Tatlı krizine 9 sağlıklı çözüm önerisi

BESİN DESTEKLERİ, FİZYOLOJİ, SAĞLIKLI YAŞAM Kas 08, 2022 Yorum Yok

Duygularımız, beslenme alışkanlarımızı etkileyebilir. Öfke, hayal kırıklığı, hüzün ve bazen memnunluk bile tatlı krizlerinin sebebi olabilir. Pekala, tatlı krizine girdiğimizde ne yapabiliriz? En yakın arkadaşınız ‘YüksekTopuklar’ olarak, tatlı krizine 9 sağlıklı tahlil önerisi sunuyoruz.

Öncelikle, şu kuralı aklımızda tutmakta yarar var: Tatlı bir gereksinim değil, istektir. Yani, bedenin yaşamsal işlevlerine devam edilmesi için tatlı, gerekli değlidir. Yalnızca keyfimize nazaran tüketmek istediğimiz bir besindir. Her mevzuda olduğu üzere tatlı tüketimi konusunda istikrar ve farkındalık kıymetlidir.

Tatlı krizine neden girilir?

Tatlı yemenin bir krize dönüşmesindeki asıl neden tatlıyı çok sevmemiz ya da lezzetli olmasında yatmıyor. Yapılan araştırmalar; makus beslenme, hormonal ve ruhsal durumlar, çeşitli hastalıklar üzere tatlı krizine neden olan birçok etmenden bahsetmektedir.

Aslında tatlının bizdeki tesiri nedir?

özellikle beyaz un ve beyaz undan yapılmış unlu mamuller, şeker, tatlı, pirinç üzere glisemik indeksi yüksek olan kolay karbonhidratlar ve işlenmiş besinler kan şekerinin süratli bir formda yükselmesine neden olur. Buna karşılık da bedendeki düzenekler yükselen kan şekerini süratli bir halde düşürür. Bu da güçlü bir açlık ve tatlı isteğine neden olur.

Tatlı krizini önlemenin yolları nelerdir?

Çok düşük kalorili katı diyetlerden ve uzun müddetli açlıklardan uzak durun. 4-5 saat aralıklarla beslenmeye itina gösterin.

Taze ve kuru meyveleri tek başına yemek yerine yanına kesinlikle süt, ayran, kefir, yoğurt üzere süt eserleri ya da çiğ badem, fındık, ceviz üzere sağlıklı yağlar ekleyin.

Glisemik indeksi yüksek olan ve kan şekerini süratli yükselten kolay karbonhidratlar yerine bulgur, kara buğday, tam tahıllı besinler ve kurubaklagiller üzere kompleks karbonhidratları tercih edin.

Günlük lif alımınızı artırın. Lif içeriği yüksek/posalı besinler mide boşalmasını geciktirerek gün içinde daha uzun s3üre tok kalmanızı ve kan şekerinizin daha istikrarlı olmasını sağlar.

Beslenmenize kefir, yoğurt, tarhana üzere probiyotik besinler ekleyin.

Yemeklerde bol bol baharat kullanın. Bilhassa tarçına mutfağınızda yer açın.

Bol bol su için.

Yeterli ve kaliteli uyumaya ve gerilimden uzak kalmaya itina gösterin.

Düzenli idman yaparak seratonin salgılanmasını artırın.

Aşırı tatlı tüketiminin ziyanları neledir?

Aynı halde yapılan çok katı diyetler, çok düşük kalorili beslenme ve çok uzun saatler aç kalmak da gün içinde kan şekerinin düşmesine neden olarak tatlı isteğini artırır. Bunun yanı sıra kimi hastalıklar ya da makûs beslenmeye bağlı olarak gelişen demir, krom ve magnezyum üzere minerallerin eksikliği de tatlı krizlerinin daha sık yaşanmasına neden olan etmenler ortasındadır.

Menopoz ve regl öncesi periyotta östrojen hormonunun azalmasına bağlı olarak tatlı krizlerinin en çok yaşandığı devirdir. Ayrıyeten duygusal durumlar, ağır gerilim ve depresyon süreci de tatlı krizlerine yol açabilir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir