Dikkat Eksikliği Bozukluğu Yaşayanlar İçin Hafızayı İyileştirmenin Yolları

Dikkat Eksikliği Bozukluğu Yaşayanlar İçin Hafızayı İyileştirmenin Yolları

SAĞLIKLI YAŞAM Eki 21, 2022 Yorum Yok

Dikkat eksikliği sorunu ve hiperaktivite sorunu hem birlikte hem de ayrı ayrı görülebilen iki tür bozukluktur. Dikkat eksikliği bozukluğu düşünüldüğü gibi yalnızca çocukları değil, yetişkinleri de etkilemektedir. Dikkat eksikliği sorununa sahip şahıslar, işlerinde ve okul yaşamlarında unutkanlıkları ve süreyi yönetememeleri sebebiyle zorluk yaşarlar. İnsanlar onları tembel ya da sorumsuz olmakla suçlayabilir. Odaklanma sırasında yaşadıkları sorunlar, kendilerine verdiği görevleri tamamlayamamalarına sebep olabilir.

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Nedir?

Dikkat eksikliği sorunu kısaca, bireyin ilgi eksikliği sebebiyle odaklanamaması ya da aşırı odaklanması, yerinde durmakta zorlanması ve dürtüsel davranışlar göstermesi olarak açıklanabilir. Dikkat eksikliği bulguları arasında geç kalma ve unutma davranışı öne çıkar. Kaygı, düşük özgüven, öfkeyi denetim etmekte zorlanma, dürtüsellik, erteleme alışkanlığı, basit sinirlenme, her şeyden basitçe bıkma, okurken konsantre olamama, depresyonun yanı sıra iş yerinde ve ilişkilerde de sorunlara rastlanabilir.

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Sebepleri

Kısa adıyla DEHB amaçları arasında kalıtsal yatkınlık bulunmaktadır. Ailesinde DEHB sorunu olan biri Dikkat eksikliği ve hiperaktivite sorunu yaşayabilmektedir. Bunun dışında beyin kimyasındaki dengesizlikler, beyinde meydana çıkabilecek değişimler, hamilelik sırasında yaşanan enfeksiyonlar, yetersiz beslenme, alkol veya tütün kullanımı, beyinde yaşanabilecek hasarlar ve beyindeki bozukluklar DEHB’ ye neden olabilmektedir.

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Tedavisi Nasıl Olur?

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite sorunu tedavisi, ilaç ve terapi ile gerçekleştirilebilir. Fakat ilk olarak sorunun sebebi meydana konmalıdır. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite sorunu ilaç tedavisinde değişik uyarıcılar kullanılarak dürtüsel davranışların denetim altına alınması ve ilgin çoğaltılması amaçlanır. Terapi yöntemlerinde ise davranışları değiştirmeye odaklanılmaktadır.

Dikkat Eksikliği Bozukluğu Yaşayanlar İçin Hafızayı Güçlendirme Yolları

Dikkat eksikliği sorunu ile uğraşan kişiler, ilgi sorunları sebebiyle mühim görevleri ve yükümlülükleri unutabilmektedir. İşlerinin teslim tarihlerini, mühim toplantıları ve özellikle sevdikleri kişilerle alakalı mühim şeyleri unutmak yaşamlarını kabusa çevirebilir. Dikkat eksikliği ile karşı karşıya olan insanlara yarar sağlayacak hatırlamayı güçlendirme yollarını sizler için bir araya getirdik.

Dikkatinizi Verin!

Dikkat eksikliği probleminde kişinin bir şeyleri hatırlayabilmesi için ilk olarak yaptığı işe odağını vermesi gerekir. Elbette bu zorlu ve yorucu bir süreçtir. Bu amaçla stratejik düşünmek hatırlamalarını basitleştirecektir. Kapınızı kilitlemek ve ocağı söndürmek gibi yaşamsal önemli işleri unutmamak amacıyla aynı anda aniden çok şeyi yapmaya çalışmayın. Adım ismim ve her seferinde tek bir iş olacak şekilde zihninizde bir sıralama yapın. Bunu bağımlılık durumuna getirmeye çalışın.

Liste Tutun!

Liste gerçekleştirme yoğun bir uygulaması olan herkes için yaşam kurtarıcı bir bağımlılıktır. En ufak görevlerde bile bir liste tutarsanız, hiçbir işinizi eksik bırakmadan tamamlayabilirsiniz.

D Vitamini Alın!

Bazen dikkat eksikliği sorununun sebepleri arasında D vitaminin düşüklüğü de yer alabilmektedir. Bu amaçla hekiminizden D vitamini değerinizi ölçmesini ve gerekli gördüğü takdirde size takviye vermesini isteyebilirsiniz.

Omega -3 Takviyesi Alın!

Omega -3 bireyin hafızasını iyileştirmeye ve güçlendirmeye yardımcı olur. Omega-3 içeren besinlerle beslenebilir, yetersiz hissettiğinizde Omega-3 takviyesi alabilirsiniz.

Hatırlatıcı Uygulamalar Kullanın!

Akıllı telefonlar çoğu şeyi bizim yerimize takip edebiliyor. Dikkat eksikliğinden mustaripseniz, telefonunuza önemli işlerinizi hatırlatacak uygulamalar yükleyebilirsiniz. Bu uygulamalar yardımıyla işlerinizi saatinde yetiştirebilir, toplantı veya buluşmalarınızı kaçırmazsınız.

Stres Seviyenizi Düşürün!

Stres düzeyi arttıkça hafızamız olumsuz olarak etkilenir. Zihinsel ve fiziksel sağlığımızı etkileyen gerilimden uzak durmak, meditasyon, egzersiz yapmak ve açık havada vakit geçirmek hafızanızı iyileştirecektir.

Yeterli Uyku Alın!

Uykunun hafızamıza olan yararı bilinen bir gerçektir. Uykusuz olursak veya yeteri kadar uyumamışsak gün içerisinde ilgi dağınıklığı yaşayabiliriz.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir