Kolajen bulunan besinler rehberi

BESİN DESTEKLERİ, ERKEK SAĞLIĞI, Genel, KADIN SAĞLIĞI Kas 08, 2022 Yorum Yok

Daha sağlıklı cilt, saç ve eklem için kolajen üretimini artırmak ister misiniz? Öyleyse, en doğalından kolajen bulunan besinler rehberi tam size göre! Günlük beslenmenize dahil edeceğiniz besinler sayesinde bedeninizin daha çok kolajen salgılamasını destekleyebilirsiniz.

Doğal kaynaklardan kolajen alabilirsiniz

Öncelikle, kolajen hakkında genel bilgi verelim: Bedende bulunan bir cins proteindir. Saçların hoş olması, cildin parlaması, kilo verirken sarkma olmaması, kemik, kas ve eklem sıhhati üzere noktalarda misyon alır. Kolajen bulunan besinler hayatınızda kesinlikle olsun; bu sayede daha genç ve zinde kalabilirsiniz.

1) Kolajen bulunan besinler listesinde birinci

Çiğ sarımsak daha yararlıdır

Sarımsak ve kolajen ortasında temas kurabilir misiniz? Evet, sülfür içeriğiyle kolajen üretiminin desteklenmesini sağlıyor. Bilhassa, çiğ sarımsak tüketimi daha faydalı oluyor. Kokusundan hiç çekinmeyin zira size olağanüstü bir formül önereceğiz: Küçük bir diş sarımsağı üç dört kesime bölün, bir çay bardağı su ile hap üzere yutun. Çiğnemediğiniz için ağızda koku yapmayacaktır.

2) Elbette ilikli kemik suyunda kolajen var

Her gün bir çay bardağı içebilirsiniz

Evde ilikli kemik suyu yapabilir yahut muteber markalardan hazır olarak alabilirsiniz. Çorbalar dahil tüm yemeklerinize kemik suyu ek edebilirsiniz. Tıpkı vakitte güçlü bir bağışıklık sistemi için destekleyicidir. Dilerseniz, her gün bir çay bardağı ilikli kemik suyu içip bir aylık kolajen kürü yapabilirsiniz. Saç dökülmesinin azalmasında yardımcı olacaktır.

3) Kolajen bulunan besinlerden biri balıktır

Mevsim balıklarını tercih edebilirsiniz.

Bildiğiniz üzere kolajen desteklerinde iki cins var: Balık ve sığır kolajeni. Öyleyse, ana kaynağından almak üzere sık sık balık tüketebilirsiniz. Elbette, kızartma değil; sağlıklı halde fırında yahut ızgara pişirerek. Balık tıpkı vakitte beyin sıhhatini korumak ve güçlendirmek için faydalıdır. Daha güçlü kemik, kas ve eklem sistemi için balık tüketimini artırabilirsiniz.

4) Portakal, greyfurt kolajeni yükseltiyor

Salata ve içeceklere ekleyebilirsiniz.

Her kaygıya deva diyebileceğimiz turunçgil kümesi meyveler, kolajen üretimini artırmak için faydalı oluyor. Greyfurt kilo vermede üzerinde tesirini esasen biliyoruz, artık bir özelliği daha eklendi. Örneğin, ikindi vakti orta öğünde bir büyük greyfurt yiyebilir yahut sabahları birinci suyunuza yarım limonun suyunu ekleyebilirsiniz. Portakal, yeşillik salatalarına eksiksiz bir lezzet ve kolajen dayanağı ekliyor; aklınızda bulunsun.

7) Kolajen bulunan besinler içinde ıspanak var

Çiğ yahut pişmiş olarak yiyebilirsiniz.

Amacımız daha hoş bir cilt, sağlıklı saçlar, tırnaklar ise ıspanak bize yardımcı olabilir. Aslında tüm yeşil yapraklı sebzeler örneğin kale ve pazı da kolajen üretimini artırıyor. Mümkünse, çiğ tüketmeye çalışın. İçeceklerde ıspanak tadının beğenilen olduğunu bilmelisiniz. Elbette, zeytinyağlı ıspanak ve yemeği ve çeşitli mezeler de kolajen desteğinizdir.

8) Hindi ve tavuk kolajen üretimini çoğaltıyor

Kilo vermek ve kaslar için yararlıdır

Protein yapısıyla kolajen bulunan besinler rehberimizde elbette hindi ve tavuk eti var. Form müdafaaya yardımcı, uzun müddet tok tutan bu besinler bedende kolajenin doğal olarak yükselmesini destekliyor. Harika bir kolajen salatası: Çiğ olarak bebe ıspanak, ızgara tavuk göğsü dilimleri, portakal, zeytinyağı ve biraz sarımsak rendesi ile tek öğünde kolajene doyabilirsiniz.

9) Kaju fıstığını ana ve orta öğünlerde tercih edebilirsiniz

Kaju fıstığı ezmesi de yiyebilirsiniz.

Kuruyemişler içerdiği vitamin, mineral ve yararlı yağ sayesinde sıhhat dostudur. Fakat içlerinde bilhassa kaju fıstığı kolajen bulunan besinler ortasındadır. Örneğin, orta öğünde kahve yanında bir avuç içi kadar yiyebilir yahut az evvel tanımını anlattığımız salataya ekleyebilirsiniz. Saf kek ve tatlılarda kullanabilirsiniz.

10) Kolajen bulunan besinlerden biri domatestir

Market alışverişinde domatese yer açın

Kalp ve cilt sıhhati için faydalı domates, kolajen üretimini de yükseltiyor. Çiğ yahut pişmiş olarak yiyebilirsiniz. Zati, yaz mevsiminin en hoşu, değil mi? Kocaman bir kase salata içinde domates yahut et, zerzevat yemeklerine ekledikleriniz ile doğal kolajen muhtaçlığını karşılayabilirsiniz.

11) Kolajen bulunan besinler örneği yumurta beyazı

Yumurta sarısı da yararlıdır 🙂

Sağlıklı beslenme programlarının vazgeçilmez kesimi yumurta beyazının, bedende kolajen üretimini artırdığını öğrendiğimizde çok mutlu olduk. Zira, bu kalitel protein kaynağı kilo denetiminde olduğu üzere bütünsel güzellik halimiz için kolajen destekleyici öğelere sahiptir. Öyleyse, şimdiden şifa olmasını diliyoruz.

Özetlemek gerekirse, kolajen bulunan besinler listesi:

Hem lezzetli hem sağlıklı besinler var.
 1. Ahududu
 2. Böğürtlen
 3. Çilek
 4. Greyfurt
 5. Pancar
 6. Portakal
 7. Ispanak
 8. Kale
 9. Pancar
 10. Yumurta
 11. Sarımsak
 12. Hindi eti
 13. Kemik suyu
 14. Balık
 15. Tavuk suyu

Referans bilgi: https://www.lokmanhekim.edu.tr/haber/kolajen-tekstil-biyomalzemeleri-laboratuvardan-klinik-urune-donusum-macerasi-konferansi-gerceklestirildi/

Kolajen bulunan besinler için örnek gösterilebilir. Pekala, kolajen ne işe fayda merak ediyor musunuz? Aşağıdaki özel haberlerimizi okuyabilirsiniz, size kusursuz bilgiler sunuyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir