Menenjit Nedir?

Menenjit Nedir?

SAĞLIKLI YAŞAM Eki 21, 2022 Yorum Yok

Beyni çevreleyen meninkslerin -zarların- enfeksiyonu menenjit olarak tanımlanır. Beyini çevreleyen zarlarda meydana gelen enfeksiyon, virüs, mantar, parazit ya da bakteriler kaynaklı olabilir. Virüs kaynaklı menenjit en çok karşılaşılan türdür. Kızamık, kabakulak, uçuk, suçiçeği gibi hastalıklara sebep olan virüsler ile genelde sindirim sisteminde karşılaşılan enterovirüs ailesi en çok bilinenlerdendir.

Bakteri kaynaklı olan menenjit ise diğer türlere göre daha ciddi sıhhat problemlerine yol açabilmektedir. Streptococcus pneumoniae, Neisseria mengitidis, Haemophilus influenza tip B gibi bakteriler de hastalığa sebebiyet verebilir. Her yaşta görülebilen hastalığın, yeni doğan ve 1 yaşından ufak bebeklerde görülme riski daha yüksektir. Her yaş grubundan kişinin hastalığa yakalanma ihtimalinin olduğuna değindiğimiz menenjit, ölümle sonuçlanma riski yüksek, aşı ile önlenebilir bir hastalıktır.

Çocuklarda Menenjit Nedir?

Menenjitin, yeni doğan ve 1 yaşından ufak bebeklerde görülme riski yüksektir. Hastaların yaşı küçüldükçe, menenjit semptom ve belirtileri özgüllüğünü kaybetmektedir. Süt çocuklarında ateş, emmede azalma, huzursuzluk, çevreyle ilgisizlik gibi şeyler gözlenebilir. Daha büyük çocuklarda, baş ağrısı, fotofobi (ışığa duyarlılık), ense sertliği, şuur farklılığı, fontanel kabarıklığı, mide bulantısı ve kusma gibi klasik menenjit belirtileri vardır.

Çocuklarda pnömokok ve meningogok konjüge gibi aşıların kullanılmaya başlanmasıyla birlikte bakteriyel menenjit daha az görülmektedir.

Menenjit Bulguları Nelerdir?

Hastalığın süregelen belirtileri arasında; baş ağrısı, kusma, ateş vs. gelir. Fakat bu belirtiler, diğer hastalıklarda da görülebilir. Bir bakıma menenjite özgü değillerdir. Hastalıkta görülebilecek belirtileri maddeler şeklinde sizler için sıraladık;

·         Ensede sertlik,

·         Boyun tutulması,

·         Bilinç bulanıklığı,

·         Şiddetli baş ağrısı,

·         Yüksek ateş (38 derece üstü),

·         Eklem ve kas ağrıları,

·         Hızlı nefes alıp verme, titreme,

·         Havale, soğuk el ve ayaklar,

·         Uykuya eğilim, konsantrasyon bozukluğu.

Menenjit Tanı Yöntemleri Nelerdir?

Muayenede; ciltte dökülme olup olmadığı, eklemlerin sertliği ve ense sertliği test edilir. Laboratuvar tetkiki olarak yapılması gerekli olanlar tam kan sayımı, periferik glukoz, beyin-omurilik sıvısında lökosit, eritrosit, glukoz ve protein tayinidir. Kanda enfeksiyon göstergeleri ile virüs ve bakteri zenginliği incelenir.

Menenjit şüphesi olan stabil hastalarda, ideal kan testlerinin yanı sıra muhakkak lomber ponksiyon (LP) yapılmalıdır. Lomber ponksiyon ile sırt bölgesinden enjektörle girilir ve omurilik sıvısı alınır. Genellikle hastada akut şuur farklılığı ya da doğrultu bulgusu varsa LP öncesinde muhakkak kraniyal BT çekilmelidir. Bilgisayarlı tomografi ile beyinde bir anatomik farklılık olup olmadığına bakılabilir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir