Su Alkalisi Nasıl Yapılır?

Su Alkalisi Nasıl Yapılır?

ERKEK SAĞLIĞI, Genel, KADIN SAĞLIĞI, SAĞLIKLI YAŞAM Eyl 15, 2022 Yorum Yok

Suyu nasıl alkali hale getireceğinizi merak ediyor olabilirsiniz. Kabartma tozu eklemekten suyu kaynatmaya, ters ozmoz, damıtma ve daha pek çok şey yapabilirsiniz. Hatırlanması gereken en önemli şey, suyun alkali olarak kabul edilebilmesi için pH seviyesinin 8 veya daha yüksek olması gerektiğidir. Bu yazıda, alkali su üretimi için en yaygın yöntemlerden bazılarını tartışacağız. Peki, bazı iyi alternatifler nelerdir?

Kabartma Tozu Ekleme

Suya kabartma tozu eklemenin vücut için çeşitli faydaları vardır. Bu bileşen, asidik sudan daha alkali olan dokuz pH’a sahiptir. Aslında, Kanada Bağırsak Araştırmaları Derneği, 1/2 çay kaşığı kabartma tozu 125 ml suya veya 1/8 çay kaşığı 8 oz suya karıştırılmasını önerir. Bu miktar içmeden önce tamamen çözülmelidir. Bununla birlikte, kabartma tozunun içinde sodyum olduğunu unutmamak önemlidir, bu nedenle suyunuza kabartma tozu ekledikten sonra sodyum alımınızı azalttığınızdan emin olun.

Kabartma tozunun pH seviyesi dokuzdur, bu da suyu kolayca alkali hale getireceği anlamına gelir. Bu maddeden bir çay kaşığı bir bardak suyu alkali yapar. Kabartma tozu kullanmadan önce kabı iyice çalkaladığınızdan emin olun. En alkali çözeltiyi elde etmek için su ile iyice karıştırılmalıdır. Kabartma tozu yüksek sodyum içeriğine sahip olduğu için temiz su kullanmak önemlidir.

Kaynayan Su

Suyu alkali hale getirmek için kaynar su pH’ını artıracaktır. pH ölçeği, sudaki hidroksit ve hidrojen iyonlarının konsantrasyonunu ölçer. Sıcaklık arttıkça, her iki bileşiğin konsantrasyonu da artacaktır. Aslında, saf suyun pH’ı 7 olsaydı, pH’ı 7 olurdu. Ancak kaynatılması hem asitlerin hem de bazların konsantrasyonunu artıracaktır. Bu işlem yalnızca son çare olarak yapılmalıdır.

Alkali su, kaliteli bir kaynaktan satın alınabilir veya evde oluşturulabilir. Bununla birlikte, süreç nispeten basittir ve bir bardak suya bir ila iki çay kaşığı kabartma tozu eklenmesini içerir. Kendiniz yapmak istemiyorsanız, şişelenmiş suya kabartma tozu da ekleyip hemen servis edebilirsiniz. Ancak bu yöntemi denemeden önce uygun önlemleri aldığınızdan emin olun.

Su Alkalisi Nasıl Yapılır?

Ters Osmoz

Ters ozmozdan aldığınız su asidiktir ancak bir şeyler ilave edilerek daha alkali hale getirilebilir. Su doğal olarak mineraller içerir. Suyun pH seviyesi yedidir. pH değeri ne kadar yüksek olursa, su o kadar alkali olur. Bu nedenle insanlar sert su birikintilerine eğilimlidir. Çoğu insanın su ph’ını yükseltmesine gerek yoktur.

Ters olmos kullanarak suyu alkali hale getirmek için bir su iyonlaştırıcı veya yeniden mineralleştirme filtresi satın almanız gerekir. Bu iki cihaz sudaki bikarbonat tuzlarını alkali bileşiklere dönüştürür. Sonuç, sıradan musluk suyundan daha fazla antioksidan ve mineral içeren sudur. Ters ozmozdan gelen alkali su, sade, asidik suya daha sağlıklı bir alternatiftir.

Damıtma

Damıtılmış su, daha sonra soğutulan ve bir sıvıya yoğunlaştırılan kaynayan musluk suyunun sonucudur. Damıtma işlemi sırasında, çözünmüş mineraller ve organik bileşikler sudan uzaklaştırılır ve daha sonra pH seviyesini yükseltmek için filtrelenir. Bu işlem, mineralleri ve diğer safsızlıkları sudan uzaklaştırır. Geriye kalan tek kirleticiler, yoğuşmuş sudan kolayca geçebilenlerdir. Damıtmadan sonra bile bazı kirleticiler nihai üründe kalacaktır.

Damıtılmış su kabından ilk çıktığında pH’ı 7’dir. Bunun nedeni havadaki karbondioksit ile bağlanmasıdır. Bu karbonik asit, suyu çoğu balığın pH seviyesiyle aynı olan pH 6’ya iter. pH ölçeği logaritmiktir. Başka bir deyişle, ph6, ph7’den on kat daha asidiktir. Ph5, pH7’den yüz kat daha asidiktir ve pH4, pH7’den bin kat daha asidiktir. Aynı şekilde, damıtılmış su musluk suyundan daha az asidiktir, ancak bu işlem faydalı eser mineralleri ve elektrolitleri giderir.

İyonlaştırıcı

Suyu daha alkali hale getirmenin bir yolu onu iyonize etmektir. İyonize su, suyun pH seviyesini yükselterek asit-baz dengesini yükselterek sağlık için daha faydalı olmasını sağlar. Normalde suyun pH’ı altı ile sekiz arasındadır. Bu doğal denge karbondioksit-bikarbonat-karbonat kimyası ile sağlanır. Sudaki karbonat konsantrasyonu azaldıkça pH yükselir ve suyu daha alkali hale getirir. Alkali suyun faydaları hala tartışılsa da iyonize su, suyunuzun pH seviyesini yükseltmeye yardımcı olabilir.

Bazı kimyacılar asitli suyun temizlik için faydalı olduğuna inanırken, bazıları alkali suyun vücut tarafından daha fazla emildiğini söylüyor. Princeton Üniversitesi profesörü Roberto Car, sürecin makul göründüğünü söylüyor. Alkali su, emilmesini kolaylaştıran küçük molekül kümeleri içerir. Ancak Los Angeles’taki California Üniversitesi’nde çalışan başka bir bilim adamı olan H. Eugene Stanley, Chanson’ın iddiasını “saçmalık” olarak nitelendiriyor. Su moleküllerinin birbirleriyle nasıl etkileştiğini tam olarak anlamadığımızı söylüyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir