku alışkanlığına işarettir. Tam tersini söylemek de oldukça mümkün. Bunların her ikisi de birbirini besler. İyi uyumak için düzenli seks yapın.

7. Karanlıkta uyumaya özen gösterin. İyi uyumayı sağlayan melotonin hormonu karanlıkta daha iyi salgılanır.

8. Uyku ilacı gibi ilaçların artıları olduğu gibi dezavantajları da vardır. Eğer doktorunuz onay verdiyse sizi rahat bir uykuya götürecek ilaçlar kullanmanızda sakınca yoktur. Ama siz de kullanacağınız ilaçlar hakkında araştırmanızı yapın. İlaçların olabilecek yan etkilerini, bu ilacı kullanan diğer insanların yorumlarını, sizin bünyenize uygun olup olmayabileceğini detaylı bir şekilde öğrenin. İnternet elinizin altında. Bu data havuzunda doğru bilgileri iyi ayıklamak ise çok önemli.

9. Uykusuzluğun nedenlerinden birisi de uyku apnesidir. Genellikle horlama ile bağlantılı olan bu rahatsızlıkta nefes yolları tıkandığı için rahat bir soluk alışverişi yapılamaz ve bu durum gecenin ortasında uyanmaya sebebiyet verir. Bunu engellemek için yatış pozisyonunuzu değiştirebilirsiniz. Sırt üstü yerine yüzükoyun veya yan yatmak çoğunlukla bu nefes darlıklarına iyi gelir. Aynı zamanda herkes için pratik olmasa da nefesli çalgılar çalmak solunumda kullanılan kasları geliştirip güçlendirir. Bu da nefesli çalgıları uyku apnesinin düşmanı yapar. Eğer imkanınız varsa geceleri yatmadan önce 30 – 45 dakika nefesli bir çalgıdan birtakım sesler çıkartmaya çalışabilirsiniz.

10. Magnezyum eksikliği de uykusuzluk nedenlerindendir. Ispanak, balık, ceviz, fıstık ve fındık magnezyum açısından iyi kaynaklardır. Bu gıdaları tüketerek deliksiz uyumak için vücudunuza yardımcı olabilirsiniz.

11. Uyku fizyolojik bir olaydır. Bu da sizin, vücudunuzu uykuya hazırlayabileceğiniz anlamına gelir. Çeşitli meditasyonlar veya çeşitli yoga hareketleri ile kaslarınızı rahatlatıp sonrasında uykuya dalabilirsiniz.

12. Yatmadan önce çeşitli aromatik sabunlar ile güzel bir duş alın. Bunun yanında şakaklarınıza ve burnunuzun altına lavanta yağı sürebilirsiniz. Çay ağacı kokusu da oldukça huzur vericidir.

İyi uyumak hem vücudunuzu hem zihninizi güzelleştirir. Uykuya geçiş süreci her ne kadar tam anlamıyla bilinçli yapılan bir eylem olmasa da size verdiğimiz tavsiyeleri uygulayarak uyumanızı kolaylaştırabilirsiniz.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir