İmplant Nedir? – İmplant Tedavisi ve Uygulama Aşamaları

İmplant Nedir? – İmplant Tedavisi ve Uygulama Aşamaları

ERKEK SAĞLIĞI, Genel, KADIN SAĞLIĞI, SAĞLIKLI YAŞAM Eyl 15, 2022 Yorum Yok

Vücudumuzun en önemli organlarından giriş kapılarımız, ağzımız ve dişlerimizin sağlığı ve bakımı hem genel sağlığımızı korumak adına hem de diş sağlığı açısından büyük önem arzetmektedir. Hayatımızda sağlığımızla ilgili ufak tefek problemlerin olduğu gibi dişlerimizde de bu tür problemler yaşayabiliyoruz. Dişlerimiz hastalandığı zaman genel sağlığımızı da bozabiliyor. Diş sağlığı bu anlamda çok önemli. Bununla alakalı olarak yazımızda implantlardan bahsedeceğiz. İmplantlar, son yıllarda ülkemizde çok revaçta olmasına rağmen halen çekincelerimiz olabilmekte.

İmplant Nedir?

İmplant, çene kemiğine takılan titanyumdan yapılan yapay diş köküdür. Dişimizi herhangi bir nedenden dolayı kaybettiğimizde, ağzımızın o kısmının estetiği ve fonksiyonu da kaybolmaktadır. Dolayısıyla kaybettiğimiz dişin yerine alternatif birşey koymamız gerekir. Bunu ya protezlerle ya da implant dediğimiz bu küçük yapay diş kökleriyle sağlayabiliriz. İmplant, 30-35 senedir kullanılan bir yöntemdir.

İmplant 2 kısımdan oluşur. Birincisi çene kemiğinin içinde kalan ve çene kemiğine tutturulan vidalı kısım, ikincisi ise bu vidalı kısmın üstüne protezin geleceği kısımdır. Birinci kısım çene kemiğine yerleştirildikten sonra belli bir bekleme süresi vardır ve bu kişiye ve kemik yapısına göre değişir. İkinci aşamaya geçildiği zaman protezin ölçüsü alınır ve ilk kısmın üzerine takılma işlemi yapılır.

Tedavi Nasıl Yapılır?

Hasta kliniğe geldiğinde öncelikle muayenesi ve dişini kaybetme nedeni, kemik yapısı gibi analizler yapılır. Hasta dişini çok ciddi bir periodontal sorundan dolayı yani diş eti veya ağız hijyeniği bozukluğundan dolayı kaybetmiş ise ilk etapta bunu düzeltmek gerekiyor. Aksi halde ağız hijyeniği bozukluğu devam ettiği zaman yeniden yapılan implantlar da başarısız olacaktır. Sorun giderildikten sonra güzelce panaromik röntgen dediğimiz bütün çeneyi gösteren, kemiğin yoğunluğunu ölçen bir röntgen çekilir. Bu röntgenden sonra çene kemiğinin şekline ve boyutuna uygun implantlar seçilir. Daha sonra operasyon bölgesine küçük bir kesi atılarak çene kemiğine bikaç tane delik açılır ve bu çok basit bişeydir hastaların kesinlikle tereddüt etmelerine ve korkmalarına gerek yoktur. Halk arasında söylenen “implant çaktılar” gibi şeyler yok aslında burda yapılan sadece kemikte küçük bir yuva açılması ve implantın yuva içerisine yerleştirilip üstüne dikiş atılarak bekleme işlemidir. Bu bekleme süresi kişinin yaşına, kemiğin yapısı, kişinin sistemik hastalıkları gibi etkenlere göre genelde 1 ay ile 3 ay arasında değişir. Bazen 6 aya kadar beklenilen vakalar da olmaktadır. Bazen de implantı yuvaya yerleştirir yerleştirmez hemen üstüne yükleme işlemi de yapılabilmekte. Bu bekleme süresi aslında kemik içine konulan titanyum madde ile kemiğin birleşip kenetlenmesi süresidir.

Hasta implantın ilk kemiğe yerleştirilmesi operasyonundan hemen sonra hekimi tarafından bilgilendirilir, enfeksiyona karşı belli ilaçlar kullandırılır ve yumuşak gıdalarla beslenmesi istenir. Kişinin dikkat etmesi gereken bir diğer nokta da; “içini çekerek tükürme” dediğimiz davranışın negatif bir basınç oluşturduğu ve implanta zarar verdiği için asla yapmaması gerekir. Ayrıca hastadan ağız hijyeni ve enfeksiyona açık bir bölge oluşturmaması için özellikle operasyon bölgesinin ön ve arkasındaki dişleri mutlaka fırçalaması istenmektedir. Aynı gün şişmeyi önlemek amacıyla çeneye soğuk buz kompresi de önerilebilir. Ertesi günden sonra gayet düzgün normal yaşantıya devam edilebilir.

İmplant Nedir? – İmplant Tedavisi ve Uygulama Aşamaları

İmplant Tedavisi ile İlgili Çok Sorulanlar

Aynı anda birden fazla implant uygulaması yapılabilir mi?

Tek bir operasyonda alt ve üst çeneye aynı anda implant yapılabilmektedir. Genellikle boş bir ağızda üst çenede 6-8 tane, alt çenede 6 tane, toplamda 12-14 implant tek seansta ortalama 1,5 – 2 saatte uygulanabilmektedir.

İmplant tedavisi sırasında genel anestezi mi yapılıyor?

Genel anestezi ihtiyacı yoktur fakat hasta çok korkuyorsa veya ciddi bir sağlık sorunu varsa genel anestezi altında da yapılabiliyor. Fakat normal şartlarda genel anestezi gerektiren bir işlem değildir, lokal anestezi ile yapılır.

İmplant operasyonu ağrılı bir işlem midir?

Ağrılı bir işlem değildir.

İmplant tedavisi her yaşta uygulanabilir mi?

Sağlıklı olduğu müddetçe, kemik yaşını tamamlamış herkeste yapılabilmektedir, yani ergenlik mutlaka tamamlanmış olması gerekir. Erişkinlerde herhangi bir yaş sınırı yoktur.

İmplant tedavisi hangi durumlarda uygulanamamaktadır?

18 yaşını doldurmamış, ergenliğini ve kemik gelişimini tamamlamamış çocuklarda uygulanamamaktadır.

Kemik erimesi için ciddi kişilerde uygulanamamaktadır. Doktoruyla konuşup ilaçların kullanımının belli bir süre kesildikten sonra yapmak gerekir.

Kemoteropi ve radyoterapi hastalarında vücut direnci çok düştüğü için yapılamamaktadır.

Hamilelerde röntgen çekilemeyeceği için hamilelik süreci sonuna kadar tedavi ertelenmektedir.

Kan sulandırıcı kullanan kalp hastalarında yapılamıyor.

Kontrol edilemeyen şeker hastalarında yapmamakta fayda var.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir