Kemoterapi Çeşitleri Nelerdir?

Kemoterapi Çeşitleri Nelerdir?

SAĞLIKLI YAŞAM Eki 12, 2022 Yorum Yok

Kemoterapi tedavileri onkoloji bölümü doktorları tarafından yapılmaktadır. Hastaya uygulanacak olan ilaçlar hastanın mevcut sağlık durumuna göre belirlenmektedir. Yani tümörün evresi, yayıldığı bölgeler, bulunduğu yer ve cinsi göz önünde bulundurularak ilaçlar belirlenir. Kemoterapinin uygulanma sıklığı da medikal onkologlar tarafından ve benzer dinamikler ışığında seçilmektedir. Bununla beraber mevcut bazı kemoterapi türleri, farklı amaçlarla kullanılmaktadır.

Neoadjuvan Kemoterapi

Neoadjuvan kemoterapi, genel olarak tümörün küçültülmesi ve hastanın ameliyata hazır hâle getirilmesi için uygulanmaktadır. Küçültücü kanser tedavisi olarak da anılan bu tedavi şekli, kanserli dokunun sağlıklı dokudan ayırt edilmesine de imkan tanımaktadır. Çoğunlukla kolon, rektum ve meme gibi bölgesel, fakat ilerlemiş kanser çeşitlerinde 1 ila 4 kür şeklinde gerçekleştirilmektedir.

Adjuvan Kemoterapi

Tümörün ameliyatla temizlendikten sonra geriye kalan kanserli hücrelerin vücuttan tamamen atılması amacıyla uygulanan kemoterapi şeklidir. Kanserin tekrar oluşma olasılığının azaltılmasının hedeflendiği bu tedavi yöntemi, koruyucu tedavi olarak da bilinmektedir.

Palyatif Kemoterapi

Kanser hastalarının yakınmalarının azaltılması ve hayat konforlarının artırılması için uygulanmaktadır. Destek tedavi yöntemi olarak da bilinir. Bu yöntem ile ciddi ya da ilerleyici özellikte olan kanser hastalıklarında ağrı, ishal, bulantı, kusma ve ödem gibi bulguların azaltılması amaçlanmaktadır. Aynı zamanda psikolojik ihtiyaçlarının giderilmesi için de bu tedavi uygulanmaktadır. Kısacası bu işlem, kişinin günlük eylemlerini yapabilmelerini sağlayan bir tedavi türüdür.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir