Sedef Hastalığı Nedir?

Sedef Hastalığı Nedir?

SAĞLIKLI YAŞAM Eki 12, 2022 Yorum Yok

Sedef hastalığı; toplumda sıklıkla görülen, alevlenmeler ile beraber uzun süre boyunca devam eden bir rahatsızlıktır. Çoğunlukla keskin sınırlı, üzerinde hastalığa ismini veren sedef (gümüş) renginde, pullanmalar bulunan kızarıklıklarla ayırt edilmektedir. Sedef hastalığı neredeyse tüm dünyada yaygındır; çevresel ve genetik faktörler sıklığını etkilemektedir. Her 100 kişiden bir ya da iki kişide ortaya çıkar ve genelde 15-30 yaşlarında başlar. Bulaşıcı bir hastalık değildir.

Sedef Hastalığı Neden Olur?

Dünya’nın %2’sinde görülen bu hastalık bulaşıcı değildir. Kadınlarda ve erkeklerde görülme oranında ise belirgin bir farklılık yoktur. Bu hastalığın pek çok tipi olsada; sıkça karşılaşılan türü, pullanmaya neden olan plak tipi sedeftir.

Hastalığın sebebi net olarak bilinmese de; genetik, çevresel faktörler ve bağışıklık sisteminin etkili olduğu düşünülmektedir.

Çevresel faktörler; streptokoklara bağlı boğaz enfeksiyonları, kortizon, bazı tansiyon ilaçları, aşırı alkol alımı, aspirin, sigara, kaşıma, keselenme, güneş yanığı ve ruhsal stres, hastalığı başlatabilir.

Sedef Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Kronik bir cilt rahatsızlığı olan sedef hastalığı; genellikle dirseklerde, dizlerde ve saçlı deride kendisini göstermektedir. Bulaşıcı olmayan bu hastalık, deride kırmızı zemin üzerinde beyaz renkte pulların oluşumuyla anlaşılabiliyor. Oluşan deri normal deri görüntüsü vermektense, sedef renginde büyük pullanmalara ve kuru-kızarık bir yama dokusuna bürünmektedir. Bunun sonucunda cilt dokusunda, kaşıntı ve ağrı oluşmaktadır.

Sedef Hastalığı Tedavisi

Hastalığın kesin tedavisi bulunmamaktadır. Fakat topikal tedavi, fototerapi ve sistemik tedavi ajanları olmak üzere pek çok tedavi seçeneği vardır. Hastalığın farklı türlerine göre tedavi yöntemi tercih edilir. Özellikle son yıllarda kullanımı artan, biyolojik ajan tedavileriyle hastalık uzun süre kontrol altına alınabilmektedir. Hastalığı olumsuz etkileyecek her türlü ilaç ve davranışlardan kaçınılmalıdır.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir