Menisküs Nedir?

Menisküs Nedir?

SAĞLIKLI YAŞAM Eki 12, 2022 Yorum Yok

Menisküs, diz eklemini desteklemek ile görevli birer kıkırdak yastıkçıklardır. Yani diz bölgesinde bulunan kıkırdakları korumakla görevli bir yapıdır. Menisküs, eklem yerlerinde bulunan ve diz bölgesindeki hareket kabiliyetini kolaylaştırmaya yarayan bir yapıdır.

Menisküs, dış ve iç olmak üzere iki kısma ayrılmaktadır. Bunlar; medial (iç yan) ve lateral (dış yan) olmak üzere iki tanedir. Menisküs yapısı itibariyle C harfine benzer. Aynı zamanda kuş yuvasına da benzetilir. Çünkü ortası ince ve kenarları yüksek bir yapıdadır. Bu yapısıyla, diz kısmına binen yükü veya ağırlığı tüm eklem yüzeyine eşit şekilde dağıtmakla görevlidir.

Menisküs Yırtığı Nasıl Oluşur?

Menisküs yırtığı genelde; darbe, fiziksel temas, dizin aşırı ve ani bükülmesi, koşma esnasında aniden yön değiştirme vb. gibi durumlarda daha sık görülür.

Menisküs tedavisinde, fizyoterapinin yeri ise aşağıdaki gibidir;

Menisküs yırtıklarında genel olarak uygulanılan tedavi; istirahat, elevasyon (dizi yukarı doğru kaldırmak), kompresyon (bandaj uygulaması), buz uygulaması şeklindedir. Ağrının fazla olduğu, akut fazlarda bu yöntemler uygulanmaktadır. Daha sonradan diz bölgesine kuru iğneleme tedavisi, dolaşımı arttırmak ve dizi pozisyonlamak için graston yöntemi, kinezyolojik bantlama yöntemi ve kişiye özel verilen, tedavinin ise olmazsa olmazı egzersizler ile sürece devam edilmektedir.

Menisküs Belirtileri Nelerdir?

Menisküs rahatsızlığı; dokunun hasar görmesi ve işlevini etkin bir biçimde yerine getirememesi sonucu ortaya çıkmaktadır. Bunun başlıca sebeplerinden biri, ilerleyen yaştır. Yaş ilerlemesiyle birlikte vücuttaki tüm dokularda olduğu gibi eklemler de zayıflar. Dolayısıyla diz eklemi, aşırı yüke karşı daha çok hassas hâle gelir. Bunun sonucunda da menisküs yapısı zarar görebilir.

Menisküs yaralanmalarının en yaygın belirtisi; diz ekleminde hareketle beraber artan tutukluk ve ağrı hissidir. Ağrılar ilk başlangıçta hafif olabilir. Bu sebeple kişi günlük yaşamda ağrının olumsuz etkilerini ciddi olarak hissetmeyebilir. Ancak ilerleyen zamanlarda eklemdeki hasar ne kadar artarsa, ağrının şiddeti de o kadar artar. Sonuç olarak yürümek, koşmak, eğilmek ve kalkmak gibi aktiviteleri gerçekleştirmek neredeyse imkansız hâle dönüşebilir. Menisküs yaralanmaların da en yaygın belirtiler;

·         Diz ağrısı

·         Eklem bölgesinde sertlik ve şişlik hissi

·         Hareket anında dizde kitlenme ve buna bağlı ortaya çıkan yaşanan hareket kısıtlılıkları

Menisküs Tedavisi

Menisküs ameliyatı, kaval kemiği ve uyluk arasında bulunan, kıkırdak dokunun hasar görmesi sonucunda yapılmaktadır. Ameliyat, genellikle Menisküs bölgesinde ortaya çıkan yırtıklar sonrasında yapılmaktadır. Günümüz teknolojisinde kapalı metotla yapılan ve Artroskopik Cerrahi denilen bu metotta; diz eklemine iki tane delikten girilir, kalemden çok daha ince video kamera ile diz ekleminin içi görüntülenir ve ardından gerekli muayene yapılır. Diğer delikten de yine özel aletlerle girilerek; türüne göre menisküs yırtığı, dikilir veya yırtık kısım çıkarılır. Açılan delikler ise birer dikişle kapatılır.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir