Sağlıklı Saçlara Kavuşmak Için Tüyolar

Sağlıklı Saçlara Kavuşmak Için Tüyolar

ERKEK SAĞLIĞI, Genel, KADIN SAĞLIĞI, SAĞLIKLI YAŞAM Eyl 15, 2022 Yorum Yok

Bu yazımızda “sağlıklı saçlara nasıl sahip olabiliriz?”, “saçlarımızın sağlıklı uzamasını nasıl sağlayabiliriz?” gibi soruların cevabını öğrenmeye çalışacağız ve bunun için sizlerle bikaç önerimizi paylaşacağız..

Öncelikle şurdan başlayalım; eğer çok fazla kirlenecek bir işleme maruz kalmadıysa saçınızı hergün ve sadece bir defa yıkayın. Çok duyduğumuz söylentinin aksine saçlarımızı hergün bir kere yıkamanın hiçbir zararı olmayacaktır. Peki neden sadece bir defa yıkama işlemi yapmanız gerekiyor? Çünkü saçınızın dibindeki kendi yağını öldürmemeniz lazım. Bu neden? Çünkü saç kendi yağıyla çok güçlü bi şekilde besleniyor, eğer çok fazla şampuanla bu yağı yok ederseniz pH dengesini bozmuş olursunuz. bu önerimizi dikkate alırsanız saçlarınız daha kolay ve sağlıklı uzar.

Yıpranmış saçlarımıza hepimiz elimizden geldiğince bakımlar yapıyoruz, o şekilde sağlıklı olmasını sağlıyoruz, o şekilde ayakta durmasını sağlıyoruz. Eğer saçlarınız çok yıpranmışsa; durulanan bakımlarının yanı sıra bir de saçta gün boyu kalan ve onarıma devam eden bakımları kullanmaya özen gösterin. Bakımın nerdeyse tamamını durulamış olduğunuz için halen saçın içinde çalışmaya devam edecek bakıma ihtiyaç var. O yüzden saçınızı duruladığınızda üstüne mutlaka saçınızın tipine göre bakım yapabilecek kremlerden kullanın.

Hadi gelin şimdi saç kremiyle ilgili bir tezi çürütmüş olalım. Genelde saç kremleri enseden itibaren sürülür. Bu da saçımızın üst kısmının daha kabarık, kremden dolayı da uç kısımlar daha yumuşak ve daha basık durmasına yol açıyor. Böylece saçlarımızın uçları daha zayıfmış algısı oluşturuyor. Peki napmamız gerekiyor? Kremi genel olarak çok fazla diplere yedirmeden sadece üstünden geçerek komple saça sürerseniz eğer, saçınızın eşit derecede hacimli ve dolgun görünmesini sağlayacak. Kremi sürdüm uçları iyice basıldı diyorsanız üzerinde ‘kalınlaştırıcı‘ yazan ürünü sadece uç kısımlara sürebilirsiniz ve fönünüzü o şekilde çektirebilirsiniz. Bu sayede kremle ve kalınlaştırıcı ürünle saçınızda inanılmaz bir denge sağlamış olacaksınız.

Saçlarınızı mecbur kalmadıkça sakın kuru taramayın. Çünkü bu saçınıza yapabileceğiniz en kötü müdahalelerden bir tanesi. Saçlar sadece işlem gördükçe kırılmaz yanlış tarama şeklinden dolayı da kırılabilir, bunlardan bir tanesi de kuruyken fırçalamaktır. Heleki ince aralıklı bir fırçaya kesinlikle başvurmayın. Hepimiz biliriz saçımızı özellikle kuruyken tepeden itibaren taradığımızda saçımızdan çıtlama denebilecek sesler çıkarır. İşte bunu duydukça bilin ki saçınız tepeden en ucuna kadar kırılıyor. Çok mecbursanız saçınızı kuruyken taramaya mutlaka çok geniş aralıkları olan, geniş dişli bir tarak kullanın. Öncelikle yüzeysel olarak nazikçe taramaya başlayın ki aradaki bütün düğümleri ayırmış olun. Daha sonra mutlaka her zaman saçınızı en uçlarından açarak yavaş yavaş tarayın. Bu işlem ıslak ve kuru saçlar için geçerlidir. Tekrar altını çizelim mecbur kalmadıkça saçınızı kesinlikle kuruyken taramayın.

Saçlarımızı çok narin ve hassas bir kumaş gibi düşünebiliriz. Mesela saten gibi ya da ipek gibi, ipek bir gömleği veya saten bir gömleği buruşturarak giyer misiniz? Evet biliyorum büyük özen göstererek giyersiniz, işte saçımızda böyledir. Yıkadıktan sonra sakın saçınızı havlunun arasına sıkıştırarak ileri geri şiddetle kurulamaya çalışmayın. Onun yerine bastırarak sadece suyunu almanız daha uygun olacaktır. Çünkü, sürterek kuruladığınız zaman saçın içindeki gözeneklerin hepsini öldürmüş oluyorsunuz ve saçınız henüz ıslakken siz çok fazla şey yapmamışken bile kırılmaya başlıyor.

Sağlıklı Saçlara Kavuşmak Için Tüyolar

Kadınların en çok yapmayı sevdiği hareketlerden bir tanesine geldi sıra ???? nedir bu? Tabii ki boş anlarında ya da hayal kurarken saçlarını ellerinin arasına alıp parmakları yardımıyla saç uçlarını oynamalarıdır. İşte bu da saçımız için yapılabilecek en kötü hareketlerdendir ve en kötü oyalanma hareketlerinden bi tanesi, aslında çok tatlı oluyorlar ???? ama saçınızın iyiliği için yapmayın bunu, yine çok tatlı olacağınıza eminim ???? Bu hareketinizle saçlarınızın uçlarını daha çok inceltmiş oluyorsunuz ve ellerinizle kötü bi şekilde yağlandırmış oluyorsunuz. O yüzden saçınız gün içinde formunu kaybedebiliyor, bunu sakın yapmayın.

Saçlarınızı anında daha hacimli ve kalın telli göstermek mümkün mü?

Mümkün tabii ki. Koyu renge boyadığınız takdirde saçlarınızın her bir teli daha da kalın görünecektir ve volümlü görünecektir ayrıca daha da sağlıklı görünecektir. Hazır kış mevsimine de yaklaşmışken ve kışa da çok yakışıyorken neden saçınızı koyu renge boyatmıyorsunuz?

Eğer saçınızı sık sık aynı modelde kullanıyorsanız, topluyorsanız örneğin at kuyruğu veya herhangi bir topuz. Bu orada yer ediniyor ve saçınızı olduğu yerden kırıyor demektir. Ara sıra bırakın, salın saçınızı kendi haline, hava alsın rahatlasın, dengesini bulsun, oh be dünya varmış desin ona da yazık ???? Çünkü öbür türlü hem kırıyorsunuz hem de sağlıklı bir şekilde uzamasını engellemiş oluyorsunuz.

Saçınızı kuruturken mutlaka ısısına dikkat edin. Çok fazla sıcak tabii ki doğru değil, bunu biliyorsunuz, ılık olmasına özen gösterin. Evet ılıkla fön çekmek mümkün ve mümkün olduğunca saçınızı fönlerken ya da fönletirken fönün bir kol boyu uzaklıkta olmasına özen gösterin, saça yapışmasın. Fırçayla fön arasında mutlaka bir mesafe olsun çünkü ısı saça en büyük zarar veren etkenlerden bir tanesidir ve en önemlisi de mutlaka saçınızı ısıdan koruyan bir ürün kullanmanız.

Saçlarınız çok mu dökülüyor sizce? 

“Eğer herhangi bir hastalığa bağlı dökülme yoksa günde 100 veya 150 tane dökülen saç teli gayet normal” diyor uzmanlar. Bu saçlar kendini atması gereken saçlardır ki yerine yenileri gelebilsin, o yüzden sakın korkmayın.

Eğer yağlı saçlara sahipseniz şimdi bahsedeceğim sorun sizde de vardır. Fön çektiriyorsunuz ve hemen anında saçlar yapışıyor, volümünü kaybediyor. Bunu engellemek için fönden sonra avucunuza az miktarda talk pudra (bebe pudrası) döküp saç diplerinize yedirebilirsiniz. Bunun sonucunda göreceksiniz ki tüm yağı anında emecek ve sizi sadece o gün değil bikaç gün idare edebilecek.

Evet şimdilik yazımızı burada bitiriyoruz, önümüzdeki günlerde saçlarla ilgili bol bol tüyo vermeye devam edeceğiz. Bizi takip etmeye devam edin, mutlu kalın ????

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir