Glukozamin Nedir?

Glukozamin Nedir?

SAĞLIKLI YAŞAM Eki 12, 2022 Yorum Yok

Glukozamin; insan vücudundaki, kıkırdakların korunmasına yardımcı doğal bir bileşendir. Bağ dokularda ve eklemlerde bolca bulunan glukozamin, sinovyal sıvı (yağlanma sıvısı) ile birlikte eklemlerin rahatça hareket etmelerine olanak sağlar.

Glukozamin Ne İşe Yarar?

Glukozamin, başta kemik ve eklem rahatsızlıkları olmak üzere pek çok hastalığa iyi gelmektedir. Kemik ve eklem arasında yastık görevi görerek, aşınmayı önler. Bu özelliği sayesinde kıkırdakları, eklemleri yumuşatarak diz, dirsek ve diğer ağrıların önüne geçer. Ayrıca glukozamin eklem sağlığını koruduğu gibi, enflamasyonu da azaltıcı özelliğe sahiptir.

Glukozamin Eksikliğinde Ne Olur?

Glukozamin eksikliği daha çok ilerleyen yaşlarda ortaya çıkar. Tedavi edilmediği takdir de kemik erimesi, kireçlenme vb. gibi sağlık sorunları oluşur. Kıkırdağın hareket kapasitesi azalır ve esnekliğini yitirir. Tüketilen gıdaların içerisinde glukozamin yer almadığı için, mutlaka dışarıdan besin takviyesi olarak almak gerekir.

Glukozamin Hangi Sağlık Sorunlarında İşe Yarar?

·         Romatizmal ağrılarda, şişliğin azalmasına ve ağrının hafiflemesine yardımcı olur.

·         Çene ağrısına neden olan TMJ rahatsızlığında, ağrıyı azaltır.

·         Boyun, sırt çevresindeki iltihap ve enfeksiyonları tedavi eder.

·         Burkulma, zedelenme vb. durumlarda iyileşmeye yardımcı olur.

·         Huzursuz bağırsak sendromu ve bağırsak sağlığında, yaralı bakterileri destekleyerek bağırsak hareketlerini düzenler.

·         Diş ağrısına iyi gelir.

·         MS hastalığında semptomların ilerlemesini geciktirir.

·         Kemik ve doku travmasını iyileştirir.

Glukozamin Eksikliği Hangi Sağlık Sorunlarını Ortaya Çıkarır?

Vücut protein ve yağların sentezlenmesinde glukozamine ihtiyaç duyduğu için, eksikliğinde kas ve iskelet yapısı bozulur. Bu yüzden osteoartrit, osteoporoz yani eklemlerde birbirine sürtünme sorunu ortaya çıkar. Dolayısıyla en ufak hareket de dahi dayanılmaz ağrılar meydana gelebilir. Glukozamin eksikliğinden ötürü, herhangi bir yaralanma veya tahriş söz konusu olduğunda vücut kendini yenilemekte zorlanır.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir