Sağlıklı İnsanların Sahip Olduğu 10 Ortak Özellik

Sağlıklı İnsanların Sahip Olduğu 10 Ortak Özellik

ERKEK SAĞLIĞI, Genel, KADIN SAĞLIĞI, SAĞLIKLI YAŞAM Eyl 15, 2022 Yorum Yok

Bu 10 ipucu ile her günün tadını çıkarın.

Yaşam kalitesi, uzun ömür kadar önemlidir. Çoğu insan bu ikisini dengelemekte sorun yaşar ve bu sorunlara bulunan hızlı ve kolay çözümler genellikle daha fazla zaman harcayan yaşam tarzı değişikliklerine neden olur. Fakat sağlıklı insanlar, zaman kaybına yola açan bu gibi davranışlara gerek kalmadan ve günlerini gereksiz faaliyetlerle meşgul etmeden her günlerini daha verimli yaşamaktadırlar. Siz de yaşam kalitenizi artırmak istiyorsanız bu insanların sahip oldukları ve aşağıda belirtilen 10 ortak davranış şeklini uygulayabilirsiniz.

1. Egzersiz Yaparlar

Öyle görünebilir, ancak gerçekten sağlıklı insanların profesyonel sporcu olmasına gerek yoktur. Günde 20 dakikalık egzersizin bile sağlığınıza olumlu etkileri olacaktır. British Medical Journal (İngiliz Tıp Dergisi)’nde yayınlanan yakın tarihli bir araştırma, düzenli fiziksel bir aktivitenin yaşam süresini artırmada kesinlikle çok fazla etkili olduğunu ve yerleşik bir yaşam biçimine sahip bir kişiye kıyasla hayatına ortalama iki yıl katkıda bulunduğunu gösterdi.

2. Düzenli Olarak Yoga Yaparlar

Farklı egzersizler ve spor aktiviteleri farklı insanlar için işe yarasa da, özellikle yoganın nüfusun çoğunluğu için geniş kapsamlı sağlık yararları olduğu bilinmektedir. İngiliz Ulusal Sağlık Enstitüsü tarafından yayınlanan bir çalışmada, yoga’nın bel ağrısını azalttığı ve işlevi geliştirdiği, kalp hızı ve kan basıncını düşürdüğü belirtildi ayrıca kaygı ve depresyonun da hafifletilmesine yardımcı olabileceği düşünülüyor.

3. Uykuya Önem Verirler

Yeterli bir uykuya sahip olmak sağlıklı bir hayat sürmek için önemlidir. İyi bir gece uykusunun nasıl sağlandığı ve ne kadar uyumamız gerektiğine dair farklı düşünceler olsa da yeterince uykuya dalmak, bir insanın önümüzdeki gün için hazır ve uyanık olmasına yardımcı olacaktır. Doğru miktarda uyku kadar önemli olan bir diğer şey ise uyku rutininin tutarlılığıdır. Her gece farklı zamanlarda yatmak uyku problemlerine yol açıp, dinlenememenize sebep olacaktır.

Kolay ve iyi bir uykuya yardımcı 8 faydalı bilgi için tıklayın

4. İlişkilere Öncelik Verirler

Sosyal insanlar daha mutludur; arkadaşlar sadece yaşamı daha ilginç hale getirmekle kalmazlar. Yapılan çok sayıdaki çalışma; güçlü bir sosyal ağın, hem stresi azalttığını hem de insanların stresli durumlarla başa çıkmasına yardımcı olduğunu kanıtladı. Sosyal destek önemli bir sorunlarla başa çıkma mekanizmasıdır.

Sağlıklı İnsanların Sahip Olduğu 10 Ortak Özellik

5. Su İçerler

Vücudumuzun büyük bir kısmı sudan oluşur ve su gerekli vitaminleri ve besin maddelerini organlara taşımaya yardımcı olur ve su sayesinde vücuttan toksinler atılır. İnsanlar susuz kaldığında yorgun olurlar ve enerji kaybederler. Bu nedenle yeterli su içmek, sağlıklı bir yaşam biçiminin önemli bir unsurudur. Çoğu uzman günde sekiz bardak su önerir; ancak bu sayı, bir kişinin tükettiği su bazlı gıdaların sayısına ve egzersiz süresine bağlı olarak dalgalanabilir.

6. Olumlu Düşünürler

Olumsuz durumlara veya başarısızlıklara odaklanmak, yalnızca daha çok olumsuz durum oluşturacaktır. Sağlıklı insanlar pratiktir, ancak bir aksilikten sonra kendilerini de geri çekebilirler. Bunu yapmanın ilk adımı, olumlu zihniyetin korunmasıdır.

7. Gerektiğinde Son Verirler

Sağlıklı insanlar genellikle işlerinde başarılıdırlar, ancak zamanında son vermenin önemini de bilirler. Çok fazla ekrana bakmak sağlıklı bir alışkanlık değildir. Elektronik cihazlarla uzun süre haşır neşir olduktan sonra devam etmeniz gerekiyorsa bir saat kadar beklemeniz yararınıza olacaktır, bu sayede daha net, odaklanmış bir gün geçirmeye devam edebilirsiniz.

8. Kahvaltıya Önem Verirler, Asla Atlamazlar

Doyurucu ve sağlıklı bir kahvaltı, gün boyunca ihtiyacınız olan enerjiyi size sağlar. Ancak kahvaltıda herşeyin olması gerekmiyor. Güne protein açısından zengin gıdalar yiyerek başlamanız, zinde olmanıza yardımcı olacaktır.

9. Günlük Tutarlar

Günlüğe yalnızca çocukça aktiviteleriniz dışında bilimsel yönlerinizi eylemlerinizi de not edebilirsiniz. Bu sayede kişisel gelişiminize katkıda bulunmuş olursunuz. Günlük yazmanın, hem yaratıcılığa hem de kendine güvenme hissinin gelişimine yol açtığı kanıtlanmıştır. Victoria Üniversitesi tarafından yayınlanan bir rapor, düzenli yazmanın zeka artışında doğrudan bir etkisinin olduğunu gösteriyor, çünkü bu, insanların kelime dağarcığını genişletmesini sağlıyor. Buna ek olarak günlük yazmak, insanların kendilerine hedefler oluşturmasına, uygulamalarına odaklanmasına ve stresli durumlarla baş etmesine yardımcı olabilir.

10. Erken Uyanırlar

Güne başlamadan önce uyanmak size küçük ama aynı derecede önemli görevleri yerine getirmek için zaman kazandırır. Her sabah yatağınızı toplamak kadar basit bir şey size başarı hissi verecektir ve bu his gün boyunca sizinle kalacaktır.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir