Kalp Krizi Nedir?

Kalp Krizi Nedir?

SAĞLIKLI YAŞAM Eki 21, 2022 Yorum Yok

Atardamarların tıkanması sonucunda kalp krizi ortaya çıkmaktadır. Kalp kası yeterli oksijeni alamaz ve kalp dokusu hasar görür. Dolayısıyla erken müdahale kalp krizinde hayati riski azaltmak bakımından oldukça önemlidir.

Hareketsizlik, diyabet, sağlıksız beslenme ve aşırı kilo gibi etkenler kalp krizini tetiklemektedir. Kan akışından sorumlu olan damarların duvarlarında birikmiş olan kolesterol gibi maddeler plak olarak isimlendirilen yapılar oluşturur. Bu plaklar zaman içerisinde çoğalarak damarların daralmasına ve üzerlerinde çatlaklar oluşmasına neden olur. Bu çatlaklar ve daralmalar yüzünden oluşan pıhtılar veya kopan plaklar kalp krizine sebep olmaktadır. Kalp krizi geçirilen her saniye boyunca kalp kası dokusu zarar görmektedir.

Kalp Krizi Belirtileri

Kalp krizinin en yaygın belirtilerinden biri, kalp ağrısı halk arasında göğüs ağrısı olarak da adlandırılmaktadır. Diğer belirtiler ise şunlardır;

·         Mide bulantısı ve kusma

·         Yorgunluk

·         Düzensiz kalp atışı

·         Öksürük

·         Bilinç kaybı

·         Sol kol üzerinde ağrı

·         Bayılma

·         Soğuk ter basması

·         Nefes darlığı

Herhangi bir şikâyet hissetmeksizin kalp krizi geçiren kişiler de bulunmaktadır. Fakat kalp krizi ile ilgili bu belirtileri bilmek, kalp kasının zarar görmeden kurtarılabilmesi ve zaman kaybetmeden tıbbi bakım uygulanması için çokça önemlidir.

Kalp Krizi Tedavisi

Hastanın durumuna göre uygulanan kalp krizi tedavi yöntemleri değişkenlik göstermektedir. Bazı hastalarda kalp damarlarını kontrol etmek için anjiyo yapılmaktadır. Yapılan bu anjiyografi sonucuna bakılarak tedavi yöntemine karar verilmektedir. Kalp krizi tedavisinde uygulanan prosedürler şunlardır;

Stent: Çoğunlukla balon anjiyoplastiyle birlikte uygulanmakta ve damarda açıklık sağlayarak tekrar tıkanmaması için kullanılmaktadır.

Balon Anjiyoplasti: Anjiyoplasti ile plak birikimi kaldırılarak veya balon kullanılarak tıkalı arterin açılması yöntemidir.

Kalp Kapağı Ameliyatı: Kalp damarlarına cerrahi müdahale gereken hastalara ek olarak kapak hastalığı da varsa kapak değişimi aynı anda yapılabilir.

Bypass Ameliyatı: Vücudumuzun tıkalı kalp atardamarlarına, kol- bacak gibi bölgelerden alınan damarların, kan akımını sağlamak için kullanılmasıdır.

Kalp Pili: Derinin altına implante edilen bir cihaz olmasıyla birlikte kalbin normal ritmini sürdürmesine de yardımcı olmaktadır.

Kalp Nakli: Genellikle kalp krizinin kalıcı doku ölümüne sebep olduğu ağır vakalarda kullanılmaktadır. Aynı zamanda ileri bir tedavi yöntemidir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir