Kolajen nedir, ne işe yarar? Hekim anlatıyor!

BESİN DESTEKLERİ, FİZYOLOJİ, SAĞLIKLI YAŞAM Kas 08, 2022 Yorum Yok

Dikkatiniz çekmiştir: Son vakitlerde her yerde kolajen hakkında bilgilere rastlıyoruz. Pekala, nedir bu kolajen, ne işe fayda? Nitekim muhtaçlığımız var mı? Gelin, mevzunun ayrıntılarını uzman tabipten öğrenelim. Dermatolog Tabip Makbule Dündar ile kolajen hakkında merak edilenler üzerine keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik.

Eğer, son vakitlerde sizler de kolajen üzerine araştırma yapıyorsanız, uzman görüşüne dayalı sunduğumuz bilgiler, tam size göre!

1.       Kollajen nedir?

Cildimizin temel yapı taşı kollajendir. Kollajen protein yapıdadır. Proteinlerin en küçük yapı taşı aminoasitlerdir. Kısa aminoasit zincirleri ise kollajen peptitleri oluşturur.

2.      Kollajen ve kolajen peptit ortasındaki fark nedir?

Kolajen desteklerinde dikkat edilmesi gereken en değerli nokta kolajenlerin peptitlerine ayrıştırılarak bedende amaç noktaya bozulmadan geçmesini sağlamak. Yapısal olarak hücre zarından geçemeyecek kadar büyük olan kolajenler, peptitlerine ayrılarak beden için faydalı hale getirilebiliyor. Peptitlerine ayrılmış olan kolajenler ise bedende olması gereken asıl tesir alanını kolaylıkla bulabiliyor.

3.      Kollajen peptitlerin azalması ile ciltte nasıl bir değişim olur?

Yapılan araştırmalar göstermiştir ki; ciltteki kuruluk, kırışıklık, donukluk ve sarkmanın kıymetli nedeni ciltteki kollajen ölçüsünün azalmasıdır. Cilt 25 yaşından itibaren her yıl %1.5 oranında kollajen kaybı yaşar.

4.      Kollajen peptit alınabilecek kaynaklar nelerdir?

Ciltteki kollajen kaybıyla çabanın en düzgün yolları, farklı mezoterapi eserlerini cilde kollajen ve aminoasit olarak enjekte etmek, buna ek olarak da kollajenin yapıtaşı olan etkin peptit dizilerini oral olarak yani ağızdan almaktır. Bilhassa kuzey denizinden elde edilen balık kaynaklı faal peptitlerin sıhhatimiz için çok yararlı doğal kaynaklar olduğu bilinmektedir. Maksada yönelik peptitler, uygun aminoasit zincirleriyle elde edildikleri için hem daha tesirli olurlar hem de tesirlerini daha kısa müddette gösterirler.

5.      Kollajen peptit eksikliği nasıl anlaşılır?

Yaşla birlikte doğal olarak azalan kolajen yerine konmazsa ciltte sarkma, kırışıklık, kalite bozukluğu biçiminde kendini gösterir. Yalnızca cildimiz değil, tüm iç organlarımız da bağ dokusu kökenli olduğu için tüm sistemlerimizin optimum çalışmasında meseleler ve bilhassa kas/eklem sistemi problemleri izlenir.

6.      Kollajen peptit hangi sistemleri tesirler?

Cilt sıhhatini tüm iç organ sistemleri ve bilhassa kas iskelet sistemini tesirler.

8.      Kullanılması gereken yanlışsız kolajen peptit oranı nedir?

Peptitleri ve etkin besin desteklerinin tesir gösterebilmesi için en az 3 hafta müddete muhtaçlık vardır. Tesir 3 haftadan sonra başlar. Eserler en az 3 ay sistemli olarak kullanılmalıdır.

9.      Kolajen peptit kullanırken nelere dikkat edilmelidir?

Aktif peptitlere ek olarak cilt için gerekli olan antioksidan vitaminler E ve C yeniden bunlara ilaveten A vitamini öncü hususu karatenoidlerden oluşan ve deniz yosunundan elde edilen astraksantin; omega3 ve buğday yağı üzere cildi epeyce besleyen ve destekleyen besin desteklerini içeren eserlerin birlikte alınması cilt rejuvenasyonunda muvaffakiyet oranını arttırır.

10.     Deniz kökenli, balık kaynaklı kollajen peptitler ile ilgili neler söyleyebilirsiniz?

Günümüzde kullanılan en inançlı kollajen peptitler; deniz kökenli, balık kaynaklı kollajen peptitlerdir.

11.      Deniz-kökenli kollajen peptitlerin kalite denetim süreçleri nasıldır?

Özellikle kuzey denizlerinden elde edilen balık kaynaklı faal peptitlerin sıhhatimiz için çok yararlı doğal kaynaklar olduğu bilinmektedir. Bir peptit, sıhhate yararlı olabilecek biyolojik ya da fizyolojik aktivite gösteriyorsa faal peptit olarak isimlendirilmektedir. Etkin peptitler, insan bedeninde sistemlere dayanak olmak ve fizyolojik tesirler sağlamak emeliyle özel ve spesifik aminoasit peptit zincirlerinin seçilip oluşturulmasıyla elde edilirler. Kollajen elde edilen faal peptitlerin en değerli ve mevcut olan hidrolize kollajenlerden farkı “hedefe yönelik peptitlerin uygun aminoasit zincirleriyle” elde edilmeleridir. Peptitler bozulmadan elde edildiklerinde hem daha tesirli olurlar, hem de tesirlerini daha kısa müddette gösterirler.

Yanıtlayan: Uzman Dr. Makbule Dündar / Dermatolog

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir