Egzama Nedir?

Egzama Nedir?

SAĞLIKLI YAŞAM Eki 12, 2022 Yorum Yok

Egzama, deri üzerinde belirgin derecede tahrişin olduğu bir süreçtir. Pek çok nedenden dolayı hem bebeklerde hem de yetişkinlerde ortaya çıkabilir. Ancak bulaşıcı bir hastalık değildir. Yüz, boyun, topuk ve dirseğin iç kısmında oluşabilir. Deride; kızarıklık, çatlak ve kaşıntıya sebep olur.

Belirtileri Nelerdir?

Egzama bulgu ve belirtileri kişiden kişiye değişmektedir. Bazı belirtiler şöyle sıralanabilir;

·         Geceleri şiddetli kaşıntı

·         Vücudun bazı kısımlarında kızarıklık.

·         Küçük darbeler sonucunda çizik ve yaralanmaların oluşması

·         Çizilmeye karşı duyarlılık

·         Cildin fazla derecede kuruması

·         Virüs ve bakteriler

·         Sivilce artışı

·         Yoğun terleme ve stres

·         Süt, yumurta, yer fıstığı, buğday, soya fasulyesi, balığa karşı duyarlılık

Egzama Çeşitleri Nelerdir?

En yaygın egzama çeşitleri;

Atopik Egzama: Alerjik durumlar ve çevresel koşullar nedeniyle oluşan bu rahatsızlık, bebeklik döneminden itibaren görülmektedir. El, kol ve bacaklarda ortaya çıkabilir.

El Egzaması: Elde yanma, kızarıklık ve kuruluk gibi belirtilerle kendini gösterir. Soğuk havalarda daha sık görülür.

Bebek Egzaması: Yeni doğan bebeklerde sıklıkla görülen bu egzama türü çocukluk döneminde hafifleyebilir ya da tamamıyla ortadan kalkabilir.

Kontakt Egzama: Genellikle alerjen maddelerden oluşmaktadır. Bu yüzden rahatsızlığa sebep olan ürün tespit edilmeli ve olabildiğince uzak durulmalıdır.

Asteatotik Dermatit Egzama: Çoğunlukla yaşlılık döneminde görülen bu egzama, derinin kurumasıyla ortaya çıkmaktadır. Sık ve soğuk alınan duş, bu egzama türünü tetiklemektedir.

Egzamayı Tetikleyen Faktörler Nelerdir?

Egzamaya sebep olan çok fazla faktör bulunmaktadır. Ancak tetikleyen başlıca etkenler; Hepatit B ve C virüsleri, kimyasal alerjenler, lateks eldiven, çamaşır suyu, sabun, deterjan gibi ürünlerdir. Bunların yanında lityum içeren antidepresanlar, diyabet ve kemoterapi ilaçları, beta blokerlar ve bazı antibiyotikler vücudu doğrudan etkilemesi nedeniyle egzama ve sedefi tetiklemektedir.

Egzama Tedavisi

Sedef ve egzamanın tedavisi, karaciğeri yormamaktan geçer. Bu rahatsızlığı yaşayan kişiler; karaciğerleri üzerine baskı yapacak olan besinlerden, şeker içeren tüm yiyecek, içeceklerden, kızartmalardan, unlu gıdalardan ve alkollü içeceklerden mutlaka uzak durmalıdır. Geçici rahatlama için doğal içerikli nemlendiriciler kullanılmalıdır. Uzman bir doktora danışmadan herhangi bitkisel bir ürün kullanımı tavsiye edilmemektedir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir