Mevsim Yaz: Güneş Kremleri Zehirliyor Mu?

Mevsim Yaz: Güneş Kremleri Zehirliyor Mu?

ERKEK SAĞLIĞI, Genel, KADIN SAĞLIĞI, SAĞLIKLI YAŞAM Eyl 15, 2022 Yorum Yok

Güneş kremlerinin kimyasal olanlarının her geçen gün yeni bir zararı gün yüzüne çıkıyor.

Güneş koruyucular sizi korumak için üretilmiş. Peki sizin güneş kreminiz de zararlı olabilir mi?

Cildinizi en iyi şekilde korumak için yapmanız gerekenler hakkında endişeler her geçen gün artmaktadır. Çünkü vücutta oluşan lekelere, hormonal sorunlara ve hatta kansere sebebiyet verebilir mi? Vücudunuzdaki en büyük organınızı korumak için kullandığınız güneş koruyucu güvenli mi?

Dr. Arthur Perry birçok güneş koruyucunun fayda etmesinden çok zarar vermekte olduğuna inanıyor. Bizim birçok neden için kullandığımız güneş kremleri cildin en üst tabakasına uygulanır. Derinin altında başka önemli dokular da var. Mesela alt deride biraz yağ var, kan damarları da bulunmakta. Yani düşünce şu; eğer alt deriyi koruyan bir deri gibi bir sisteminiz varsa, bu aynı zamanda derinin altındaki dokuları ve hayati önem taşıyan organlarınızı da korur. Örneğin; karaciğer, böbrekler ve diğer bütün organlar, meme dokusu mesela..

Güneş kremlerini cildinizin üst tabakasına uygularsınız ve bu kremler eğer derinin altına geçmeye eğilimli ise (ki bir çoğu geçiyor), doku seviyesine inmeye başlar, sonra kan damarlarında emilirler ve en son önemli organlarınıza sızar. Organlarımız bu sayede güneş etkisi ile dönüşen kimyasallara maruz kalırlar ve zararlı toksinlere dönüşen güneş kremindeki kimyasallar “endokrin bölücülere” dönüştükten sonra bu hayati organları değişime uğratırlar. Organlarınız zarar gördüğü zaman tabii ki bir çok probleme neden olurlar, hatta kansere bile.

Amerika Dermatoloji Akademisi, tüm dermatoloji dernekleri ve dermatologların kendileri, hepsi güneş kreminin kullanılmasını öneriyorlar fakat cildimize sürmek için doğru güneş kremini seçmemiz gerekiyor. Doğru krem kullandığımızda cildimizi koruyabiliriz. Cildimiz tarafından emilen kimyasallar var, örneğin; benzophenone, güneş kremlerinin içinde sıkça bulunan bir maddedir. Aslında bu madde kanserojendir ve hayvanlarda kansere yol açmasıyla bilinirler. Bunu dolaylı olarak insanlarda da kansere yol açar olarak algılamamamız gerekiyor. Ama bildiğimiz gibi bu endokrin bölücülerin kansere neden olabileceğine dair birçok bulgu var. Halen kanıtlanmış değil ama ateş olmayan yerden duman çıkmaz. Bazı güneş kremlerinin hormonal fonksiyonları engellediği biliniyor, çeşitli kanser risklerini olası bir şekilde arttırabilirler.

Geçmişte insanların vücutlarına sürdükleri beyaz kremden güneş kremi kullandıklarını çok iyi bilirdik fakat sonra kozmetik endüstrisi bu beyaz görüntüye karşılık bazı güneş koruyucuların üretim şeklini değiştirdi ve bu değişimlerin bir kısmı sağlığımız için çok zararlı. Dr. Perry ve Dr. Elizabeth Tanzi aynı konuda anlaşıyorlar; Güneş kreminiz beyaz ise bu doğru seçimdir. Kimyasal güneş kremi sürüldükten sonra anında kaybolup cilt tarafından emilir ve orda aktif hale gelir. Fiziksel güneş kremi ise deri tarafından emilmez, derinin üzerinde kalır ve bu yüzden kan dolaşımına karışmaz, bu yüzden cildin yüzeyinde kalarak kozmetik olarak istenmeyen görüntü oluşturabilir.

Mevsim Yaz: Güneş Kremleri Zehirliyor Mu?

Peki kimyasal güneş kremleri ile fiziksel güneş kremleri arasındaki fark nedir?

Aslında olay çok basit; kimyasal güneş kremi denildiği gibi adı üzerinde kimyasaldır, işe yaramaları için derinin altına geçmelidirler, güneşe çıkmadan 20 dakika önce sürülmelidirler ve derinin altındayken aslında parçalara ayrılırlar, güneşin UV ışınlarıyla bozulurlar. Fiziksel güneş kremi ise cildin yüzeyinde kalır ve güneş ışınlarını yansıtırlar, yani güneş kreminden beklenileni yaparlar. İşte beyaz krem olarak bahsettiğimiz bu kremlerin hepsi fizikseldir.

İnsanlar güneş kremi etiketlerinde fiziksel ve kimyasalın karşılaştırıldığını göremeyecekler, bu durumda bahsettiğimiz fiziksel güneş kremini almak için hangi maddelere bakılmalıdır?

Fiziksel güneş kreminin içinde mutlaka Çinko Oksit ya da Titanyum Dioksit veya her ikisi de bulunmalı.

Çinko oksit ve titanyum dioksit yani paramparça edilmiş taşlar ve bunları cildimize sürüyoruz, bunları bu kadar etkili yapan nedir peki?

Etkililer, çünkü cildin yüzeyinde kalırlar ve hem UVA hem UVB ışınlarını yansıtırlar. Üstelik hassas cildi olanlara uyumludur.

Güneş kremlerini ne kadar sıklıkla sürmeliyiz?

Fiziksel güneş kremleri tekrar sürülmek zorunda değildir, tabii havluyla silinmedikleri veya yıkanmadıkları sürece fiziksel kremlerle kesinlikle en az bir kaç saatimiz var. Buna karşılık olarak da kimyasal kremler, FDA’nın bize söylediği gibi bikaç saatte tekrar sürülmelidir. Bu güneş kremlerinden bir tanesi tamamen bozulur ve bu yaklaşık bir saat içinde olur hem de %90’ı.

Verdiğimiz bu bilgilerden sonra size sağlığınızı koruyabilmek için beyaz görünen yani fiziksel güneş kremlerini kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Etken maddeler olan Çinko oksit ve Titanyum dioksit’e mutlaka bakın. Bu taşların nano haline getirilmiş olanını alabilirsiniz, bu biraz daha pahalı olur fakat, cildinize sürdüğünüzde daha az görünür.

Aşağıdaki bağlantılara tıklayarak bu makaleyi sosyal ağlarınızda paylaşabilir ve sevdiklerinizin sağlıklarını korumasına yardımcı olabilirsiniz..

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir