Sinemalara ve kitaplara husus olmuş: Çoklu kişilik bozukluğu

BESİN DESTEKLERİ, ERKEK SAĞLIĞI, Genel, KADIN SAĞLIĞI Eki 27, 2022 Yorum Yok

Bir kişilik bölünmesi olarak tanımlanan bu ruhsal rahatsızlık toplumda hayli sık görülen bir sorundur. Bu rahatsızlığa sahip olan şahıslarda genelde pasif bir birincil karakter ve etrafında oluşturduğu farklı tiplerde ve karakterde oluşturulmuş kişilikler vardır.

Hastalar kendi kişiliklerini yönetemezler ve ek karakterlere gereksinim duyarlar. Çoklu kişilik bozukluğu olan bireylerde yan karakterlerin sayısı değişiklik göstermekle bir arada 10’lu sayılara kadar çıkabilmektedir. Çoklu Kişilik Bozukluğu sebeplerini bilmeden evvel hastalığı düzgünce tanımak gerekir.

Çoklu kişilik bozukluğu önemli bir ruhsal sorundur. Uzun vadeli tedavi bir tedavi gerektiren bu hastalıkta, kişi ve etrafındakiler hastalık hakkında gereğince bilgi sahibi olmalı ve hastalar şuurlu bir halde tedaviye uymalıdır.

Çoklu Kişilik Bozukluğunun Nedenleri Nelerdir ?

İnsan psikolojisi genetiğin ve etraftakilerin tesirine maruz kalarak çarçabuk problemler ortaya çıkarabilmektedir. Çoklu kişilik bozukluğu hastalığının da genetik ve etraf tesiriyle ortaya çıktığı düşünülmektedir. Bilhassa erken yaşlarda oluşmaya başlayan bu hastalık çoklukla genetik yatkınlık ve kişinin hafızasında yer eden bir olay sonucu oluşmaktadır. İşte çoklu kişilik bozukluğuna neden olan risk faktörleri;

  1. Aile geçmişinde görülen kişilik bozukluğu ve öteki ruhsal problemler
  2. Aile içi şiddet ve duygusal travma
  3. Kişi için bedelli olan bir kişinin vefat etmesi
  4. Erken yaşlarda taciz ve istismara maruz kalma,
  5. Normal beyin kimyasında meydana gelen değişimler, hormonal sorunların çoklu kişilik bozukluğuna neden olduğu uzmanlar tarafından bildirilmiştir.

Çoklu Kişilik Bozukluğunda Hastalarda Görülen Belirtiler Nelerdir ?

Çoklu kişilik bozukluğu yaşayan hastalar belirtilerini gizleyemezler. Bariz olan bu belirtiler hastanın etrafındakiler tarafından rahatlıkla fark edilirken hasta orta çıkan bu belirtilerin farkında değildir. Çoklu kişilik bozukluğu olan hastalarda uzmandoktorlar tarafından yapılan araştırmaya nazaran ek karakter sayısı çoklukla 10 kadardır. Bunlardan 2 yahut 3 tanesi daima kullanılan başka kişilikler ise nadiren başvurulan karakterlerdir.

Hastaların yarattığı her bir karakter farklı bir kişiliğe ve hikayeye sahiptir. Çoklu kişilik bozukluğu tanısı konan hastalar her ortamda bu karakterlerden birine başvurur ve olmadığı bir kişi üzere ön plana çıkar.

Çoklu kişilik bozukluğu yaşayan şahıslar kendi içerisinde iç çatışmalara girebilir ve kendi yarattığı karakterler ile sorun yaşayabilirler. Tıpkı vakitte hastalar anksiyete, depresyon, pasiflik ve suçluluk üzere ruhsal sorunlar de yaşayabilmektedir. Bu şahıslar etrafındakilere karşı farklı şahıslar yaratarak davrandığı için davranış bozukluğu görülebilir. Ailesine ve etrafındakilere şiddet uygulamaya meyilli hale gelen hastalar kısa müddet içerisinde etrafındaki insanları kaybetmeye başlarlar.

Çoklu Kişilik Bozukluğu Tedavisi Nasıldır ?

Çoklu kişilik bozukluğu önemli bir sıhhat sorunudur ve üzerine düşülmelidir. Çoklu kişilik bozukluğunda tedaviye başlamadan evvel hastanın bu durumu kabul etmesi gerekmektedir. Hasta ve ailesiyle işbirliği içerisinde planlanacak tedavi metotları uzun soluklu bir tedavi olacaktır.

Öncelikle hastanın kendisinde bir sorun olduğunu kabul etmesi gerekir. Tedavide kullanılacak yollar hastalığın ilerleme durumuna ve gösterdiği belirtilere nazaran değişiklik göstermektedir. Tedavinin asıl emeli kişinin yarattığı kişiliklere son vermesi ve tek bir karakter etrafında toplanmasının sağlanmasıdır. Çoklu kişilik bozukluğunda başvurulan tedavi usulleri şu biçimdedir;

Bilişsel-Davranışçı Terapi: Bilişsel davranışçı tedavi birçok ruh sıhhati hastalarında kullanıldığı üzere çoklu kişilik bozukluğu hastalarında da başvurulan bir tedavi prosedürüdür. Bu tedavi usulü hastaların hislerini ve fikirlerini değiştirmeye yönelik yapılan yapılandırılmış bir terapi prosedürüdür.

İlaç Tedavisi: İlaç tedavisi hastalığı büsbütün ortadan kaldırmada tesirli olmamaktadır lakin ilerlemiş hadiselerde hastanın ortaya çıkardığı şiddetli belirtileri hafifletmek için dayanak hedefli psikiyatri hekimleri Antalya tarafından reçete edilebilmektedir. Bu destekleyici ilaç tedavisinde antianksiyete ilaçları ve antidepresanlar kullanılabilmektedir

Bunların yanı sıra günümüzde hipnoz tedavisi ve meditasyon uygulamaları da çoklu kişilik bozukluğu tedavisinde başvurulan sistemlerdendir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir