Diyet Öncesi Psikolojik Hazırlık Evresi

SAĞLIKLI YAŞAM Ağu 15, 2022 Yorum Yok

Her ne kadar fiziksel olarak kendinizi hazır hissediyor olsa da yine de ruhsal olarak kendinizi hazır hissediyor musunuz?

Fiziksel olarak kendinizi hazırlamadan önce ruhsal olarak kendinizi hazırlamalısınız.

İlk önce kendinize şu soruyu sormanız gerekiyor

Ben neden kilo vermek istiyorum?

Kilolar sağlığınızı tehdit ettiği için mi yoksa mükemmel bir fiziğe sahip olmak için mi kilo vermek istiyorsunuz?

İlk önce kendi isteklerinizi belirlemeniz lazım. Arkadaş ortamına girdiğiniz zaman onların ne dediğine değil de aynaya baktığımız da vücudumuzu nasıl görmek istediğimiz önemlidir.

Diyet yapmayı kendinize bir işkence olarak görmektense yaptığınız diyeti kendinizi aynaya baktığınız da nasıl göründüğünüz ve en önemlisi sağlığınız için olduğunu unutmamız gerekir.

Tabi ki sevmediğiniz yiyecekleri ve kısıtlı olduğu için yemek listesi kendinize bir zulüm olarak görebilirsiniz. Bunun için örneğin pırasayı sevmiyorsanız pırasanın kalorisine yakın başka bir yiyecek tercih edebilirsiniz.

Bir diğer sorun ise kendinizi kimseyle kıyaslamayın herkesin kilosu kendinedir. Kimileri 15 günde 3 kilo verirken kimileri ise 3 ayda 3 kilo verebilir. Eğer kendinizi birileriyle kıyaslarsanız bu yüzden mutsuz olursunuz ve hemen vazgeçersiniz. Kıyasladığınız kişinin kilosu fazla olduğundan o sizden önce kilo verebilir siz ondan sonra kilo vermeye başlayabilirsiniz. Bu yüzden her metabolizma her bünye ve her kişinin vereceği kilo farklıdır.

Ve en önemlisi hayallerinizden vazgeçmeyin. Bu yola girmeden önce kendinize sorduğunuz soruları hatırlayın. Ben neden diyete giriyorum? İnsanın hayallerinden vazgeçmesi başarısızlığa giden ilk adımdır.

Kulaklarınızı tıkayın ve başkalarının ne dediğine ne düşündüğüne önem vermeyin.

Herkes kendi istekleri doğrultusunda ilerlemelidir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir