Antibiyotik İlaç Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Antibiyotik İlaç Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Genel Eki 21, 2022 Yorum Yok

Antibiyotik ilaç kullanırken dikkat edilmesi gereken durumlardan bazıları şunlardır;

• Antibiyotik ilaç kullanımına başlamadan önce bir doktora danışmak oldukça önemlidir.

• Eğer doktor tarafından antibiyotik ilaç önerisi yapıldıysa bakterilerin üremesi, gelişmesi ve etkilerini göstermesi göz önünde tutularak ilaç kullanım saatleri aksatılmamalıdır.

• Kişi hamileyse, alerjikse, emziriyorsa ve herhangi bir ilaç kullanıyorsa bu halleri kesinlikle hekimine bildirmelidir.

• Antibiyotik ilaçlar alerjen haller göz önünde bulundurularak ‘Başkasına iyi gelen ilaç bana da iyi gelir’ psikolojisiyle kullanılmamalıdır.

• Antibiyotik ilaç kullanımı esnasında ilaçlar direkt olarak güneş almayan, serin ve kuru yerlerde saklanmalıdır.

• Antibiyotik ilaç kullanımı esnasında greyfurt kullanımı antibiyotik ilaçların parçalanmasını ve kalsiyum destekleri ilaç emilimini azaltmaktadır. Hem de yüksek kafeinli ve şekerli mamüller ilaçla tepkimeye girerek bağırsak sağlığını etkileyebileceği unutulmamalıdır. Bu tarafta antibiyotik ilaçlar ile beraber beslenme hususu hekime danışılmalı, prospektüs ilgili bir şekilde okunmalıdır.

• Antibiyotik ilaç kullanırken bedenin UV ışınlarına karşı hassaslaştığı göz önünde bulundurulmalı, güneş ve solaryumdan uzak durulmalıdır.

• Antibiyotik kullanırken zararlı bakterilerin üremesi engellenirken ve ölümü gerçekleşirken arkadaş bakterilerin yani probiyotiklerin de ölümü gerçekleşmektedir. Genel sıhhat sistemimiz amacıyla arkadaş bakterilerin yerine konulması büyük ciddiye sahiptir. Bağırsak florasında tespit edilen arkadaş bakterilerin yerine konulabilmesi antibiyotik ilaç kullanımında ve ardından probiyotik bazlı besinlerin kullanımı ile mümkündür. Probiyotik bazlı besinler arasında ise ev yapımı yoğurt, kefir, salatalık turşusu ve lahana turşusu gibi besinler bulunmaktadır. Eğer probiyotik bazlı besinler tüketilemiyorsa hekim onayıyla probiyotik destekleri kullanılabilir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir