Bilinçsiz Ağrı Kesici Kullanımı

Bilinçsiz Ağrı Kesici Kullanımı

SAĞLIKLI YAŞAM Eki 21, 2022 Yorum Yok

Aspirin ve güçlü ağrı kesici ilaçların bilinçsizce kullanımı, mide ve on iki parmak bağırsağında kanama, gastrit, ülser ve her ne kadar seyrek de olsa midede delinmeye sebep olabilmektedir.

Özellikle yaşlılarda ağrı kesicilerin sık ve uzun süreli kullanımı, daha ağır tablolara, ülser ve kanamalara sebebiyet vermektedir. Genelde, romatizmal eklem ve kas rahatsızlıklarında, migren, bel fıtığı, kırık ve zedelenmelerde, kadınlarda adet sancılarında, diş ve başka bölge ağrılarında, ağrı derhal geçsin diye, çok güçlü ağrı kesiciler alınmakta ve bazı durumlarda çok ciddi mide ve bağırsak kanamalarına neden olmaktadır. Ağrı kesiciler, mide, bağırsak dışında, ince ve kalın bağırsak da kanamalara, aynı zamanda karaciğerde toksik etkilere ve böbreklerde de zarara sebep olabilir. Ağrı kesici kullanımında; başlangıçta, ilk olarak yan etkisi az olan, mide ve bağırsağı kanatmayan, başka organlara yan etkisi dokunmayan ağrı kesiciler seçilmelidir. Bu ağrı kesicilerin kullanımı sonrasında ağrı geçmezse, orta etkili ağrı kesiciler kullanılır. Ağrı yine geçmezse, daha etkili bir ağrı kesici kullanılır. Ayrıca ağrı kesici kullanımında mutlaka bir doktora başvurmak gereklidir.

Ağrı kesiciler, kesinlikle tok karnına ve bol su ile alınmalı, aç karnına kesinlikle alınmamalıdır. Midede ülser ya da gastriti olan hastalar, ağrı kesici almak mecburiyetinde ise, tok karnına ve yanında mide koruyucu hap ya da şurup ile birlikte almalıdır. Kronik romatizmal hastalıklar gibi durumlarda, uzun süreli ağrı kesici ilaç kullanmak gerekiyorsa, kesinlikle endoskopi de yapılarak, midede helicobacter pylori adı verilen bakteri araştırılmalıdır. Çünkü midede helikobacter pylori isimli bakteri varsa, ağrı kesicilerin etkisi olumsuz yönde artmaktadır.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir