Çinko Faydaları Nelerdir?

Çinko Faydaları Nelerdir?

BESİN DESTEKLERİ Eki 12, 2022 Yorum Yok

Çinkonun en bilinen yararı, bağışıklık sistemi üzerinde büyük oranda etki göstermesidir. Çinko, bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudu pek çok hastalığa karşı koruma görevi görmektedir. Aynı zamanda yaraların iyileşme hızını da etkilemektedir.

Çinko Nedir? Asit Mi Baz Mı?

Çinko asit midir yoksa baz mıdır? Aslında çinko bir amfoter maddedir. Yani çinko ne asit ne de baz değildir. Çinko dışında ki diğer amfoter elementler ise;

·         Kalay

·         Berilyum,

·         Alüminyum

·         Krom

Amfoter maddeler, hem asidik hem bazik özellik göstermektedir. Dolayısıyla hem asit hem de bazlar ile tepkimeye girerler.

Çinko Ne İşe Yarar?

Çinko, vücut için gerekli minerallerden biridir. Çinko, bağışıklık sistemini, cilt sağlığını destekler ve tırnak ve sağlığı üzerinde olumlu etkiler gösterir. Bunun yanında, göz hastalıklarının tedavisinde destek olmak ve kemik mineral yorgunluğunu artırmak için çinko tüketilmesi doktorlar tarafından önerilmektedir.

Çinko En Çok Hangi Besinlerde Bulunur?

İçerisinde en çok çinko minerali bulunan besinler şu şekilde sıralanabilir;

·         Süt ve süt ürünleri, fasulye, kırmızı et, tam tahıllı gevrek, balık ve kuruyemiş içerisinde yüksek miktarda çinko minerali bulunmaktadır. Bu besinlerin yanı sıra kuru; bezelye, ıspanak ve nohut gibi sebzeler içerisinde de çinko bulunmaktadır.

Çinko Glukonat Nedir? Ne İşe Yarar?

Çinko glukonat genel anlamda ağız bakım ürünlerinin imalatında, tartar oluşumunu önlemek ve kötü kokuları azaltmak amacıyla kullanılmaktadır. Aynı zamanda diyet ürünlerinin bazılarında katkı maddesi olarak da kullanılır.

Çinko Eksikliği Belirtileri

Çinko eksikliği belirtileri şu şekilde kendini gösterir;

·         Saç dökülmesi

·         Vücudun bazı bölgelerinde ve ağız çevresinde deri dökülmesi

·         Yaraların iyileşme sürecinin yavaşlaması

·         Bağışıklık sisteminin güçsüzleşmesi

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir