Sağlıklı Yaşam Nedir?

Sağlıklı Yaşam Nedir?

SAĞLIKLI YAŞAM Eki 12, 2022 Yorum Yok

Sağlıklı yaşam, hasta olmamak demek değil vücudumuza ve sağlığımıza zarar veren alışkanlıklardan uzak durmak demektir. Tütün, uyuşturucudan vb. diğer zararlı alışkanlıklardan uzak kalmaktır. Bunun yanında bolca dinlenmek, düzenli egzersiz yapmak, sosyal ilişkiler kurmak ve en önemlisi dengeli beslenmek demektir.

Sağlıklı Yaşam için Neler Yapmalıyız?

Kahvaltı yaşam kalitesini artıran ve olmazsa olmaz diyeceğimiz öğünlerin en başında yer alır. Sağlıklı bir kahvaltı sayesinde dikkatiniz ve verimliliğiniz artar, ihtiyacınız olan günlük mineral, vitaminleri alabilir ve kilo kontrolünü sağlayabilirsiniz. Peki sağlıklı bir yaşam için neler yapmalıyız? Kahvaltıda neler tüketmeliyiz?

Türk kültüründe bulunan klasik kahvaltıları tercih edebilirsiniz. Ancak unutmayın ki dengeli bir kahvaltı için, meyve ve tahılları, süt ve süt ürünlerini mutlaka kahvaltınıza dahil etmelisiniz. Kahvaltınıza peynir, zeytin çeşitlerini ve mevsiminde domates, salatalık ekleyebilirsiniz. Kahvaltınıza proteini de dahil ederek metabolizmanızı hızlandırabilir, vücudunuzun yeniden yapılanmasını sağlayabilir ve proteinlerin tok tutucu özelliğinden yararlanabilirsiniz. İsterseniz yumurta ile birbirinden leziz omlet çeşitlerinden damak zevkinize uyan tarifi deneyebilir ve pratik, kolay bir biçimde enerjinizi üst seviyeye taşıyabilirsiniz. Sütlü, chia tohumlu, peynirli, mantarlı veya sade omlet. Bu omlet çeşitlerini sağlıklı yaşam sırlarını içerisinde barındıran kahvaltınıza dahil edebilirsiniz.

Yağ Tüketimine Dikkat Etmelisiniz

Sağlıklı yaşam için neler yapmalıyız sorusuna verilebilecek cevaplardan biri de şudur; Yemeklerinizin içerisinde katı yağ kullanmak yerine sıvı yağ çeşitlerini kullanabilirsiniz. Zeytinyağı, hindistan cevizi yağı, avokado yağı veya fındık yağı gibi sıvı yağ çeşitlerini kullanarak hem hayvansal kaynaklı katı yağlardan hem de margarin gibi işlem görmüş katı yağlardan uzak kalmış olursunuz. Aynı zamanda omega-6 yağı içeren bitkisel yağlardan da kaçınarak sağlığınızı koruyabilirsiniz. Ayçiçeği yağı, mısırözü yağı, soya yağı yüksek oranda omega-6 içerir.

Balık, yağ gereksiniminizi karşılamanıza yardımcı olacak, sağlıklı yaşam önerileri arasında yer alan besinlerden biridir. Çünkü yağ gereksiniminizi sadece yemeklere eklenen yağlardan değil aynı zamanda süt, et ve balık gibi besinlerin içerisinde bulunan yağlar sayesinde de karşılayabileceğinizi unutmamalısınız. Örneğin, balıkta bulunan omega-3 yağ asitleri kalp sağlığına iyi gelir, bağışıklığı güçlendirir, beyin gelişiminin yanı sıra göz sağlığına iyi gelir ve cilt kanseri riskini azaltır. Siz de somon, uskumru, sardalya, hamsi ve ringa gibi yağlı balıkları haftada en az 2 kez tüketerek vücudunuzun ihtiyacı olan yağ takviyesini sağlayabilirsiniz.

Vücudun Temel İhtiyaç Kaynağı: Karbonhidratlar

Vücudumuzun temel enerji kaynağı olan karbonhidratlar, sağlıklı yaşam sürecinde olmazsa olmazlardandır. Öğünlerinize lif, vitamin ve mineral açısından yüksek olan besinleri eklediğiniz takdir de kilo kontrolünüzü sağlayabilir, enerjinizi alabilir ve gün içinde olan ruh halindeki dalgalanmaların önüne geçebilirsiniz. Sağlıklı beslenmek isteyen kişiler mutlaka öğünlerine karbonhidrat eklemelidir. Aksi halinde vücudumuz enerji için yağları kullanmak zorunda kalır. Peki sağlıklı yaşam için hangi karbonhidratları öğünlerimize dahil etmeliyiz? İki çeşit karbonhidrat olduğunu unutmamak gerekir. Bunlardan biri tüm tatlılarda, kurabiyelerde, keklerde ve hamur işlerinde bulunan karbonhidratlardır. Basit karbonhidratlar olarak adlandırılırlar, çok kolay sindirilir, kan şekerini hızla düşürür ve yükseltirler. Bu durumda çabuk acıkma hissi oluşmasına neden olurlar.

Sağlıklı beslenmek isteyenler öğünlerine mutlaka kompleks karbonhidratları dahil etmelidir. Bu sayede sindirim esnasında metabolik enerji tüketilir, kandaki şeker seviyesi sabit kalır ve lif içeriğinden dolayı pek çok hastalığın da önüne geçilir. Kompleks karbonhidratlar, kepek, karabuğday, arpa, yulaf, mısır, fasulye, bezelye, makarna ve kepekli pirinç gibi besinler içerisindeki mineral, vitamin ve lif sayesinde sağlıklı bir yaşam için ihtiyacımız olan kaynakları içlerinde barındırırlar. Siz de bu yüksek karbonhidrat içeren besinleri öğünlerinize ekleyerek formunuzu ve sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir