Diş Sağlığı İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Diş Sağlığı İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz?

SAĞLIKLI YAŞAM Eki 21, 2022 Yorum Yok

Diş sağlığı her ne kadar çok dikkate alınan bir konu olmasa da oldukça önem taşımaktadır. Günlük diş bakımının yapılması ve her 6 ayda bir muayene olmak için diş hekimine gidilmesi oldukça yararlı olacaktır.

·         Birçok diş çürüğünün oluşumu aylar sürer. Diş doktoruna gitmek amacıyla dişlerin ağrıması beklenmemelidir. Yılda iki kez diş doktoruna gidilmelidir.

·         Çocukluk dönemindeki beslenme diş sağlığı tarafından çok önemlidir. Kalsiyum, fosfor ve flor mineralleri yeteri kadar alınmalıdır. Diş eti, diş sağlığı ve sağlamlığı için C,A ve D vitamini eksikliği olmamalıdır. Süt ve süt ürünleri, taze meyveler diş sağlığı açısından yararlı besinlerdir.

·         Sürekli yumuşak gıdalarla beslenmekten kaçınılmalıdır. Elma, havuç vb. sert yiyecekleri ısırarak yemek diş sağlığı için gereklidir.

·         Öğün aralarında şekerli yiyecekler yemekten kaçınılmalı, her yemek sonrası ağız suyla yıkanmalıdır. Asit, kola, gazoz gibi içeceklerden kaçınılmalıdır.

·         Her akşam uyku öncesinde ve yemeklerden sonra dişler fırçalanmalıdır.

·         Dişler kürdan dahil hiçbir şeyle karıştırılmamalıdır. Diş araları temizliğinde diş ipliği kullanılabilir.

·         Sigara ve alkol diş sağlığı açısından oldukça zararlıdır.

·         Fındık, ceviz gibi şeyler dişle kırılmamalıdır.

·         Sakız çiğneme, ağza kalem veya parmak sokma, tırnak yeme, dudak, parmak, yanak ısırma bunların yanı sıra ilkokul sıralarında çeneye el dayama gibi alışkanlıkların dişler ve çene için zararlı bulunduğu unutulmamalı, bunlardan kaçınılmalıdır.

·         Çok sıcak ya da çok soğuk yiyecek ve içecekler tüketiminden uzak durulmalıdır.

·         Diş doktoru tarafından gerekli görülmedikçe diş çektirmemelidir.

·         2 yaş sonrası çocuklara yalancı meme, biberon kullandırılmamalıdır.

·         Ağzı açık uyuma dişlere zararlı bulunduğundan; burunda bu tür uyumaya sebep olan tıkanıklık nedenleri araştırılıp tedavi edilmelidir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir