Mide Yanmasına Ne İyi Gelir?

Mide Yanmasına Ne İyi Gelir?

SAĞLIKLI YAŞAM Eki 21, 2022 Yorum Yok

Mide yanmasının en kolay sebebi, yeme alışkanlıklarındaki hatalardan kaynaklanır. Zor sindirilen, yeteri kadar temizlenmemiş besinlerin tüketilmesinde ya da bu besinlerin yeteri kadar çiğnenmeden yutulmasında mide yanması görülebilir. Bunun yanında öğünlerde abartıya kaçanlar da mide yanması rahatsızlığını yaşayabilir. Fazla dar veya midenin çevresini rahatsız eden şeyler giyinmek de yanmaya sebep olabilir. Şikâyetlerin sebepleri ise, yemeklerin az az ama sık sık tüketilmesi, ek olarak da yeteri kadar çiğnenip yutulması sonrasında şikâyetlerde hafifleme olacaktır. Hem de oda ısısında bir bardak süt ya da bol su içilerek de mide yanması hafifletilebilir. Bu iki sıvı da asitsiz olmasından midenin hareketlerinin düzene girmesini ve yatışmasını sağlar.

Yemeklerden sonra bir süreliğine dik durmak, uyku öncesi yemek yemekten kaçınmak, yatarken yüksek yastıklar kullanmak da şikayetlerden kurtulmak için başvurulabilecek yöntemlerdendir. Mide bölgesini rahatsız etmeyen, sindirim hareketlerini kısıtlamayan giysiler tercih edilmesinde fayda vardır.

Eğer ki yanma şikâyetinin sebepleri şunlar değilse ve bireyin daha eskiden tespit edilmiş bir rahatsızlığı varsa, yapılması gereken şey ilk şey doktora başvurmaktır. Mide yanmasına sebebiyet verebilecek rahatsızlık reflüdür. Pek çok kişide görülen bu rahatsızlık, mide içerisindekilerin yemek borusuna geri kaçmasıdır. Reflüye ek olarak mide yanması, gastrit, ülser ve mide kanseri gibi hastalıkların habercisi de olabilir. Teşhis edilmiş rahatsızlığın çeşidine göre doktor, ilaç tedavisine başvurabilir. İlaç tedavisiyle birlikte midedeki asit oranının düzenlenmesi ve mide yanması şikâyetinin tamamıyla ortadan kaldırılması hedeflenir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir